| DDCC a întrebat:

Care este, după voi, cel mai plăcut sentiment dintre toate pe care noi ca oamenii îl putem simți, sau pe care voi l-ați simțit pe propria piele și v-ar rămas întipărit în minte?

Mi-a venit într-o seară în minte această întrebare și mi-am zis să vă cer și vouă părerea.
Ca un mic ghid, așa ca un "index", ce ați alege între:
dragoste la prima vedere sau pe care o conderi adevărată în sinea ta;
că după o lungă perioadă de chin a răsărit și soarele pe strada ta și ai reușit să faci ce ți-ai propus;
că după ce toți, dar absolut toți, și-au bătut joc de tine în cel mai crunt mod, ai reușit să-i uimești pe toți, și vin toți la tine;
că după mii de lacrimi și durere și stare de dezolare, de depresie, de tristețe profundă, de senzație de sfârșit de lume, de senzație totul s-a sfârșit (sau ce stare vreți voi "extremă") în sfârșit ai descoperit un scop pe lume, care crezi că te va face super fericit;
că, știind ce înseamnă să fii abandonat de mic, să trăiești pe străzi sau la un orfelinat în condiții deosebit de sărace, să izbutești să-ți faci un rost, apoi să te întorci în locul pe care-l numeai odată Acasă, să te uiți prin ochii unui copil de-acolo care nu va avea o soartă favorabilă decât dacă va suferi și va lupta cât te-ai chinuit și tu, și ochii aceia să te înduioșeze și să te facă să-i oferi din ce ai câștigat tu, să-l ajuți să-și croiască un alt viitor, măcar pentru o zi;
că după ce te-ai născut pe străzi și știi povestea de viață a oamenilor care au avut aceeași soartă ca tine, dar tu nu ai niciun pic de venit, se întâmplă să dea norocul peste tine (să găsești ceva valoros, să câștigi la loto sau ce vreți voi), și din clipa următoare să vezi viața cu alți ochi și să știi că tu ai contribuit la asta (și ești și mândru, poate, de asta).
orice experiență care-ți va aduce largi beneficii materiale;
că în sfârșit înțelegi cum să aplici legea atracției universale, după mult timp pe care l-ai petrecut căutându-te pe tine și poți obține orice-ți dorești;
că o anumită persoană sau gând te-a chinuit o mare parte din viața ta, iar acum ești în stare, nu numai să nu te mai afecteze, ba chiar să te folosești de acel gând cum dorești sau să descoperi în acea persoană ceva care ar ajuta-o mult și nimeni nu i-ar fi spus ei ce și cum;
Eu am dat câteva exemple, cam cât pentru creierul meu care poată să dea exemple teoretice dar nu și practice, fiindcă nu am vastă experiență personală.

Indiferent de răspuns, mulțumesc anticipat pentru opinii. De-aia suntem oameni, ca să putem conversa și să ne exprimăm sincer părerile dacă putem, nu?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca ai bani o duci bine in viata, dar sa nu ramai moarta de foame

| DDCC explică (pentru mgtow):

"Banii n-aduc fericirea, fericirea aduce banii" - am auzit asta într-o melodie, și mi-a plăcut mult. :D http://youtu.be/GM0NGzA84Sc

| NOBODY a răspuns:

Iubirea.

| AtateaConditii a răspuns:

Cand cresti intr-o familie cu personalitati diferite, care se barfesc unii pe alti, care nu comunica destul intre ei incat sa rezolve problemele, intr-o familie in care esti confuz si nu stii cine e vinovatul, fiecare are parti rele dar si bune si tu cresti iti faci propria personalitate si ti se deschid ochii si iti dai seama cum ai fost prostit, cum o poveste iti poate marca scopul vietii si baga frica in tine, cand iti deschizi ochii si oricat de multe defecte au cei din jurul tau tot suntem o familie si trebuie sa ne iubim:X, sentimentul ala imi place cand impresionez lumea cu personalitatea mea, cu bunatatea mea nu cu scoliile sau premiile ce le-am luat.

| DDCC explică (pentru AtateaConditii):

Frumos spus, frumos și adevărat.
De ce să te conducă alții, când poți să arăți celorlalți cât de minunat poți fi tu ca om, în special dacă asta te poate face fericit?
Și, apropo, am citit un articol în care zicea că nu există bine sau rău. Mi se pare și ciudat, dar și adevărat. thinking Și confuz.
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos si placut sentiment este FERICIREA(fericirea este atunci cand ai putin din toate cele bune, ai extrem de putini factori de stres si, mai ales esti capabil sa inlaturi- destul de usor acei factori).

| DDCC explică (pentru anonim_4396):

"Banii n-aduc fericirea, fericirea aduce banii" - am auzit asta într-o melodie, și mi-a plăcut mult. :D http://youtu.be/GM0NGzA84Sc
Frumos răspuns.

| LetMeHelp a răspuns:

Bună!
Asta depinde... De exemplu, cel mai plăcut sentiment este ca după o săptamână de muncă şi învăţat vii acasă şi părinţi tăi te îmbrăţişează şi îţi spun cât de mândri sunt de tine, iar tu te simţi protejat şi împlinit, şi îţi aduci aminte de momentele din copilărie, iar îmbrăţişarea aia îţi încarcă sufletul de cea mai mare bucurie...
Acest moment mi se pare mie cel mai plăcut la momentul actual.
happy

| DDCC explică (pentru LetMeHelp):

Se vede că îți iubești părinții. Prețuiește-i și bucurã-te de ei.
>:d<
happy

| LetMeHelp a răspuns (pentru DDCC):

Mulţumesc mult! Aşa să faci şi tu! >big grin

| Andi86 a răspuns:

Iubirea dintre doua persoane este mai presus de toate, este opinia mea.