| imihaistoian a întrebat:

Care este procedura prin care iti iei permis pistol cu gloante de cauciuc?

Răspuns Câştigător
| Daniel_Manea_1991 a răspuns:

Trebuie sa dai un examen psihologic care nu este foarte simplu, dupa care un examen de dexteritate. In dosarul pe care il depui trebuie sa ai analize psihologice (sa vada aia ca nu ai nimic la tartacutza si nu incepi sa impusti lumea pe strada), analize la ochi si o taxa de vreo 300 lei achitate la C.e.C
funda?

1 răspuns:
| Kl14i a răspuns:

Pistoalele cu cauciuc nu sunt asa de eficiente cum se zice. Chiar daca dezvolta o energie mai mare tot nu opresc atacatorul. Am un prieten care are un model scump de pistol cu bile de cauciuc si mi-a zis ca ce face de fapt este sa il enerveze mai tare pe agresor. Am studiat mai mult piata armelor neletale si am ajuns la concluzia ca mai bine inveti un krav-maga sau alt stil de autoaparare si nu te complici cu tot felul de arme. Momentan mi-am luat un pistol cu gaz lacrimogen de pe http://www.pistolfarapermis.ro, am vazut mai multe tutoriale pe net legate de tipul asta de pistol si e cel mai practic din punctul meu de vedere. Iar din punct de vedere al permisului nu e nevoie pentru tipul asta de arma, scapi si sa mai dai declaratii la politie in cazul in care il folosesti pentru autoaparare.