| GoldenZenith a întrebat:

Ce alegi dintre: ceva de scurta durata, dar frumos și ceva de lunga durata, dar presărat cu 50% frumos si 50% (sa zicem in lipsa de alt cuvânt) urat? Poate fi vorba despre orice: relație, profesie etc.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Depinde despre ce vorbim.

Dupa mine, degeaba e 50% frumos daca-ti blestemi zilele in momentele in care e 50% urat.
Cel mai adesea, asta e un echilibru de moment, iar daca-l tolerezi si il accepti, in timp raportul se va schimba, nu va mai fi doar 50% frumos, si 50% urat, va fi 25% frumos, si 75% urat, si asta se poate schimba si in mai rau.
Oare merita sa-ti irosesti o parte din viata pentru o persoana care nu te apreciaza, pentru un loc de munca la care esti exploatat?
Nu cred.

Genul asta de "balans" e nociv.
Daca primesti prea mult rau, vei ajunge sa vezi bine si in cel mai mic rau.

Dar aia e, oamenii sunt mai masochisti de fel, cel mai adesea inghit mai multe rahaturi decat ar trebui, si asa se duce toata societatea de rapa.

Adic serios, ai accepta sa ai un job, prost platit, la care faci ore suplimentare, fara concediu, doar pentru ca iti asiguri traiul, si il ai pe viata?
Ai face un asemenea compromis?
Nu cred.

Dar daca-l faci, vei ajunge sa te complaci in situatia, sa-ti spui ca e ok, ca merge si asa, exact cum spui tu, acel 50-50, dar, in schimb, daca ai alege sa vezi si cum e sa ai parte doar de frumos, ai putea ajunge sa realizezi, ca acel 50-50 pe care-l aveai, era mai mult o iluzie, si ca, in realitate, era predominant suferinta, iar de la atata suferinta, cand aveai parte de normalitate, ai considera-o ca e deja frumos.

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ceva de lunga durata, dar presărat cu 50% frumos si 50%

pana acum cativa ani eram pe principiu am o singura viata,fac ce vreau,bagam tot felul de otravuri in mine zahar, fast food, patiserie, coca cola, pizza am ajuns sa am probleme care trebuia sa le am pe la 70, 80 de ani, prefer sa ma abtin de aceste otravuri si sa traiesc mai mult si sanatos, desigur asta nu e o garantie sigura, prefer sa stau cu o fata draguta cu care sa am o relatie de lunga durata decat cu una frumoasa pentru o aventura sau sa stea pentru banii mei, prefer sa invat lucruri care chiar daca nu-mi plac ma vor ajuta in viitor sau ma ajuta in prezent decat sa invat putin sau deloc

| Drimmero a răspuns:

Intrebarea ta are 2 perspective a unor alegeri in care apare si 'uratul'.
Succesul nu apare asa dintr-o data pe noapte si nu e pe termen scurt, ca sa-l construiesti iti trebuie rabdare, pleaca de un punct slab pana la un punct de profit, de asta se numeste succes fie care vorbim de relatie, profesie sau alte aspecte.

Nu cred ca e nimeni atat de naiv incat sa aleaga ceva frumos de scurta durata pentru ca perfectul nu exista, daca nu am avea parte de lucruri negative nu am avea habar ce inseamna frumosul sau binele, iar pe de alta parte perfectul nu exista, nu face parte din natura umana.
Aleg a 2-a varianta deoarece imi place sa evoluez si sa nu am totul de-a gata, sa parcurg niste etape in care sa invat ceva,, ala e adevaratul succes!

| GoldenZenith explică (pentru Drimmero):

Nu e vorba de cum apare succesul. E vorba de alegerea ta într-un scenariu ipotetic. Interesant oricum.

| GoldenZenith explică (pentru RAY):

Pup

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Intrebarea ta fix la succes face referire pentru ca scopul variantelor pe romaneste zice asa :' vrei o relatie frumoasa/un job frumos si misto dar care dintr-o data se destrama vs vrei o relatie/un job in care au un inceput greoi dar o continuitate mare si frumoasa' deci tot la vorba mea ajungi, cum nimic nu e vesnic vrei binele pe termen cat mai mare.

| GoldenZenith explică (pentru Drimmero):

Fa, făceam referire la ce ziceai tu despre succes in răspunsul tău. Știam că ai Alzheimer dar nu credeam că avansează așa rapid. rolling eyes

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Si cum ar fi trebuit tratata intrebarea daca nu prin evolutia succesului pentru ca ala era scopul, sa alegi ceva care te avantajeaza, am raspuns pe subiect,, nu ma mai da la intors ca la Ploiesti ))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa te mariti?
Scurta durata nu vreau sa imi fac probleme.

| GoldenZenith explică (pentru anonim_4396):

Da, lăsând la o parte o căsnicie cu un om pe care probabil o să îl urăsc la un moment dat, tot timpul m-am visat într-o rochie alba, incomoda, cu un zâmbet tâmp pe față, cu machiajul curgandu mi de la căldură, dansând toată noaptea cu oameni care beau și mănâncă în "cinstea" mirilor și pe care as vrea sa ii omor pentru că afișează o ipocrizie palpabilă. Nu mi iau angajamente, saru'mana!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Nu esti pentru casatorie? Probabil "secretul" ar fi ceva de surta durata, pentru mult timp(pe parti) despre orice poate fii vorba.

| GoldenZenith explică (pentru anonim_4396):

E și asta o soluție intriganta.

Nu, nu sunt pentru nimic din ce ține de căsătorie și nu cred că o să fie cineva care sa mi dea peste cap calculele și să ma facă sa mi schimb ideea. Daca o sa fie, rip pentru el.

| Plato a răspuns:

De lunga durata. Sunt 100% pentru casatorie.

| Endoryus a răspuns:

Slabanoaga si casatoria, baba si mitraliera rolling on the floor))

| drutzix a răspuns:

Pai scurt si frumos duce la suferinta.
Si cum poti sa apreciezi cu adevarat ceva frumos daca nu ai vazut si parti naspa?
Acum depinde, poate 50% din perioada lunga e mai mare decat perioada scurta. Si depinde si cat de urata e perioada urata.

Rip? sad laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu de ce dar întrebarea ta ma duce cu gândul la Scufița roșie.
La ce anume te-ai gândit când ai pus întrebarea? La modul general mi-e greu sa-mi imaginez.

| J0B0MAT a răspuns:

Scurt şi frumos.

| Theo94 a răspuns:

Daca este vorba de o relatie, acum as prefera scurt si frumos, daca este vorba de profesie 50% cu 50% perioada lunga si cu timpul as incerca sa trec de 50%(frumos, bine), la alimentatie la fel 50% cu 50%, altceva inca nu m-am gandit.

| GoldenZenith explică (pentru Endoryus):

M am îngrășat. Te am ajuns pe tine la kg. Am devenit balenă. Cum o sa ma mai ia cineva? crying

| GoldenZenith explică (pentru anonim_4396):

De ce scufița roșie? thinking Nu ma așteptam la asta.
Pai am scris acolo, aplic o pe orice subiect vrei. Vad ca multi au mers pe relații.

| GoldenZenith explică (pentru OldSoul):

Mersi frumos pentru răspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Nu știu, asta mi-a trecut prima data prin minte.
Fie, relații.Ar fi mai bine dacă ai defini "scurta perioada" dar oricum, prefer ceva frumos pe scurta perioada.

| GoldenZenith explică (pentru anonim_4396):

Pai depinde, nu impun eu o limita. Pt mine o luna, de exemplu, e mult. Pt tine poate fi puțin.

Referitor la scufița roșie, am jucat rolul principal in clasa a 5-a. Ce fel de mag cititor în stele ești? straight face

| Endoryus a răspuns (pentru GoldenZenith):

Care kg? Ca tot am facut du-te/vino lunile astea laughing. M-am cantarit ieri. Am 80.2 kg. Daca tu ai atat la inaltimea ta, balena pe uscat e putin spus laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Eu am jucat-o pe Fecioara Maria printr-a 3-a cred.Ironia sortii sa fie oare thinking
Am intuiție buna, avatarul tău îmi da idei.
Vorbind de relații, pentru mine si o săptămâna e mult.Dar dacă e vorba de ceva 100% frumos, o luna e insignifiant.

| GoldenZenith explică (pentru Endoryus):

56 de kg. Aveam 53 sad ma sinucid.
80? Si încă mai respiri, obezule?

| mentholinks a răspuns:

De lunga durata dar macar sa inceapa frumos, orice, viata, relatie, o partida, etc.

| GoldenZenith explică (pentru mentholinks):

Începutul sa fie bine, ca dupa nu contează laughing

| Endoryus a răspuns (pentru GoldenZenith):

La inaltimea mea, nu e rau. Dar la greutatea ta / inaltimea ta... Care e obez de fapt? laughing

| GoldenZenith explică (pentru Endoryus):

rolling eyes sunt fit. Oftica te phbbbbt

| Endoryus a răspuns (pentru GoldenZenith):

Erai. La trecut, nu prezent : )
Desi e mai bine asa. Nu aveai deloc grasime acum cateva luni. Nu e prea sanatos asa.