| cineeşti a întrebat:

Care este diferența dintre bucătar și cofetar? Sunt din Moldova și am învățat la o școală profesională după clasa a 9-a și am văzut că acolo erau studenți care învățau de bucătar și alții de cofetar eu am învățat de altă profesie altă meserie, eu am terminat deja acolo studiu, 3 ani acolo se învață însă eu mai demult am învățat acolo și deci de fapt hai să ne întoarcem la întrebarea mea am pus această întrebare pentru că și bucătarul și cofetarul sunt legate cu pregătirea mîncării dar nu este una și aceeași dar acolo la acea școală profesională nu sunt numai studii de bucătar și cofetar dar sunt studii și de alte profesii pur și simplu mie mii interesant care este diferența între acestea două și de ce nu se socot una și aceeași

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cofetarul se ocupa exclusiv cu dulciuri si patiserie.
Pe cand bucatarul se ocupa de mancarea sarata si poate face din cand in cand si deserturi.

| Hyperion7 a răspuns:

Scurt,bucătarul se ocupa cu mâncarea sărată, iar cofetarul cu deserturile
Alte diferențe nu sunt

| Xexexexexer a răspuns:

Cofetarul face prajituri si torturi, lucreaza cu multe creme, blaturi, fructe, decoreaza. E mai creativ. Unii fac comenzi si le trimit in alte parti.
Bucatarul face mic dejun, feluri principale sau cina. Sunt bucatari care sunt angajati doar pentru mic dejun sau care sunt angajati sa faca mancarea pe loc, in functie de ce ii cer clientii. E mai dificil sa fii bucatar.