| mgtow a întrebat:

Ce bine pot face in viata asta daca eu vreau sa fiu singur forever? Asta stiind ca eu nu am nici un rost sa traiesc chiar nu stiu ce sa fac ca lucrurile sa fie bine.Nu am de gand sa imi caut o partenera ca am vazut destule... si nu are rost sa sufar pentru ele.

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Iti ramane sa plantezi un pom si sa construesti o casa, daca zici, ca de copii nu poate fi nici vorba. Stii proverbul acela...
Acum serios vorbind, si eu uneori am astfel de ganduri, insa stiu, ce va fi, va fi. Nu se stie, cand te poti indragosti, si atunci viziunea ta de viata se va schimba radical. Succes si numai bine!

| Razvan a răspuns:

Continui ideea anonimului.Cauta-ti tu una timida, sa vezi cum dupa cateva luni incepi sa te plictisesti de fitele ei de mironosita si tot la panarame te intorci.Nu e nimic rau in a fi singur daca te raportezi la tine. Dar daca te raportezi la altii, e naspa
De exemplu vara-mea se marita la 20 de ani. I-am trimis condoleanteI don't want to see
Vorba profului de chimie:"Mai sa va casatoriti dupa ce sunteti siguri ca a-ti facut toate prostiilelaughingCa dupa aia se strange lesa in jurul gatului vostru"

April
| April a răspuns:

Din felul in care pui intrebarea, inteleg ca esti foarte tanar, ca viata ti se asterne inainte, numai ca, momentan, pe cararea ta esti singur.Asta nu inseamna ca asa vei ramane, chiar daca tu pari sa fi luat o hotarare. Farmecul vietii consa tocmai in surprizele pe care ea ti poate oferi. Ai datoria sa traiesti aceasta viata ce ti-a fost data si sa ai incredere in destinul tau.Nimic nu este intamplator in existenta si tu ai venit in lume cu un anume scop; ramane numai sa-l descoperi singur. Poate ca e prea devreme pentru a decide sa incetezi cautarea(de altfel, nici nu trebuie sa cauti, ceea ce iti este destinat vine singur spre tine). Si de ce sa te temi de suferinta? Nu exista om care sa nu fi fost dezamagit, care sa nu fi suferit, care sa nu-si spuna uneori ca i se pare ca traieste degeaba, ca nimic important nu i se poate intampla.Insa pentru majoritatea, momentul de descurajare a trecut si s-au bucurat apoi de tot ceea ce viata le-a oferit, pana la urma. E o problema de acceptare:accepta-te pe tine insuti, asa cum esti, accepta orice experienta personala ca pe un fragment de viata si, vorba lui Eminescu:
"Dar traieste, sufereste
Si-ai s-auzi cum iarba creste."
Nu te teme nici de suferinta, daca ti-e data traieste-o pana la capat, si nici de singuratate fiindca are si ea virtutile sale:te descoperi mai bine pe tine insuti si zarva lumii trece prin departare.Pana la urma, viata e unica si merita traita pana la capat, oricare ar fi bucuriile sau tristetile care ni se ofera. Daca ar fi sa-ti imprumut un gand ivit din propria mea experienta, sa stii ca cea mai importanta descoperire pe care am facut-o atunci cand gandeam ca tine a fost sa descopar frumusetea lucrurilor simple.Numai ganduri bune!

| gigiro a răspuns:

In mod normal, toti avem un rol pe pamant. Tu de unde stii ca nu are nici un rost sa traiesti? Daca maine vei castiga la loto sau vei inventa "iceburgerul"-tot asa vei gandi? In legatura cu fetele, pui problema intr-un fel absurd-de unde se vede ca parintii tai au cam lipsit de langa tine. Nu ai de gand sa-ti cauti o partenera, pentru ca ai vazut destule. E ca si cum, nu ma duc pe strada X, ca acolo s-au intamplat multe accidente, nu ma duc la mare ca s-au innecat oameni.Masuri de prevedere inutile, pentru ca se poate muri oriunde, la orice varsta. Am cunoscut in viata mea un singur cetatean care dorea sa fie singur, numai ca era bolnav, maniaco-depresiv, si desi avea o situatie materiala buna, era si fff.zgarcit.La tine, cred ca teama principala este aceea de a nu fi inselat. in asteptari. Cei care gandesc asa, pe langa faptul ca sunt nesiguri pe ei, sunt si foarte gelosi si posesivi.De aceea, iti recomand sa faci tot ce-ti sta in putinta pentru a te cunoaste mai bine, pentru a-ti vedea viata in viitor. Colegii tai vor fi casatoriti, vor avea copii, vor avea pentru ce trai in viata-tu, vei fi un mare egoist, vei trai ca sa muncesti, mananci si sa dormi, fara a-ti asuma vreo obligatie. Pentru persoanele egoiste, le recomand macar sa aiba o pasiune, un hobby creativ. Daca ai fi baiatul meu, pe langa faptul ca as sti ce sa-ti vorbesc, ti-as cauta eu fata pe care o meriti, de care cu siguranta ca te vei indragosti, vei termina-o cu autosatisfactia sau cu c.vele,vei capata incredere in tine, si. Apropo, fetele cuminti de care ai tu nevoie, se cauta in locuri serioase, ele sunt serioase si nu neaparat foarte frumoase-pentru ca frumusetea trece usor sau se intretine foarte greu si scump.Pacat.

| Lluvia_8369 a răspuns:

Hai no sad De ce gândeşti aşa? sad. De unde ştii tu că nu ai nici un rost în viaţă, de unde ştii tu ce se va întâmpla mâine? Şi legat de fete. dacă ai văzut câteva asta nu înseamnă că toate sunt panarame [scuze limbajul] şi că nicio fată nu vrea ceva serios. Ştii cum se zice. cineva, acolo, se gandeşte la tine. Sigur vei găsi persoana potrivită.

P. S. : Cum ţi-am spus şi în mesaj. nu mai fii aşa negativist şi te asigur că o vei găsi într-o zi pe "ea", deci nu mai zi că vrei să fii singur forever pentru că e cumplit şi nimănui nu-i place chiar dacă mai are momente proaste.

Pa, pa:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sall, daca crezi ca nu are nici un rost, sa iti faci pe cineva in viata ta, asta inseamna ca nu ai incredere in tine, si in puterea ta, un sfat e sa fi sigur pe ce vrei cu adevarat, de la viata si de la persoana, care o s-o cunosti, vezi din prima zi si daca iti se pare ceva suspect la ea cocetreazate asupra pl, si vezi mult mai repede, nu pune suflet si iubire in naite, sa cunosti, eu am pierdut tot, in viata pretini pretina, familie, si tot stiu ca nu trebuie sa deprim, asa ca,,,,,,,, bafta, si incredere, in ce faci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti dili sad? cauta o fata mai timida cele mai indraznete sunt mai panarame cauta merew prospaturi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicăieri şi niciodată nu ne-a cerut Hristos să fim proşti. Ne cheamă să fim buni, blânzi, cinstiţi, smeriţi cu inima, dar nu tâmpiţi. (Numai despre păcatele noastre spune la Pateric „să le tâmpim".) Cum de-ar fi putut proslăvi prostia Cel care ne dă sfatul de-a fi mereu treji ca să nu ne lăsăm surprinşi de satana? Şi-apoi, tot laI Co r. (14, 33) stă scris că „Dumnezeu nu este un Dumnezeu al neorânduielii". Iar rânduiala se opune mai presus de orice neîndemânării zăpăcite, slăbiciunii nehotărâte, neînţelegerii obtuze. Domnul iubeşte nevinovăţia, nu imbecilitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmeaza aceasta gandire:
Nicăieri şi niciodată nu ne-a cerut Hristos să fim proşti. Ne cheamă să fim buni, blânzi, cinstiţi, smeriţi cu inima, dar nu tâmpiţi. (Numai despre păcatele noastre spune la Pateric „să le tâmpim".) Cum de-ar fi putut proslăvi prostia Cel care ne dă sfatul de-a fi mereu treji ca să nu ne lăsăm surprinşi de satana? Şi-apoi, tot laI Co r. (14, 33) stă scris că „Dumnezeu nu este un Dumnezeu al neorânduielii". Iar rânduiala se opune mai presus de orice neîndemânării zăpăcite, slăbiciunii nehotărâte, neînţelegerii obtuze. Domnul iubeşte nevinovăţia, nu imbecilitatea. (Steinhardt)

| gaby_5578 a răspuns:

Si eu am aceias problemamam saturat daca n-am o partenera nu pot supravietui de oare ce sunt la pamant cand sunt singur m-am saturat sincer nu stiu ce sa fac incotro s-o iau am o promisiune fata de nepoti mei uittati idu meu ricardo_jirca@yahoo.com