| Moisie a întrebat:

Din ce cauza au crestinii impresia ca Isus este legat de religia crestina si de crestinism, cand el de fapt era un Rabin al religiei mozaice, care obisnuia sa frecventeze sinagogile si nu bisericile?
Aveti vreo dovada cu vreun verset din NT, din care sa rezulte ca Isus a infintat crestinismul si a predicat religia crestina in Biserica crestina?
Faptul ca el afirma ceva legat de biserica sa, nu inseamna ca aceasta afirmatie are legatura cu biserica crestina, tot asa cum nu are legatura nici cu biserica Satanista, ca si aia tot biserica este.
Pina nu aduceti dovezi din Biblie din care sa rezulte faptul ca el a infintat Biserica Crestina si crestinismul, astfel ca religia crestina sa poata fi numita pe drept religia sa, va ros sa respectati adevarul istoric, si anume acela ca Isus era un SECTANT al religie Mozaice!
Clar?

6 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Puiule, te-a suparat cineva?

| relian a răspuns:

Tu poti sa fii sectant al religiei crestine? Era un sectant al religieie in general, adica legea pe vremea aia nu tolera alta religie pe acolo si orice aparea, era considerata secta.Normal si legal e drept ce fel au procedat cei de pe vremea aia.Ce au facut unia si aici ma refer la crestini este plagiat, copiere a ceva existent, fara acordul acestora si ca urmare deja ai comis o ilegalitate.Deci crestinii au copiat ceva de la evrei, au bagat ceva din top de la ei si ups gata au incropit o noua religie.Dar noua lor religie avea sau are baza in tora si doar 3 lule 3 surcele sint niste povesti inventate de ei.Cu alte cuvinte si pe buna dreptate aceasta religie ar trebui interzisa si supusa unei menzi uriase pentru copywright.Cam naspa dar se pare ca asa se ajunge la putere doar furind de la altii.

| Moisie explică (pentru relian):

Eu nu pot sa fiu sectant pentru ca nu ma lasa Sfanta Ratiune!
In rest NO COMENT, ai dreptate 100%

| HowdidIgethere a răspuns:

O luam de la capat? Ce scoala rabinica a urmat Iisus? Nu putea fi rabin fara sa fi urmat o scoala rabinica. Asta denota ca esti un ignorant.

| kati3mary a răspuns:

Asa cum tu ai nevoie de dovezi sa crezi ca Iisus (asa se scrie,scuza-ma ca te corectez) a infiintat Biserica Crestina si crestinismul,si crestinii care citesc intrebarea asta se intreaba ce dovezi ai sa scrii ca El era un sectant al religiei mozaice. Binenteles,fiecare crede in ce vrea,nimeni nu ti-a impus sa crezi in ceva anume,nimeni nu te-a obligat sa crezi in ceea ce nu crezi.
Prin felul in care vorbesti,imi lasi impresia ca tu crezi ca parerea si gandurile tale sunt corecte,iar restul gresite; probabil alte persoane inteleg subiectul asta in felul lor,asta inseamna ca gresesc?
Fiecare crede in ce vrea, si nimeni nu are dreptul sa-i spuna ca greseste in privita asta, pentru ca NU EXISTA pareri corecte sau gresite, exista doar parerea fiecaruia, felul sau unic de a gandi si de a crede.

| Moisie explică (pentru kati3mary):

Faptul ca era un sectant al religiei mozaice este deja dovedit, dar nici nu ar fi nevoie de dovezi din moment ce din Biblie rezulta ca el nu s-a convertiti niciodata la crestinism, ca nu a cerut nimanui sa isi schimbe religia ca sa-l urmeze, el nu s-a adresat niciodata crestinilor ci celor din "turma sa" care erau coreligionarii lui, si din acestea iti poti da seama ca el a murit in religia parintilor sai de care nu s-a dezis nici macar pe cruce!
Ce vrei mai clar decat atata?
2 Parerea mea NU este a mea, ci este cea dovedita de stiinte, eu doar m-am documentat si apoi le-am insusit!
3 Gresit! Exista pareri corecte si gresite tot asa cum exista Adevaruri si Minciuni, tot asa exista si pareri bazate pe adevaruri si pareri bazate pe minciuni!
Sau la voi la biserica la grupa mica, unde se cred toate minciunile, oare nu a ajuns adevarul si nici ratiunea? ca bag seama din ceea ce afirmi tu in postarea de mai sus, ca stai cam subtirel la capitolul logica!
Sa fie oare din cauza credintei bazate pe irationalitate? ...ca despre credinta bazata pe adevaruri stiintifice si Cunoastere Rationala, vad ca inca nu ai auzit?