| Neverrrrrr a întrebat:

Care este sensul vietii voastre? pentru ce traiti? si aici nu ma refer de ce existam ca specie.Ma refer,ce va face sa va treziti dimineata cu ganduri pozitive.
Eu de gand am devenit ateu mi-am schimbat felul in care privesc viața(nu promovez ateismul sau incerc sa schimb pe cineva).
Inainte scopul vietii mele era sa fac ceva important in viata pentru a fi respectat de ceilalti si intr-un final ca rezultat al actiunilor mele,sa ajung in rai.
Acum tot ce conteaza pentru mine este sa fiu fericit,daca dupa ce mori dispari,de ce sa lupti sa fi o persoana de care altii isi vor aminti daca tu nu vei putea culege roadele muncii tale? Nu mi-am schimbat comportamentul ci gandirea,nu imi mai pasă de esecuri, si parerile altora deoarece viata e prea scurtă.Si,, greutatile vietii" au slabit si ele.

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Scopul meu e sa fiu fericit si sa fac ce imi place. Fericirea mea vine din mai multe lucruri, cum ar fi gandul ca intr-o zi o sa ma mut in Japonia, si ca o sa devin artist manga, sau ceva care are legatura cu anime-urile si cu manga-urile, sau orice alt job bine platit atata timp cat e in Japonia, si cat timp imi place si ma face fericit. Mai imi doresc sanatate. ca sa traiesc mult si sa fiu fericit. Scopul meu este fericirea.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E greu sasi raspund pentru ca nu am gasit un raspuns definitiv la intrebarea asta,eu consider ca scopul meu e cunoasterea, sa imi ating scopurile,sa calatoresc prin lume,sa numi bat joc de cei care ma iubesc,sa respect pe cei care ma respecta,sa scap de complexe si frustrari, sa ma regasesc pe mine, sa lupt ca doar o viata am, poate si sa iubesc desi numai cred in asa ceva, consider viata un puzzele de experiente nu cred ca exista un scop si implinarea ta ca persoana atat fizic cat si emotional

| William a răspuns:

Cine a zis ca ne trezim dimineata cu ganduri pozitive?

| Choasmakerangel a răspuns:

Ba...nu prea conteaza asa mult pentru ca atunci cand o sa mori, practic nu mai existi, e ca si inainte sa te nasti deci nu mai conteaza ce ai facut sau n-ai facut(si eu sunt ateu)

| Zabbyel a răspuns:

Sensul meu'o(sa ma bucur de ea)simplu ca buna ziualove struck

| WaterDrop a răspuns:

Doar scot in evidenta faptul ca, desi spui "nu imi mai pasa de parerile altora" totusi ne ceri parerea in legatura cu scopul vietii. pam pam.

Scopul vietii este diferit pentru fiecare, in mare parte pentru a lua o pauza de la eternitate, unde te intorci dupa ce te`ai plictisit de atata scop aici.Nu exista un scop prea mic sau prea mare.Pentru cineva, simplu fapt ca se trezeste dimineata doar ca sa`si vada rosiile crescand in gradina poate reprezenta scopul suprem.

"de ce sa lupti sa fi o persoana de care altii isi vor aminti daca tu nu vei putea culege roadele muncii tale?". Erm, se numeste altruism si este o calitate rara la oameni.In cazul acesta "roadele muncii tale" sunt satisfactia de sine si bucuria de a lasa ceva in urma de care sa se poata folosi apropiatii tai (asta daca vrei vreodata o familie).

Per total, gandesti prea negativist si cu siguranta nu esti ateu. dar este la moda sa o spui. Ah si nu cred ca intelegi prea multe din viata.

| danay72 a răspuns:

Scopul vieții mele este sa am o relație de prietenie strânsă cu Dumnezeul, iar acest lucru ma ajuta sa am o viata echilibrata, sa trăiesc sănătos, sa fiu fericita alături de cei dragi și sa fac bine altora. Apoi, pentru mine viata asta nu este totul, știu ca voi putea trai și în viitor, dar în condiții paradiziace asa cum arata Biblia ca va fi pe pământ după distrugerea sistemului rău de lucruri. Nu trăiesc clipa, ci trăiesc cu gândul ca și mâine e o zi.

| ambicio a răspuns:

Scopul meu e să fiu fericită prin ceea ce sunt și ceea ce fac.

| immaBeast a răspuns:

Nu stiu...
La categoria asta sunt in ceata rau.
Nu stiu ce-mi place, nu stiu ce ma face fericit, nu stiu ce o sa fac maine, nu stiu ce o sa fac in viitor.
Cand incepi sa te gandesti mai bine...viata devine foarte trista, traiesti ca sa ce?
Sa muncesti, sa ai lucruri materiale, sa faci un copil, sa-l cresti, ca intr-un final sa se intample ce, ce se intampla cand mori?
Pentru ce ai facut toate astea?