| Sjhxjcks a întrebat:

Hello. Dacă în clasa a 9a exista o fata care a făcut spaniola la școală ca L2, și în liceu nu mai este nimeni care a facut spaniola în gimnaziu, ce materie va face acea fata?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fata va studia ce limbi straine se fac in liceul si clasa in care ea va fi repartizata.

Spaniola nu se studiaza deloc in scolile din Romania, doar: engleza, franceza, rusa si germana.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Violleta2022):

Din nou, faceți paradă din înțelegerea dumneavoastră extrem de limitată.
Se studiază de-obicei engleza și franceza. Unele licee fac și germană. În Cluj știu eu că sunt două licee la care se face limba spaniolă, chiar am fost la unul dintre ele.
Iar rusă nu se mai face de pe vremea bunicii

| Violleta2022 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Cu ce esti tu mai breaz daca jignesti o femeie?
Dai dovada de nesimtire crasa si misoginism, nicium de inteligenta!

Uite aici un articol care confirma ca sunt inca clase de lb.rusa la scoli si licee:

"Aproximativ 650 de elevi studiază rusă
În 2020-2021, au învățat-o 650 de elevi din țară în școli generale și licee. În 12 licee de stat și private, rusa a fost prima limbă aleasă, potrivit datelor Ministerului Educației. Iar în 44, limba a doua sau a treia, studiată de 471 de elevi. Peste 100 dintre ei sunt de la Colegiul Economic „Virgil Madgearu" și Liceul Teoretic „Decebal" din București.
Puțini se decid pentru rusă în învățământul superior. În 2017, de pildă, la Facultatea de Limbi și Literaturi Străine a Universității din București erau 55 de locuri la taxă și buget din 1.308, iar în 2021, 48 din 1.301".
https://scoala9.ro/......langa/955/

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Violetei, care m-a blocat:
Doamnă, dumneavoastră nu știti ce înseamnă misoginism - ceea ce nu mă miră, nici nu mă așteptam.
Pe scurt, nu m-am luat de dumneavoastră pentru că sunteți femeie - n-am nicio problemă cu asta. M-am luat de dumneavoastră pentru că nu știți despre ce vorbiți. Și nu e prima dată!