| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt obiceiurile din seara de Revelion?

3 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

An Nou, în haine noi
Oameni cred că dacă poartă haine noi de anul nou vor primii mai multe haine în anul ce urmează.De preferat sunt hainele roşii, această culoare obtimistă prezicândpurtătorului un viitor strălucit.
Fără lacrimi sau Cioburi!
Se spune că oamenii nu ar trebui să spargă nimic sau să plângă în prima zi a anului.
Fii politicos!
De Anul Nou nu trebuie să folosim cuvinte urâte şi să evităm să vorbim despre moarte sau spirite rele.
Nou-născuţii au noroc!
Cei născuţi pe 1 Ianuarie se spune că vor avea foarte mult noroc toată viaţa.
Păstrează banii în casă.
În numeroase ţări locuitorii au grijă ca banii, bijuteriile sau alte obiecte de valoare să nu părăsească locuinţapt că asfelt posesorul va primi dobânzi facturi etc.
Scapă de vechiul an!
La miezul nopţii deschide toate uşiile şi ferestrele casei pentru a elibera vechiul an şi a-l primi pe cel nou 2012!
Zgomote din plin!
Oamenii cred că diavolul şi slujitorii săi urăsc zgomotele puternice.Aşa că faceţi gălăgie şi petreceţi cât mai zgomotos. Din acelaşi motiv sunt ţări în care clopotele bisericii bat la miezul nopţii.
Fără Datorii!
Facturile sau alte datorii trebuie plătite înainte de sosirea anului Nou, ca să nu intri în noul an cu datorii.
Sărutul de la miezul nopţii
Se crede ca oamenii care se vor săruta la miezul nopţii în noaptea dintre an vor păstra relaţiile şi vor avea parte de afecţiune şi de iubire. Dacă nu vor face acest lucru îi aşteaptă un an dominat de răceală şi distanţare faţă de ceilalţi.
Primul Sosit!
Nu trebuie să pleci din casă până nu primeşti vizita cuiva iar acesta ar fi bine să vină cu mici daruri. Dacă prima persoană care îţi calcă pragul va fi bărbat vei avea noroc tot anul.
Viitorul soţ!
Tânăra care la trezirea în prima zi a anului se uită pe fereastră şi va vedea un bărbat se va căstorii până la sfârşitul anului.

| annkaa a răspuns:

CEAu:)
citeste aici:>
http://feminin.netul.ro/......-anul-nou/

| sairunfhrx a răspuns:

Cica sa spargi pahare pentru norocrolling on the floor