| Gatsby a întrebat:

Ce are toata lumea impotriva cu vegetarienii# de ce sunt priviti ca niste ciudati# de ce li se pare unora ca a fi vegetarian e ceva imposibil. foarte dificil# nu inteleg! mama mea, surorile mele, persoanele din jurul meu si vecinii spun ca am slabit foarte mult iar mama tot imi scoate ochii ca sunt vegetariana si imi spune - leguma-. zice- pana acuma ai mancat carne si nu ai murit. ai nevoie de carne altfel o sa ajungi bat- nimic pe lumea asta nu m-ar putea face sa mananc carne. nu are nici o valoare pentru mine. toata familia si toti prietenii spera sa ma reintorc la carne, dar inutil! never ever! cum sa ma fac acceptata si inteleasa de familie si prieteni# toata familia si toti prietenii spera sa ma reintorc la carne, dar inutil! never ever!

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La ocazie nu strica putina carne fiindca are nutrienti necesari organismului. MJ tot vegetarian era si arata destul de naspa asa ca putina grasime face bine la organism.

| William a răspuns:

De ce nu vrei sa mananci carne?

| Gatsby explică (pentru William):

Nici macar nu ma ating de ea

| William a răspuns (pentru Gatsby):

De ce?

| Vektor a răspuns (pentru William):

Poate nu-i place gustul happy

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Pff, eu nu am probleme de genu, desi nu sunt vegetaian, cunosc lume si nimeni nu are nimic cu ei, doar unele glume gen de grup happy. Cel mai probabil nu esti de mult timp vegetariana si cu timpu se va obisnui lumea.

| Gatsby explică (pentru MineIsLikeABridge):

Sunt de 6 luni

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru Gatsby):

Mai ai, asta e perioada cand cei din jurul tau isi dau seama ca tu chiar faci ceva diferit de iei, mai ai pana la vreun an tongue. Si asa din curiozitate de ce ai ales sa fii vegetariana?

| Vektor a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

Toti pe care i-am cunoscut si sunt vegetarieni mi-au spus ca se simt mult mai bine decat in perioada cand consumau carne si produse din lapte.

cica primele 2 saptamani au fost mai problematice, in sensul ca le erau foame si se simteau fara vlaga. apoi nu au mai avut probleme de genul.

am pe cineva in familie care s-a facut vegetarian si mi-a spus ca nu mai are probleme de sanatate cum avea inainte. pot sa confirm ca racea si se simtea foarte rau cel putin 1 data pe luna si acum a avut ultima raceala prin iarna.

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru Vektor):

Ok, dar dc aceasta schimbare, nu am zis nimic de problemele de sanatate sau alte chesti tongue

| Gatsby explică (pentru Vektor):

Exact asta mi s-a intamplat si mie!

| Gatsby explică (pentru MineIsLikeABridge):

Nu prea stiu! initial a fost o dorinta pe care nu credeam ca o voi putae indeplini cu bine, dar mi-am zis sa incerc. recunosc, am avut o incercare esuata si inca una cand m-a obligat tatal meu sa mananc carne -ca sa cresc mare-. a treia oara a fost cu noroc. am inceput acest stil de viata, chiar de ziua mondiala a vegetarienilor. mi-am dorit sa fiu diferita de cei din familia mea dar si de multi altii. prietena mea cea mai buna era vegetariana de 2 ani deja, si ma cnsola in perioadele de slabiciune spunand ca o sa ma obisnuiesc. a trecut o luna, 2, 3, 4, 5, 6 si intru in a saptea. pentru mine, carnea e deja o cauza pierduta! dupa 7 luni, dupa ce am renuntat la atatea, sa distrug totul pentru o bucatica de carne# nici gand! imi vine sa rad cand aud o mancare ce presupune carne sau cand vad pe altii ca mananca. nu ii pot intelege!
imi imaginez o caprioara care zburda linistita pe campii si dintr-o data vine un preistoric cu o bata si incepe sa o manance de foame. cand vad atatea animale dragute in jurul meu, ma dor ochii sa le vad peste 5 minute int-o vitrina murdara de la magazin, sub atate forme, atatea mancaruri, ca si cum animalele ar fi o plastilina si poti sa faci ce vrei din ele! atatea animale atarnate pe ate pentru pofta unor oameni! suflete care candva au fost fericite dar dupa cateva zile, sfarsesc in veceu! si mai ales, urasc mancarea gatita! cand mananc o mancare gatita ma simt bolnava. mai ales legume gatite! de ce sa le gatesti frate daca au atatea vitamine in stare cruda. si mai irosesti si timp gatind! nu vad de ce necesita asa mult o mancare. pana la urma, poate sa fie gatita mancarea si o ora, 2, 5, 9 ore ca tot asa ajunge.(...).
Am vazut un video care m-a convins pe deplin. atatea animale erau bruscate si aruncate in custi de 2X2 cm. sunt lasate sa traiasca in conditii ingrozitoare cateva zile, timp in care sunt indopate la maxim, apoi, surpriza! avem friptura la cina! prin cate a trecut animalutul asta ca sa fie pe masa noastra# cui ii pasa# important e ca nne place si are gust bun, nu-i asa# si cand mai vezi si fetele inofensive ale animalutelor, poti sa citesti pe fata lor- nu ma omora! sa nu mai vorbim de procedeele prin care sunt omorate! ce putere are o vacuta sau un purcel legat in fata unor bestii de oaameni care se reped la ele si le electrocuteaza#
Am zis gata! nu vreau sa fiu pusa intr-un cos cu toata lumea! respect animalele la fel cum respect orice viata! e bine sa fii vegetarian! te simti diferit, sanatos, special, mai aproape de animale si de natura... e super!

| neutrino a răspuns:

Nu toata lumea este, asa cum tu sustii, impotriva vegetarienilor. Mergi impreuna cu mama ta la medicul de familie si cereti sfatul acestuia, pentru ca nu oricine poate fi vegetarian. Daca medicul isi va da acordul, atunci mama ta nu mai are ce zice, dar daca nu, atunci tu nu mai poti sustine aceasta cauza.

| Holiday a răspuns:

Sa fii vegetarian nu e decat o fita, organismul uman pentru a functiona la standarde normale are nevoie si de proteine din carne. Animalele ierbivore pe langa faptul ca au sistemul digestiv adaptat la asa ceva, trebuie sa consume cantitati impresionante de plante pentru a putea functiona in parametri normali, lucru pe care stomacul omului nu il permite. Poti supravietui doar cu "ierburi" dar organismul se chinuie si, asa cum excesul de carne are repercursiuni negative, la fel si consumul doar de vegetale are.
Pana la urma e viata ta, sanatatea ta...dar familia si prietenii te sfatuiesc de bine.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit, mai ales ca mentionezi in intrebarea ta problemele financiare.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am amintit de fratele meu cand eram mai mic, incepuse sa slabeasca mult si am intrebat la masa de ce lev a slabit atat de mult tine cumva o dieta? si m-a lovit rau pentru ca nu e o dieta e un stil de viata.
mi-as baga o sabie in fund sa fac la fel. observatiile si tachinarile sunt uneori un semn de familiaritate si de prietenie.
si eu sunt vegetarian pentru ca am crezut ca nu voi mai fi atat de obosit si sunt privit lung pentru grija pe care o am pentru mine. tocmai am aruncat o coaja de banana pe geam, incearca sa mai mananci si independent de familie ca sa le dai incredere ca esti de-al lor, si stai la cina oricat ar dura, fara sa te uiti la carnea dintre dintii lor, doar mancand ce vrei tu sa mananci si fiind ca ei. nu trebuie sa se simta nimeni un porc pe langa un sfant. eu ma vad rar cu ei dar in general e mai bine pentru tine si pentru ei sa mananci individual
si eu ma simt penibil si fara rost cand sunt trimis sa cumpar mancare, dar na, o trecem la existentiale.

| Vektor a răspuns:

Daca nu stiu ce inseamna, normal ca sunt impotriva.

| Vektor a răspuns:

Corpul omului nu este construit sa pape carne.

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Sa sti un lucru, fara protein de origine animala nu e asa de bine. Poate ca sa fii vegetarian e un scop demn dar nu e sanatos cum ar crede uni.

| Gatsby explică:

Cititi toti:
Nu prea stiu! initial a fost o dorinta pe care nu credeam ca o voi putae indeplini cu bine, dar mi-am zis sa incerc. recunosc, am avut o incercare esuata si inca una cand m-a obligat tatal meu sa mananc carne -ca sa cresc mare-. a treia oara a fost cu noroc. am inceput acest stil de viata, chiar de ziua mondiala a vegetarienilor. mi-am dorit sa fiu diferita de cei din familia mea dar si de multi altii. prietena mea cea mai buna era vegetariana de 2 ani deja, si ma cnsola in perioadele de slabiciune spunand ca o sa ma obisnuiesc. a trecut o luna, 2, 3, 4, 5, 6 si intru in a saptea. pentru mine, carnea e deja o cauza pierduta! dupa 7 luni, dupa ce am renuntat la atatea, sa distrug totul pentru o bucatica de carne# nici gand! imi vine sa rad cand aud o mancare ce presupune carne sau cand vad pe altii ca mananca. nu ii pot intelege!
imi imaginez o caprioara care zburda linistita pe campii si dintr-o data vine un preistoric cu o bata si incepe sa o manance de foame. cand vad atatea animale dragute in jurul meu, ma dor ochii sa le vad peste 5 minute int-o vitrina murdara de la magazin, sub atate forme, atatea mancaruri, ca si cum animalele ar fi o plastilina si poti sa faci ce vrei din ele! atatea animale atarnate pe ate pentru pofta unor oameni! suflete care candva au fost fericite dar dupa cateva zile, sfarsesc in veceu! si mai ales, urasc mancarea gatita! cand mananc o mancare gatita ma simt bolnava. mai ales legume gatite! de ce sa le gatesti frate daca au atatea vitamine in stare cruda. si mai irosesti si timp gatind! nu vad de ce necesita asa mult o mancare. pana la urma, poate sa fie gatita mancarea si o ora, 2, 5, 9 ore ca tot asa ajunge.(...).
Am vazut un video care m-a convins pe deplin. atatea animale erau bruscate si aruncate in custi de 2X2 cm. sunt lasate sa traiasca in conditii ingrozitoare cateva zile, timp in care sunt indopate la maxim, apoi, surpriza! avem friptura la cina! prin cate a trecut animalutul asta ca sa fie pe masa noastra# cui ii pasa# important e ca nne place si are gust bun, nu-i asa# si cand mai vezi si fetele inofensive ale animalutelor, poti sa citesti pe fata lor- nu ma omora! sa nu mai vorbim de procedeele prin care sunt omorate! ce putere are o vacuta sau un purcel legat in fata unor bestii de oaameni care se reped la ele si le electrocuteaza#
Am zis gata! nu vreau sa fiu pusa intr-un cos cu toata lumea! respect animalele la fel cum respect orice viata! e bine sa fii vegetarian! te simti diferit, sanatos, special, mai aproape de animale si de natura... e super!

| ShakeRattleRoll a răspuns:

Schimba familia si prietenii.

| Gatsby explică (pentru ShakeRattleRoll):

Interesant...hee hee)))))))))))))))

| MMAV a răspuns:

Uite cum sta treaba, se spune ca vegetarienii au un fel de boala sau cum sa mă exprim... unii oameni au dezechilibre in alimentația zilnica si unii mananca doar după anumite culori ca exemplu se crede ca vegetarienilor nu le place culoarea cărnii si de aia nu mananca, dar roșiile au culori asemănătoare carnii daca sunt prăjite deci eu nu cred asa ceva. Cu toate ca nu sunt vegetarian, nu mi se pare mare lucru. Totusi, cum ai slăbit poate fi din cauza ca nu ai mai mâncat carne, dar ca imformatii nutritionale, carnea contine de fel multe lipide si carbohidrati, deci... proteine pe care le poti lua din muuulte alimente. Doar încearcă sa consumi mai multe legume ca sa nu slabesti, te poti lipsi de carne. Nu spun ca e perfect sănătos, dar daca asa te simti la fel de bine ca si când mâncai carne nu stiu ce e in neregula. Totusi vorbeste cu un medic si poate ti s-a intamplat ceva stiu eu la stomac de slabesti, nu e vorba doar de carne. Dar ca sa stii, nu e un lucru rău sa fii vegetarian, nu si din partea mea.

| Weed22 a răspuns:

Nimeni nu are treaba cu vegetarienii... vegetarienii au treaba cu restul. Iti reproseaza ca mananci carne si nu este bine din diverse motive... Oamenii sunt diferiti, cu cat intelegem asta mai repede cu atat mai bine.

| nusestie123 a răspuns:

Eu una nu sunt Vegan, dar ii admir pe cei care pot tine un astfel de regim alimentar. Este foarte greu. Deci, daca esti Vegan, RESPECT!