| Goddessss a întrebat:

Care nume suna mai bine?
Alessia sau Alissa?

38 răspunsuri:
| kaTTsu a răspuns:

Alessia suna foarte frumos, cel putin mie-mi place mult. Samira, Lisa, Luiza, Lorena, Elisa, Eliza, Evelin, Carla, Ramona, Adina, Tania, Sofia, Nuria imi plac la fel de mult, cand voi avea copil si probabil va fi fetita cu siguranta i-as pune 2 prenume, ceva modern, nu-mi plac numele astea romanesti.

| Goddessss explică (pentru kaTTsu):

Super la fel si eu, sau un mix cumva, sa fie nici roman nici străin

| Goddessss explică (pentru kaTTsu):

Tania nu, parca i tenie suna nașpa.
Evelin Ramona Lisa Luiza imi plac ft mult

| kaTTsu a răspuns (pentru Goddessss):

Ce treaba are tenia LOL. Chiar mi se pare ca suna fain, dar deh e normal sa avem pareri diferite. Probabil e si faptul ca ma duce cu gandul la o persoana, cred ca de asta imi si place.

| Goddessss explică (pentru kaTTsu):

Da asta i adevărat.
dacă ti place de cineva si te gândești la un nume care i aparține, automat creierul tău il vede mai frumos (numele).

| Ofiintă a răspuns:

Ambele sună bine.
Alessia este un nume mai cunoscut, în timp ce Alissa este mai unic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu e.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ambele suna la fel.

Dar daca chiar ar fi sa aleg un nume, dintre cele doua, ca un ultimatum, intr-o situatie de viata si de moarte, as zce... Alissa.

| lpavel a răspuns:

Mie imi place mai mult: Alissa

| Nemessys a răspuns:

Unul asemanator si care suna mai bine ar fi,, Alice" care se pronunta,, e(a)lis"

| Clorox a răspuns:

Depinde de fiecare dar cred ca prefer Alissa.

| oglindasultanului a răspuns:

Mie imi place aisha, e unu din numele preferate. Nu mi-au placut niciodata numele astea cu "alis/ales".

| Nirvanaaa a răspuns:

Alissa.

| Apokales a răspuns:

Desi urasc numele astea neobisnuite, diferite de ale noastre romanesti, cred ca Alissa suna mai bine. Este mai usor de retinut si pare mai feminin, mai dragalas, ca un alint.

| Goddessss explică (pentru Apokales):

Decât Maricica, Petronela, Petruța, Mărie, Măriuca si Floare, eu zic ca s mai ok.
ce crezi?

| Goddessss explică (pentru Apokales):

True

| Apokales a răspuns (pentru Goddessss):

Da, este mai ok. Stiu ca-s bolnav cand vine vorba de chestii straine. Desi stiu ca suntem zdrente ca natie, tot am faza asta: "Ba, sa fie romanesc!". happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Sunt de aceeași părere cu tot ce ai zis

| NotNamed a răspuns:

Alissa pare mai original.

| DonEduardo a răspuns:

Alessia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alessia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amandoua sunt nume de ceara de epilat
Nu suna bine nicicum

| Goddessss explică (pentru anonim_4396):

Lasa ca-i mai bine cu Petronela Petruța, Ana, Maria, Măriuca, Andreea, Floare, Narcisa, Vasilica, Anuța, Maricuța, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Goddessss):

Mariana Vladuta Felicia Aurelia Cornelia laughing
Sunt multe nume naspa
Alessia e ok
Alissa e ciudat nu l am mai auzit sincer

| Goddessss explică (pentru anonim_4396):

Deci imi place ca pe o verișoara o cheamă Cornelia și pe mătușa mea Felicia.
le ai nimerit.
cum naiba sa nu auzi de Alissa? lol

| anonim_4396 a răspuns (pentru Goddessss):

Chiar nu am auzit
Nu e romanesc si nici folosit
Stii pe cineva Alissa in buletin?

| Goddessss explică (pentru anonim_4396):

Da, dar doar cu un s

| anonim_4396 a răspuns (pentru Goddessss):

Nu știu poate sunt mai boșorogit eu dar mi se pare normal să avem nume după nationalitate
Adică să am eu nume grec sau nemțesc m-ar întreba lumea de unde e familia mea etc
LE zic de Găești Dâmbovița se uită la mine ca la cocalari
Adică la țigani vedeam copii cu nume din telenovele spaniole mi se părea aiurea
Sau plecau copii săraci din România ii chema Mihai și după 6 luni în Italia se întorceau și spuneau să îi strigam mikael
De aia nu ma uit eu cu ochi buni la numele străine la romani

| Goddessss explică (pentru anonim_4396):

Asta da, mulți vor sa impresioneze si suna ca dracu si fals, dar totuși, recunoște, ca unele nume chiar dacă s românești sunt ft nașpa auditiv.
eu(ma cheamă Denisa) de exemplu mai repede sa mi spună Denisse decât Maricica

| UnDiavol a răspuns:

A iei doar a iei

| blairelovesmusic a răspuns:

Alissa. Urasc numele de genul ''Alexandra, Maria, Ion'' etc.

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Allesia este mai dragut e ca si cum e facut pentru ea big grin! eu o sa am o fetita cat de curand si am sa o numesc Eliza si sotia vrea ca al doilea nume sa fie Casiana :3! sa va bucurati de minunea cea mica! sa va traiasca

| Goddessss explică (pentru AnOnImuSS1):

Lol, doar am pus o întrebare.
dacă o am o fata si eu ii ii pun numele Eliza. imi place tare

| Anonimm30 a răspuns:

Elizabeth

| Goddessss explică (pentru Anonimm30):

Favoritul meu si Liza imi place ft tare