| Minty a întrebat:

Care piesa a lui William Shakespeare are mai multe roluri feminine?(sau toate)

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Avand in vedere ca pe vremea lui Shakespeare, femeile nu erau admise in teatru ca actrite, nu prea se scriau multe roluri pentru femei. Mai mult de 3 roluri feminine mai consistente, nu cred sa gasesti. Ca, presupun ca nu la rolurile episodice te referi.
Ar fi "Regele Lear", Nevestele vesele din Windsor", "Furtuna".

| flower a răspuns:

Hehe...eu stiu ca sunt multe personaje feminine in "Nevestele vesele" si in "Imblanzitorul scorpiei", acum nu pot sti exact daca sunt alte opere ale lui Shakespeare mult mai pline de feminitate decat acesteahappy, nu le-am citit pe toatebig grin

| Minty explică:

Nu o sa facem toata piesa decat daca e scurta deci daca stiti anumite episoade cu prezenta feminina predominanta spuneti-mi!