| LaratCristian a întrebat:

Cat de mult tineti la viata? Credeti ca viata uneri nu mai are rost? Tatal meu o inseala pe maica mea, ma simt insecure cu mine. Toti ma cunosc ca "tipul ala ce invata bine" Nu mai suport viata sincer laughing Indiferent de varsta, am atatea pe capul meu si nimeni nu poate stii ce simt ). Pe langa asta nu stiu nici sa iubesc o persoana ma refer fata. Cel mai deranjant lucru. Uneori pur si simplu vreau sa nu mai fiu aici, vreau sa nu il mai aud pe taica miu cum o injura pe maica mea sau cum umpla in telefonul ei. Vreau sa dau in domeniu IT sa plec cu maica mea departe de probleme dar ma gandesc ca nu voi ajunge pana sa imi indeplinesc visul follow your dreams i wont make it

Răspuns Câştigător
| Fantaspirit a răspuns:

Din cauza mediului ești predispus la depresie,din ceea ce ai relatat mediul nu e unul favorit,situația nu poți să o,dar schimbi,este una nepotrivita și trafica,ce poți să faci este sa îți vezi de viață ta așa cum au făcut mereu că oricum o dai rezultatul va fi același,adică soarta nu sta in mâinile tale nu poți schimba nimic,ce va fi va fi!
Tine-te de școală,urmează-ti visul,concentreaza-te pe tine și pe starea ta psihică.
Vieții tu îi poți da sens însă fara sa faci nimic ea nu îți va da, nu vei avea nici o răsplată, dar daca îți răsplătești tu timpul și ocupația cu ceva util atunci viața va avea un sens, dar situația e una nefavorabila, cu stoicism și cu gând pozitiv vei trece și peste acest impas.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Scurt: tac-to e problema.
Planuieste 'evadarea' cap-coada, aia e luminita de la capatul tunelului.
Daca scapi de el, va fi totul ok.
Viata e chiar frumoasa, daca nu ai un mediu toxic.
E bine ca esti "ala care invata bine" si ca vrei in IT. Asta iti poate aduce succesul, si cel mai important, independenta.
Scapa de taica-tu. Fara remuscari.
Bine, nu fac instigare la crima aici; muta-te din casa lui (sau a cui o fi). Nu ii da bani si nu il lasa sa aiba influenta asupra ta. E o persoana toxica si aia e.
E usor sa faci copii, e greu sa-i cresti bine. El nu te creste bine, cel putin dpdv al confortului psihic. Iti face traume. Da-l "an pola me".

| Drimmero a răspuns:

Tin foarte mult la viata mea, nu m-as expune la situatii periculoase care mi-ar pune in pericol viata sau integritatea fizica, sper sa traiesc cat mai mult dar viata este foarte imprevizibila, azi esti, maine e posibil sa nu mai fie asa. Numai gandul ca nu imi mai vad persoanele dragi, ca ceea ce iubesc sau fac nu vor mai fi niciodata la fel, necunoscuta din spatele mortii, ce se intampla cu adevarat cu tine dupa ce dai coltul toate astea ma infricosesc si sunt invaluite intr-un mister, oricat ar zice religia sau stiinta ca e intr-un fel sau altul nu pot sti niciuna care este adevarul, nu s-a intors nimeni din mormant sa povesteasca, deci ramane un mister, mister pe care momentan nu sunt curios sa-l aflu, vreau sa mai traiesc. Ai o singura viata, trebuie sa te bucuri de ea si faci zilnic cate putin din ce iti place, pana la urma despre asta e viata, deci fa ce simti si pune accent pe pasiunile tale, ele te fac cu adevarat fericit.