| Petrust a întrebat:

Masturbarea tot este curvie?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

În Biblie, „curvia" (în greacă, pornéia) se referă la relaţiile sexuale imorale ce au loc în afara căsătoriei. Astfel, masturbarea nu poate fi considerată curvie.
Chiar dacă Biblia nu vorbeşte direct despre practica masturbării, din principiile consemnate în ea ne putem da seama că nu este corectă. De exemplu, Coloseni 3:5 ne îndeamnă să "omorâm mădularele corpului nostru care sunt pe pământ în ce priveşte... necurăţia, pofta sexuală". Cine se masturbează îşi incită aceste dorinţe, în loc să le ţină sub control.

15 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Doar cu mintea

| Petrust explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Din punct de vedere crestin? Vreau un raspuns din aspect crestin-ortodox.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Petrust):

Daca ai poftit in inima ta ai savarsit desfranare

| Miauti a răspuns:

Din punct de vedere biblic este pacat. Este precizat acolo.

| BlackSulphur a răspuns:

Pai, daca faci si cu stanga, si cu dreapta nu, una din ele devine geloasa. Ah, de ar exista egalitate!

| Dizzyz a răspuns (pentru BlackSulphur):

laughing).Stiu de unde ai luat fraza astalaughing)

| HueyFreeman a răspuns (pentru Dizzyz):

Bun, si vrei un fursec?

Răspuns utilizator avertizat
| traiescdeciexist a răspuns:

Si din punct de vedere crestin si ateist: da!

| Exilee a răspuns (pentru traiescdeciexist):

CUm adica din punct de vedere ateist?
Cum este posibil ca ateii sa creada in existenta pacatului, dar nu si ina a lui Dumnezeu?

pacat= lipsa de credinta fata de Creator, sfidarea si incalcarea poruncilor dumnezeiesti

In fond, am intalnit atei pe acest site care promoveaza aceasta scarbavnicie.
Si totusi, stiinta spune ca masturbarea prezinta atat efecte pozitive ( dar in minoritate cu cele negative) si negative ( marea majoritate avand un impact puternic asupra sanatatii omului).

| traiescdeciexist a răspuns (pentru Exilee):

Si ce daca? daca nu cred asta nu inseamna ca nu recunosc lucrurile care sunt gresite.

| Exilee a răspuns (pentru traiescdeciexist):

Graiesti tu ceva adevar acolo, dar spune-le si altora dupa acest site. Poate de tine vor asculta...winking

| Chlo3 a răspuns:

Daca cineva ti-ar spune ca este, ai inceta? sincer, nu stiu de unde vin intrebarile astea. sau cu ce te ajuta. eu zic sa stai lin tongue