| mODIN a întrebat:

Cata relevanta au, de fapt, lucurile pe care adolescentii de acum le vad si le fac ca sa se amuze? Am ajuns si eu sa fiu repulsat cand ii vad facand tiktokuri in public, furand cardul parintilor ca sa-si cumpere chestii pe Fortnite si tigari electronice, lipindu-s palmele de asfapt ca sa opreasca incalzirea globala etc.

Totodata, ma gandesc la lucrurile cu care am crescut eu: Marilyn Manson, black metal unde se canta despre satanism, death metal unde se canta despre crime si cruzime, jocuri video si filme violente, cultura emo care romantiza sinuciderea, seriale de tipul South Park si Family Guy etc. Si cumva nici eu, nici cei pe care ii cunosct din perioada adolescentei nu am ajuns criminali satanisti dependenti de droguri si violenta.

Oare ar trebui, pur si simplu, sa acceptam orice manifestare grosolana din partea tinerilor ca fiind doar o faza peste care vor trece peste?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, in psihologie se vorbeste de moratoriul adolescentin: adolescenta este o faza de explorare iar oamenii nu raman permanent la comportamentul din adolescenta.

| J0B0MAT a răspuns:

Eu chiar cred că vor trece peste anumite faze, așa cum și noi cred că toți am avut anumite faze nasoale în adolescență peste care am trecut.Nu toți, dar mulți da.Iar de multe ori când îmi vine să îi critic pentru ceva, stau și mă întreb dacă nu cumva am ajuns adultul ăla care mă critica pe mine și ceilalți în adolescență (gen "tineretul ăsta" ). Gândul ăsta mă sperie și de aia încerc pe cât posibil să nu mă deranjeze comportamentul lor, cel puțin să nu le arăt asta.

| Dismally a răspuns:

Mie mi se pare ca sunt mult pre cuminti, daca ma gandesc ce faceam eu pe la varsta lor pot spune ca sunt sfinti big grin
Nu trebuie sa-i judeci dupa ce ii vezi ca fac acum, e doar o faza si o sa treaca, ramane de vazut cum vor fi la maturitate, au sanse sa fie mult peste generatiile vechi daca stiu sa foloseasca inteligent abundenta de informatii care le sta la dispozitie.

| MistarGoGu a răspuns:

Fiecare generație cu " capcaunii " ei! Internetul a dus la × 1000 chestia asta! Un copil crescut intr-o familie decenta si echilibrată NU se va lasa influentat de " gunoaiele media"!
Poate asa ocazional sa dea câteva luni sau un an in " tembeleala " gratie anturajului dar familia se ocupa sa schimbe macazul! Am ascultat si eu BUG Mafia in adolescenta dar nu dat-o nici in prafuri, c#rvasareala sau combinatii! Just fun!

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Acum fura carduri. Pe vremea noastra bagau mana in portofel direct. Generatia parintilor mei (anii 60-70) fumau de la 13-15 ani pe ascuns. Mi se pare ok ca generatia actuala nu se ascunde, macar stim ce se intampla si putem face ceva cu informatia asta, campanii de educare etc. Adolescentii mereu au fost adolescenti. Astia care cred altfel probabil si-au trait adolescenta inchisi in casa.

Eu am crescut cu death metal, am testat primele vape-uri aparute (m-am plictisit de ele repede), ma imbracam ca dracu in liceu, m-am vopsit la 14 ani laughing si am o viata normala, foarte OK acum.