| ChristySlay a întrebat:

Ce a vrut sa zică Stalin prin "moartea unui om este o tragedie, moartea a milioane este statistica"?

2 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Mă gândesc că moartea lui e cea mai importantă spre deosebire de ceilalți care nu contează sub nicio forma.

| Sekim a răspuns:

Poti sa intelegi in sensul denotativ ca moartea unui om e considerata o tragedie, iar moartea a milioane reprezinta doar un procent, adica o statistica. In sens conotativ, compara reactia ta si a celorlalti oameni. Auzi la stiri : x a murit intr-un mod groaznic si toti sunt la modul : Uhh, ce pacat, ce urat etc. Si atunci cand e la modul : milioane de oameni morti din cauza razboiului, toti sunt la modul : Oh no, anyway! Pe scurt, nimanui nu ii pasa de nimeni, e ironie. Cu cat mor mai multi oameni, cu atat mai neimportant pare pentru cei care nu sunt influentati in mod direct de chestia asta.