| presus a întrebat:

Ce are un taur cu culoarea rosie? x)

Răspuns Câştigător
| AlexAleex a răspuns:

Ideea ca taurii se înfurie la vederea culorii roşu este una greşită. Taurii nu fac diferenţa între culori, pentru aceştia capa matadorului fiind de culoare gri. Toreadorii aleg culoarea roşu pentru capele folosite din motive de natură estetică, roşul fiind plăcut ochiului, dar şi fiindcă sângele se distinge greu pe o ţesătură de culoare roşie. Cei care au asistat la coride ştiu că uneori capa are o altă culoare pe cealaltă faţă, iar taurul răspunde provocărilor chiar şi atunci când este folosită cealaltă faţă a capei.
Agresivitatea taurilor ţine mai degrabă de faptul că după naştere sunt selecţionaţi pentru coride cei care se dovedesc cei mai periculoşi în decursul timpului, dar şi de faptul că înainte de intrarea în arenă sunt întărâtaţi prin înţeparea în zona gâtului. Am mai citit şi că mişcarea capei este cauza creşterii agresivităţii, iar nu culoarea acesteia.

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ii este absolut indiferenta. Taurii nu vad in culori; e deranjat de falfaitul continuu al carpei aleia, care poate avea orice culoare.

Răspuns utilizator avertizat
| Boschovitz a răspuns:

De fapt a fost dovedit ca n-au nimic cu culoarea rosie pentru ca vad alb negru.
Deci in final nu ii place rosu pentru ca nu poate sa il vada...

| carmen0102 a răspuns:

Buna! Logic taurii vad alb-negru rosu se vede tot alb negru cum ai mai vazut in filme ca le face cu o batista rosie in ciuda poate incearca sa-l loveasca pe el nu batista inteles?