| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cele mai usoare joburi?

12 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Cele de la stat pentru ca doar staaai...

| sabin89 a răspuns (pentru aditimus):

Alea mai au şi alt avantaj. Nu faci sida. Pentru că nu ridici niciodată fundul de pe scaun.

| Mosotti a răspuns (pentru aditimus):

Nu stai, ai acte de rezolvat, dosare, de ex aia de la anaf.

| sierra1 a răspuns:

De regulă, alea de conducere. Funcții cât mai inalte

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Nu, ca in functii inalte ai raspundere si destul de multe de facut. De ex prietenu meu ala programatorul are functie de conducere, dar are stres mai mare decat ceilalti care-s sub el.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Alea care iti plac, si iti aduc satisfactie.
Unii ar spune ca alea din sistemul bugetar, posturile de director ori paznic. Nu e deloc asa, poti fi bugetar in conditii proaste si cu salariu mic, poti fi director cu presiuni din toate partile si raspundere foarte mare in bani si vieti, sau poti fi paznic undeva in frig si intuneric, unde vin hotii in haita, pusi pe bataie.
Daca ai o pasiune si o transformi in job, acolo va trece timpul repede, si vei fi mai interesat de ceea ce creezi, decat de timpul liber si confortul fizic.

| Mosotti a răspuns:

Cel mai usor job este medic de diabet, astia nu fac mai nimic, doar iti da regimu care ala standardizat cam, de aia regimu e pe foi trase la xerox si iti da din aia, masoara glicemia, iti zice sa faci miscare, sa ai greutatea normala, iti da un medicament, iar daca nu merge, dupa o luna iti da altul, iti da reteta si atat.
Daca valorile-s mai bune, nici macar medicament nu-ti da.

In rest mai nimic nu e usor.

| aditimus a răspuns (pentru Mosotti):

Medic inseamna raspundere.

| Mosotti a răspuns (pentru aditimus):

Pai peste tot ai raspundere si la alt job si la alte job-uri, dar la diabet e cam usor cu raspunderea, trebuie sa tii omului glicemia buna, iar asta se poate nu prea greu, raspunde mai mult pacientul, ca el trebuie sa faca regim, sa faca miscare si sa aiba greutatea okey, de multe ori din cauza lui nu iese bine.

| gemeni6226 a răspuns:

A trecut un timp pana mi-am dat seama ca atunci ai munca cea mai usoara cand o faci din pasiune si te pricepi la ea.Cand lucrezi ceea ce iti place nici nu t-i se mai pare ca e o munca, e ceva ce iti face placere si mai si primesti bani pentru ea.Am lucrat in multe locuri unde nu mi-a placut ceea ce am facut pana intr-o zi am realizat ce imi place si cand am ajuns s-o fac din placere, trecea repede timpul si usor.Dar mai este si un alt factor sa lucrezi cu sau linga oameni linga care e o placere sa lucrezi ca altfel nu fuctioneaza nimic altfel e o corvoada. Daca gaesti ambii factori sa faci ceea ce iti place si alaturi de oameni ok inseamna ca ai ajuns unde trebuie.

| SharpEagle a răspuns:

Cele usoare te plafoneaza si nu-ti ofera nici o deschidere pe viitor sau in plan personal, dpdv experienta. Decat daca o arzi pe PCR, pile, cunostinte, relatii si nu te intereseaza prea mult cum te dezvolti in profesie.
Munca vine si cu satisfactii, cu o mai mare apreciere fata de sine, cu o alta incredere in fortele personale, cu bagaj de experienta, cu respectul si aprecierea altora, cu sentimentul de independenta, autonomie samd.
Nu fugi de ea, ca vei fugi in cerc...

| Ella66 a răspuns:

Call center