| anonim_4396 a întrebat:

Cat de inruditi sunt regina Angliei cu regele Germaniei? (ma refer la cei din zilele astea, sa zicem ca nu stiu cum se numesc)

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cancelarul merkel nu are nici o tangenta cu baba elisabeta din uk.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Germania nu mai are rege ( kaiser) de cam acum 100 de ani. Regii Europei formau o așa zisă casă regală și se străduiau ca prin căsătorii între ei, între rude, să reușească să rezolve conflicte militare, să își mărească imperiile, teritoriile. Din aceste uniuni consagvine ieșeau apoi boli ca hemofilia țareviciului și mulți fonfăiți și duși cu pluta, nu dau nume.

| PainTech a răspuns:

Toti monarhii din Europa provin in mare din aceeasi casa regala, pe atunci casatoriile erau mai mult aliante. Pana si Tepes al nostru e cumva ruda cu regina Marii Britanii.

Ultimul rege al Germaniei : Wilhelm II.
Regina Marii Britanii : Elisabeta a II-a

Strabunicul reginei Elisabeta ( Edward VII ) a fost fratele imparatesei Frederick a Germaniei, adica mama regelui Wilhem II.

Deci cred ca astia doi sunt ceea ce englezii numesc " first cousins twice removed ", care nu stiu cum ar trebui sa se traduca in romana.

| AC4S4 a răspuns:

Germania nu are rege/regina.

| RKBlue a răspuns:

Germania nu mai are rege/regina. Nici inainte nu a avut.
Imperiul German a fost condus de imparat-ultimul a fost Wilhelm II, Regele Prusiei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ati cercetat voi sa fiti siguri? Sau pentru ca n-ati auzit de el inseamna ca nu exista?