| anonim_4396 a întrebat:

Ce este licenta, master si doctorat?

Răspuns Câştigător
| ChristianKalman a răspuns:

Reprezintă studiile opționale pe care un om le face după ce termină liceul. Studiile de licență, master și doctorat sunt interdependente (adică nu poți face studiile de master dacă nu le-ai făcut pe cele de licență și nu poți face studiile de doctorat dacă nu ai făcut inițial studiile de licență și apoi cele de master). Licența este totodată și titlul obținut după terminarea studiilor superioare, pe baza unui examen prin care se dobândește dreptul de a exercita profesiunea corespunzătoare studiilor făcute; examen dat pentru obținerea acestui titlu, diplomă care conferă acest titlu, masterul este perioadă de studii după obținerea licenței, pentru o specializare profesională postuniversitară iar doctoratul este un stagiu de calificare științifică superioară, efectuat după terminarea studiilor universitare, în vederea obținerii titlului de doctor (nu neapărat cu sensul de medic). Titlul de doctor se obține în urma unei cercetări intense. Sper să-ți fie de folos răspunsul! Acum am absolvit studiile masterale pentru Urbanism și planificarea teritoriului. Baftă!

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Licenta o dai dupa ce termini facultatea. Masteratul e inca un ciclu de studii pe care poti sa il urmezi daca vrei sa iti mai completezi studiile, dureaza 2 ani si se termina cu o lucrare de dizertatie. Apoi doctoratul e ceva mult mai greu, dureaza minim 3 ani si implica cercetare, scriere de lucrari stiintifice si foarte mult studiu. Putini fac doctoratul.