| anonim_4396 a întrebat:

Cati dintre voi nu au profil facebook sau nu mai au profil facebook? Si daca ati avut, care e motivul pentru care l-ati inchis?

6 răspunsuri:
| kteichd a răspuns:

A cam devenit aiurea. Acum e la moda sa ai facebook si nu mai e folosit cum trebuie. ca retea de socializare e un fel de concurs care strange mai multe like-uri si abonat/prieteni. nu toti sunt asa dar.

| Ferenin a răspuns (pentru kteichd):

Nu stiu frate, eu cred ca mai degraba cuvantul asta "face-book" daca e sa-l iau mot-a-mot se traduce "carte faciala"sau carte de identitate faciala ce inseamna ca practic datele noastre personale, ideile noastre, trecutul nostru e postat de buna voie sub pretextul de socializare tot de noi, fara sa ne dam seama ca datele astea pot fi mult mai usor stocate, decat niste carti reale din hartie care pot fi rupte, pierdute sau arse.

| Captoresque a răspuns:

Eu mi-am închis profilul de Facebook, dar mi-am deschis unul nou.

Eram sătulă de manele pe feed-ul meu, de "iubi iubi te iubesc nespus muuuuuah", de versuri ale unor melodii de 2 lei scrise într-o engleză agramată, și am simțit nevoia de un început nou. Acum am vreo 10-20 de prieteni în listă, doar prieteni de-ai mei cu care am aceleași interese, iar contul meu este plin de artă de-a mea, nu prea am poze cu mine prin el. Acum măcar nu mai colcăie feed-ul meu de manele, acum colcăie de benzi desenate și muzică bună, aspect care mă mulțumește.

Niciodată nu mi-a plăcut Facebook-ul, eu sunt mai dedicată Tumblr-ului. Facebook nu corespunde cu ceea ce vreau eu de la un cont pe un site de socializare. Eu desenez, iar Facebook nu-mi prea permite să-mi expun creațiile. Plus că nu e nici publicul potrivit acolo.

| CorneliaC a răspuns:

Eu nu mai am cont pe facebook, pentru ca fostul a vrut sa intre in contul meu, insa eu schimbasem parola, si de atunci nu mai pot sa ma conectez, dar nu-mi mai pierd timpul facand un altul.

| nowar a răspuns:

Nu am cont de facebook :p

| paralel1000 a răspuns:

Am avut unul care nu era al meu si de asta l-am inchis