| eliaclodia a întrebat:

Cat rezistati la ironii?

Răspuns Câştigător
| mona a răspuns:

Depinde ...in general plang mai mult si atac mai putin[le amestec]

31 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Cât cuprinde.Mereu mă ridic şi o iau de la capăt.Mulţi în locul meu ar fi renunţat de prea mult timp la viaţa asta, dar eu încă sunt aici.

| eliaclodia explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Hei, ce poate fi asa ucigator in ironii? Ce s-a intamplat cu tine? E drept ca unii parca ar fi draci hraniti din cazanul cu taciuni apocaliptici.

| mona a răspuns:

Rezist ce rezist apoi explodez

| eliaclodia explică (pentru mona):

Plangi sau ataci? Cred ca se subantelege ca ataci, poate sa fie o explozie de forta si salbaticie sau doar nervi, slabiciuni inflamate. Dar si plansul arata ca o explozie la baraj. Si vine inundatia. Care fie suna a implorare, fie a nu mai discutam pe veci.

| eliaclodia explică (pentru mona):

Imi pare rau ca simti asa un chin la acest aspect al relatiilor intermamifere cuvantatoare. Ce te mangaie?

| eliaclodia explică (pentru mona):

Poate corectezi si raspunsul sa nu fiu acuzata ca am dat funda la ceva scris gresit. Ai un typos.

| mona a răspuns (pentru eliaclodia):

Increderea in sine

| eliaclodia explică (pentru mona):

Inseamna ca plansul te elibereaza si regasesti, spalat de autoiubirea de sine, de "ploaia de lacrimi"si clarificat, nucleul increderii in sine. Recunosc sentimentul. L-am avut si eu. Dar doar ma regasesc imediat. Mangaierea vine dupa. Ai sesizat?

| mona a răspuns (pentru eliaclodia):

Am sesizat...

| mona a răspuns (pentru eliaclodia):

Depinde ...in general plang mai mult si atac mai putin[le amestec]

| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu prea mult. Intru si eu in ofensiva rapid, si oricum, de obicei eu sunt cea ironica.

| eliaclodia explică (pentru MasterOfDisaster):

Tiii! Material inflamabil.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru eliaclodia):

laughing Posibil, dar e mai bine asa, decat sa fiu eu tinta.

| eliaclodia explică (pentru MasterOfDisaster):

Aha? M-am prins? Cine ironizeaza non stop inhiba tot ce misca? Sau cine are imagine de inflamabil e ocolit?

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru eliaclodia):

Varianta a doua.
Daca esti buna, si nu iei in seama ironiile celorlalti, ei nu te vor lasa in pace. Acum nu mai merge faza cu ignoratul oamenilor, pentru ca daca ii ignori te iau drept prost si pampalau. Trebuie sa contraataci ca sa iti dea pace, sau cu cei 'cu nasul pe sus' e bine sa fii ironica, sarcastica, pentru ca asa te lasa in pace, si isi vor gasi alte tine.

| eliaclodia explică (pentru MasterOfDisaster):

Sa consum ata energie, pentru ce? Sa stau sa-mi dezvolt gandul pe coclaurile ironiei, noaptea sa dorm sa-mi rearanjez fisierele ca sa intrezaresc drumul ironiei mai departe? Nu. Sa ma ia drept proasta. Si sa nu fie asa, e de ajuns. Dar mai folosesc si eu ironia cand dau cu nasul de parfumul ei in aer si nu scap, numai ca e stilul meu, tin sa cred nedistrugator. Un fel de depoluare prin actiune.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru eliaclodia):

Pai, toti oamenii sunt diferiti. Fiecare are un mod diferit de a gandi.
Dar eu m-am saturat pana in gat sa fiu ironizata, si de asta am hotarat sa iau atitudine. Acum nu mai consum energie, replicile ironice 'vin' natural laughing.

| eliaclodia explică (pentru MasterOfDisaster):

Am vrut sa incerc chiar acum cateva minute. Nu am putut. Am zis in gand doar:du-te si canta la alta masa! Pe urma m-am gandit sa resping mai simplu, dar stii ceva, presimt ca nu a fost punctul fixat in forta. Parca am lasat deschis.

| KristalPop a răspuns:

Foarte puţin, reacţionez promt cu răspunsurile adecvate împrejurării.
Nu accept să fiu ironizat.

| eliaclodia explică (pentru KristalPop):

Cred ca la tine e un principiu masculin la mijloc, o imagine despre barbatie. E? Sau esti fata?

| KristalPop a răspuns (pentru eliaclodia):

Cam aşa ceva.winking
Şi sunt băiat.

| eliaclodia explică (pentru KristalPop):

Ironia e intotdeauna o forma de asuprire a personalitatii cuiva si a libertatii sale de manifestare? Poate sunt importante motivele si scopul, poate ca uneori ironiile nu ataca, ci doar sunt o comunicare.

| Delicacy a răspuns:

Depinde foarte mult ceea ce ironizează persoana respectivă. Dacă atinge subiecte delicate, mă enervez repede.

| eliaclodia explică (pentru Delicacy):

Furia e o slabiciune, dupa parerea mea, pentru ca nu mai controlezi armele si nu mai calculezi efectele.

| Delicacy a răspuns (pentru eliaclodia):

Unde am spus eu că-mi exteriorizez furia? Sunt conştientă de urmări, de aceea prefer să plec de lângă persoana respectivă.

| eliaclodia explică (pentru Delicacy):

Imi plac oamenii cerebrali. Mereu calculeaza urmarile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte putin...

| eliaclodia explică (pentru anonim_4396):

Crezi ca dimensiunile capului conteaza aici? Toti vor sa reziste mai mult ca sa studieze stimulul mai bine, dar poate e capul prea mic?!:}Viagra pentru cap. Sa nu iei niciodata valium, te prosteste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai putin de un minut.

| eliaclodia explică (pentru anonim_4396):

Si? Ce se intampla?

| Labyrinth a răspuns:

Dacă sunt ironii legate de felul în care mă îmbrac nu-mi pasă deloc deci nu e vorba de rezistat fiindcă nu depun efort să nu le răspund. Dacă se leagă de anumite aspecte personale de care nu vreau să se discute îi calc pe cap cu bocancii direct, fără discuţii.

| eliaclodia explică (pentru Labyrinth):

Cred ca trebuie sa se inventeze semnalizatoare speciale, in functie de punctul sensibil. Ecusoane ceva. Sau poate tocmai atunci ar ataca ironicii mai rau?