| irina192837 a întrebat:

Care-i faza cu sa nu ai mentalitatea unui anagajat? E mai ok sa lucrezi pentru clienti sa fii la mana lor decat sa ai un job stabil la stat? Eu zic ca educatia financiara sunt bune 2-3 chestii, dar multi profita ca sa faca banii de pe naivitatea oamenilor.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pana la mentalitati si principii, studiaza economia.
Daca salivam toti spre job-uri la stat, se duce naibii economia cu totul, si iar va ajunge leul la valoarea monedei din Botswana.
Mentalitatea unui angajat este limitata in comparatie cu cea a unui antreprenor. E la mintea cocosului ca ala care angajeaza oameni si atrage clienti, e superior unei maimute care executa o singura sarcina si pleaca acasa cu 3 firimituri. Indiferent ca e angajat la privat sau asistat social. Pardon, bugetar laughing

| irina192837 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da bro nu neg, dai raspunsuri inteligente, o fi net superior la categoria iq financiar dar intreb la nivel de fericire si aia nu sunt privati de boli si ce vrei sa zici ca un ofiter de jandarmi care iasa la pensie la 50 ani si lucreaza fix la 8 h nu o duce foarte bine? da intr-adevar daca ne ducem toti la stat se duce economia de rapa, dar eu vorbesc de omul ala care e acolo ala oricum o duce bine, ce vrei mai mult? ia peste 8000lei cu bonusuri si dupa pensie care si aia e peste 6000lei la 50 ani, nu e destul de bine? si ala nu mai are stres dupa 45-50 ani si la job vezi nu te da afara nimeni de la stat, in schimb ca antreprenor ai stres bro.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru irina192837):

Nu e lux nici in MAI, stai linistit/a.
Scoti oamenii in teren la baie de multime, o tabara cere demiteri pentru ca nu au intervenit suficient, alta tabara cere demiteri+dosare penale ca vreun drogat a facut scandal si a murit de la supradoza + spray lacrimogen, in arest...
Nu e usor.
Iar cifrele pe care le-ai dat tu sunt castiguri brut, nu net.
Ca antreprenor nu te bati cu nimeni, nu-ti mor oamenii pe teren, nu ai armament letal in gestiune, nu te da nimeni jos pentru a face loc cuiva cu pile.
Iti iei concediu cand vrei, esti platit direct proportional cu munca prestata.

| Dandinelle a răspuns:

Stai putin: daca muncesti la stat nu esti la mana statului? reformuleaza primele doua intrebari. Si la stat ai sef si responsabilitate. Iar cand iti faci propria firma sau esti pfa tot cu statul muncesti si lui trebuie sa-i dai taxe, deci la mana cuiva tot esti pentru ca traiesti in era asta.
Este foarte adevarat ca romanul nu are educatie financiara, tot crede naiv ca jocul la pacanele sau FMI aduce bani usori si consistent - de asta profitorii sunt acolo. Romanul trebuie sa invete sa fie responsabil financiar. Au trecut 30 si de ani de cand romanului i se dadea calculat ce si cat sa manance,...a.k.a. la botul calului. (desi stim ca in anii 80 era horror) dar cu presiunea asta mentala tampita au ajuns romanasii nostri, ai nostri parinti, rude etc. sa nu stie valoarea banului. Stim ca daca ne facem rate o sa fie bine hahah, daca facem imprumut nu stiu unde o sa fie bine ahaha. e un documentar dragut pe Youtube despre fmi si nebunia de dupa 90'cu proasta mentalitate a romanului iesit din comunism, necunoscator de-ale finantelor - care ti-ar raspunde intr-un fel la intrebare.