| llylaav a întrebat:

Care stie filme gen Avatar, ma refer la povestea filmului mai ales partea 2. ~fundita

Răspuns Câştigător
| maryusik a răspuns:

Http://filme.acasa.ro/gen
Chiar discutam despre asta zilele trecute cu nişte prieteni cinefili,ne-am certat,ne-am contrazis, fiecare a venit cu nume şi justificări, am făcut chiar şi o listă. Asemănător 100% nu ai să găseşti,fiindcă Avatar e unic în felul lui,există însă filme înrudite la un anumit nivel,al ideilor,al conceptului,al imaginii,al senzaţiei pe care ţi-o lasă şi,destul de interesant, multe sunt desene animate ori anime-uri, şi nu toate sunt SF.Nu le-am văzut chiar pe toate dar îţi voi da această listă aşa cum a fost întocmită, rămâne să le vezi tu şi să tragi propriile concluzii-District 9, Delgo, Atlantis-The Lost Empire,Starchaser-The Legend of Orin,Battle for Terra,Dune,Starship Troopers,The Dark Crystal,Enemy Mine,Flash Gordon,Nausicaa of the Valley of the Wind,Princess Mononoke,Wizards,Final Fantasy-The Spirits Within,FernGully- The Last Rainforest,Total Recall,Surrogates,The Fountain,Dances with Wolves, The Mission, The New World(ideea contactului cu o nouă rasă/specie)
FUNDA:>:X?