| Dan a întrebat:

Care este atitudinea ta fata de religia crestina? De cate ori te rogi? Ai fost la biserica azi si pentru cine te rogi?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Eu nu sunt o credincioasa practicanta, adica nu merg la biserica decat ocazional, insa cred in Pronia Cereasca si mai cred ca, omul este din fire bun, dar conditiile in care creste si evolueaza il pot modifica. Mai cred ca, sunt oameni care nu ar trebui sa aiba copii pentru ca, sunt absolut iresponsabili si aduc pe lume copii si nu sunt in stare sa-i creasca si sa-i educe si nu pot sa le ofere nimic, pentru a se forma ca oameni. Unii dintre ei, procreaza atunci cand sunt in stare de ebrietate si atunci sarmanii copii ce vin pe lume, nu au nici o sansa, fie ca sunt deja loviti de soarta si vin pe lume cu anumite dizabilitati, fie ca nu vor avea de unde sa invete cum sa-si croiasca viata.
Deci, fiecare dintre noi crede in ceva si sunt convinsa ca, nu este necesar sa mergi curent la biserica, pentru a fi bun si disponibil pentru a-ti iubi aproapele. Depinde de deschiderea pe care o ai tu ca om si de modul cum iti este "mobilat" sufletul, pentru a fi pozitiv si a lupta pentru ca, in viata ta, sa invinga binele si sa simti empatie fata de cei care sunt vitregiti de soarta, cum se intampla de exemplu acum, cand o mare parte din tara a fost cuprinsa de inundatii si oameni ca si noi sunt disperati si nu vad cum s-o ia de la capat. De geaba de rogi lui Dumnezeu si te duci la biserica daca doar la tine iti este gandul si nu poti fi bun cu cei din jurul tau si stiu ca sunt destule situatii de acest gen.
Poti sa te reculegi si sa te rogi si la tine acasa si poti sa-l ai cu tine, in mod permanent, pe Iisus Hristos, in sufletul tau, pentru ca fiecare dintre noi suntem creatia pura a Dumnezairii.
Eu nu am fost la biserica de multa vreme dar, ma rog pentru sanatatea alor mei, pentru cei "dusi" in lumea amintirilor, pentru cei napastuiti si la urma pentru ca Bunul Dumnezeu sa ma apere si sa-mi ierte ratacirile, daca si acestea apar in viata mea.
Acum ma mai rog si pentru ca mai multi dintre noi sa arate ca sunt solidari cu cei napastuiti de inundatii si ca, din putinul pe care-l au, vor da o parte si pentru sinistrati.
Sper ca rugaciunile mele, sa se indeplineasca si sa fim oameni de omeniei, cat mai multi dintre noi.
Ganduri bune si multa sanatate la toti userii TPU si pentru tine Dan, omul care se preocupa si de partea spirituala a omului.

10 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Fata de alte religii e pura din punct de vedere al pastrarii dogmelor.Cred ca tocmai asta impune respect.Ma rog destul de rar. Dumnezeu e un fel de frate mai mare.Intre noi nu exista apelative marete. El e prietenul care apare atunci cand toti dispar si in acele momente in care mana nu te lasa sa te descarci scriind si nici gura nu rosteste niciun cuvant.Nu ma rog, vorbesc cu el. Ii spun sa ierte.Si daca poate sa ma invete si pe mine cum sa facwinking

| Bacemi a răspuns:

Nu cred ca ma pot considera crestin sau ateu. Prefer sa ma cataloghez liber cugetator. Nu am fost la biserica de mult si nu ma rog mereu. Ma rog pentru cel aflat la necaz, fie ca e om bun sau rau. Dar niciodata ruga mea nu se va indrepta spre o nedreptate. Nu ma voi ruga de exemplu ca un condamnat sa scape de sentinta de inchisoare pe viata daca este vinovat si merita asta.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Atitudinea mea faţă de religia creştină: Indiferentă.
Atitudinea practicanţilor creştini faţă de mine: Opresivă şi jignitoare.
2. Nu mă rog niciodată.
3. Ultima oară am călcat în biserică creştină acum vreo 13 ani, forţat (impus) de către bunica pentru care şi acum am o ură intrinsecă pentru că a încercat să mă îndoctrineze.

| Adredemesconf a răspuns:

Ma rog seara pentru familia mea si merg duminica la biserica si in zilele de sarbatoare si in nici un caz nu injur.Atat, putin, dar...straight face

| Contrast a răspuns:

Azi nu aveam pentru ce sa merg la biserica, eventual duminica. De cate ori ma rog? Ori de cate ori este nevoie, ori de cate ori simt ca asta vreau sa fac...
Ce atitudine am fata de religii? Respect credinta fiecaruia, la un moment dat toti se inchina aceluiasi Dumnezeu...doar ca intr-un mod poate diferit.

| Klara a răspuns:

Teoretic n-as avea nimic cu crestinii.

Dar de mii de ori mi s-a confirmat ca nu-s decat niste nenorociti rasisti care cred ca religia lor e cea mai dreapta si ca asta ii ajuta sa-si bata joc de apartenentii altor religii.

| lifeistough a răspuns:

Sunt ateu deci nu pot sa-mi dau cu parerea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma rog doar seara, nu pot sa spun ca sunt foarte credincios pentru ca as minti, nu am fost la biserica, in special ma rog pentru cine are nevoie, mai nou pentru sinistrati, in vremurile care vor urma va trebui sa ne rugam mai mult. Ce parere ai despre Illuminati? daca sti cate ceva despre ei, ai vrea sa imparti?happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.crestinortodox.ro/......81201.html Am o atitudine f buna mereu citesc astfel de articole pe net sau carti religioase. http://www.razboiulnevazut.org/......ra-rautate Sper sa iti placa si tie sa citesti astfel de articole, consider ca sunt de un real folos sufletesc pentru oricine :) Da, merg la sf Biserica, desi nu intotdeauna.Ma rog pentru toata lumea si pentru mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merg la biserica deloc...sunt vampir...