| Andr33 a întrebat:

Cate numere de 4 cifre se pot forma cu cifrele romane :I, V, si X? Dar de 5 cifre?
(care sunt acele numere )
Multumesc din suflet

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Raspunsul anterior este incomplet, asa ca daca il vei transcrie in caiet, vei lua o nota mica.
Mai bine ar fi sa citesti de 3-4 ori lectia despre cifrele romane, sa rezolvi toate exercitiile din carte de la aceasta lectie si vei vedea ca vei putea rezolva si problema propusa. Succes!

7 răspunsuri:
| lencikk a răspuns:

Pai... xvii... xxvi... xxix...(cred ca atat la 4 nr)...si...xxvii...nu mai stiu dar sper ca te-am ajutat...pwpik dolche kiss app nu ma lasa sa scriu cu litere mari asa ca intelegi u :d

| lencikk a răspuns:

@fantadelamaye laughing e na te mai pui la un numar? glumesc mersi oricum pupkiss...mai daca iei raspunsul s de la fantadelamaye nu cre ca vei lua o nota mica... te pup si succes la scoalakiss

| barbyr0z.ex.fantadelamaye a răspuns:

Elena pwpyk

may era

vxxii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar alea de 5 care sunt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Xvi

| andreea_6048 a răspuns:

Nimeni nu stie

Întrebări recente