| nikyreed a întrebat:

Care este diferența dintre franceza americana si cea britanica?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate te referi la engleza, nu franceza!

| Darkmagic a răspuns:

Cam mult de scris.
In fine, condensat...
In zonele britanice (New-Brunswick, Newfoundland), cat si in statele americane Maine si Louisiana se vorbeste varianta de franceza acadiana, cu deosebirea ca in Louisiana se folosesc dialecte distincte de tip: franceza cajun, franceza napoleoniana. franceza coloniala. franceza creola.
In zona Quebec datorita izolarii, "franceza britanica" a tins sa se indrepte spre un gen Oïl asemanator cu cel anglo-normand, impestritat cu influente amerindiene.

| nikyreed explică (pentru Violleta2022):

A daa am gresit