| sonia1258 a întrebat:

Care este diferenta dintre desfrinare si curvie?

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Daca o iei in sens religios,inseamna unul si acelasi lucru.
DESFRANAREA,este pacatul sexual in genere,referindu-se la orice fel de relatie sexuala imorala(incest,viol,zoofilie,pana si homosexualitatea,ar fi considerata de catre religie, dar nu si de medicina, ca desfranare).
CURVIA, sau PREACURVIA, este atunci cand cineva, barbat sau femeie, lasa sotul legitim si se duce cu altul.Adica are o viata desfranata,practica prostitutia.
In final,ar fi una si aceeasi Marie, cu alta palarie, dar cu iz religios mai mult.
Dupa mine, nu cred ca poti numi "curva" o femeie casatorita, maltratata de catre sot si pe care il paraseste pentru o alta persoana, care o respecta ca om.

| BrownyBrown55 a răspuns:

Desfranat e atunci cand nu te mai poti opri, chiar si cand mananci, adica nu poti pune frana (explicatia profului de religie) iar curvia e curvie.