| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre engleza britanica si engleza americana?

Răspuns Câştigător
| Jodelle a răspuns:

Pai, incerc sa-ti spun cat mai pe scurt. Engleza britanicilor este engleza pura, de acolo isi are ea radacinile. Intrand in istorie, acum o bucata buna de timp englezii isi trimiteau infractorii, detinuti, prostituatele in America, si de aici a venit engleza americana care este o forma mai "naspa" a celei britanice, pronuntia a fost schimbata iar cuvintele au capatat noi sensuri. Si cam asta ar fi povestea cu engleza spusa foooarte pe scurt.

2 răspunsuri:
| JokerV a răspuns:

Un mic exemplu cand zici can't in britanica zici asa cum se scrie ''cant'' si in cea americana can't pronunti cu e

| Peace22 a răspuns:

Eu cred ca singura diferenta este ca :
1. Engleza care o vorbesc britanicii este mai corecta sa zic asa...
2. Engleza care o vorbesc americanii, este mai "stalcita"

Parerea mea... Bye.