| SADAS a întrebat:

Cate oua depune un sarpe?

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Depinde de rasa, Înmulțirea șerpilor constă în depunerea ouălelor în găuri în nisip, pentru protejarea și încălzirea lor. Majoritatea șerpilor depun 30-40 ouă, dar unii nasc pui vii. Spre deosebire de ouăle păsărilor, cele de șarpe au învelișul flexibil, pielos. Puii de șarpe au un fel de dinte ascuțit pe bot, cu ajutorul căruia ies din ou.

2 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Sarpele de casa depune cel mult 40 de oua albe in lunile de vara happy