| analia0103 a întrebat:

Cate mile are oceamul atlamtic?

Răspuns Câştigător
| Twitter a răspuns:

Oceanul Atlantic este al doilea ocean ca mărime de pe Pământ, acoperind aproape 20% din suprafaţa sa.Incluzând mările adiacente, Oceanul Atlantic ocupă o suprafaţă de 106. 400. 000 km², iar fără aceste mări, are o suprafaţă de 82. 400. 000 km². Volumul oceanului, cu mările adiacente, este de 354. 700. 000 km³, iar fără ele este de 323. 600. 000 km³. Adâncimea medie a Atlanticului este de 3. 332 m (incluzând mările adiacente) sau 3. 926 (fără mările adiacente). Cel mai adânc punct este Groapa Puerto Rico. Lăţimea oceanului variază de la 2. 848 km între Brazilia şi Liberia, până la 4. 830 km între Statele Unite ale Americii şi nordul Africii.

big grin

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Copy-paste ca Humanoidu si ai aflat.

| noktambul a răspuns:

Ce e aia "oceamul atlamtic"? Si ce fel de mile te intereseaza : patrate, cubice?!

| DamarisS91 a răspuns:

2. 848 km între Brazilia şi Liberia
daca le transformi in mile :
1769.66 mile

https://www.qtransform.com/......n-mile.php