| anonim_4396 a întrebat:

Care-i diferenta dintre Master si Doctorat?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ani grei de invatat si un servici bun sau un servici slab si anii invatati pierduti de pomana.

| PedoBarbie a răspuns:

Masterul e după facultate. Doctoratul după master.

| ElenaSA a răspuns:

Masterul-nivel de invatamant universitar, urmeaza dupa facultate si dureaza de redula 2 ani in care te specializezi intr-un domeniu. Doctoratul se face dupa facultate-poti sa ai master sau nu si constituie o pregatire avansata in domeniu care acum dureaza trei ani.
Studiile universitare de masterat sunt a doua treaptă a studiilor universitare, și care asigura aprofundarea în domeniul studiilor de licență sau într-un domeniu apropiat, dezvoltarea capacităților de cercetare științifică și constituie o bază pregătitoare pentru studiile doctorale.

| vRemi a răspuns:

Faci 3-6 ani de facultate si apoi dai examenul de licenta. dupa mai faci 1-2 ani de master si sustii dizertatia. apoi se fac 3-7 ani si se sustine lucrarea de doctorat.

| eduard240300 a răspuns:

Nici una