| Rooney7 a întrebat:

Cateva intrebare adresate fumatorilor
1. Ce tigari fumati si cam care ar fi cele mai recomandate pentru un incepator?
2. trageti fumul in piept direct ori il tineti cateva secunde in gura?
3.Cand trageti fumul in piept, deschideti gura sau nu?
4. Fumul poate fi expirat/inspirat pe nas? De expirat stiu, la parca cu inspiratul am dubii

4 răspunsuri:
| Dia007 a răspuns:

Roooney7
Nu fuma!
Poate pare interesant acum, dar nu gastigi nimic bun in a fuma!
Sunt un om care incearca sa se lase de fumat definitiv. Am avut o groaza de probleme de sanatate dn cauza fumatului.
Am inceput sa fumez pentru ca era cool si ca fumau cei din grupul meu de prieteni. Nu stiam atunci si nici nu existau atatea informatii despre fumat.
Fii mai desptept decat am fost eu atunci si ia decizia de a nu (mai) fuma!

| mentholinks a răspuns:

Camel blue si recomand incepatorilor sa faca cale intoarsa. Fumez de pe la 12-13 ani.

| Dia007 a răspuns (pentru mentholinks):

Fa o tranzitie spre lasatul de fumat cu ajutorul tigarilor electronice. Fumez de aproape un an tigari electronice si astea sunt lucrurile ce le-am observat:

(am fumat 13 ani, din care 5, spre sfarsit, cate 2 pachete de tigari)
1. nu mai tusesc
2. nu imi mai miroase casa, hainele, parul a tigara
3. nu mai suport mirosul si nici gustul tigarii
4. cheltui 10% din cat cheltuiam inainte
5. nu mai obosesc atat de repede
6. am mai multa energie
7. nu simt panica aia cand nu am cum sa fumez
8, Nu astept un prilej sa-mi aprind o tigara
9. pot rezista cel putin 2-3 zile fara sa fumez (termenul corect ar fi "sa vapez")
10. exista varietate incredibila de arome pentru tigarile electronice - unele atat de placute incat nu iti vine sa le mai lasi (de aia am ales ceva care sa nu fie nici placut, nici neplacut)
11. lichidul folosit are nicotina si glicerina vegetala (ATAT) fata de toate txinele dintr-o tigara normala ( eu zic ca e ok, nu?)

Fa-o pentru tine. Informeaza-te, convinge-te singur si alege ce-i mai bun pentru tine.
Acum sunt in "tratative" cu mama sa faca si ea trecerea. Cand ma duc in vizita la ea, trage de 3-5 ori din tigara mea electronica si nu mai fumeaza o zi intreaga (si ea fumatoare inraita - de 30 de ani)

| Piciiiiiuuuu a răspuns:

1. Kent Conv., Kent 4, Dunhill Blue, Sobraine.
2. Depinde de mood, stare, cum vine.
3. Deschid gura.
4. Poti sa-l inspiri si pe nas, lipind tigarea de nara.