| Irina117 a întrebat:

Ce citate despre prietenie cunoasteţi?

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

"Nu merge înaintea mea, s-ar putea să nu te urmez; nu merge în spatele meu, s-ar putea să nu te conduc bine; mergi alături de mine şi fii prietenul meu" - Albert Camus

"Un prieten este cineva care vine când toată lumea a plecat." - Grace Pulpit

"Prieten se numeşte omul care te ajută fără ca verbul să fie urmat de un complement circumstanţial de timp sau de loc sau de mod." - Nicolae Steinhardt

"Un prieten este cineva care te cunoaşte aşa cum eşti, înţelege ce ai fost, acceptă ce ai devenit şi, cu blândeţe, te lasă să creşti în continuare." - William Shakespeare

"Am învăţat că nu e nevoie să schimbăm prietenii dacă înţelegem că prietenii se schimbă." - Kathy Kane Hansen

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simţi în siguranţă cu o persoană, fără a trebui să-ţi cântăreşti gândurile, nici să-ţi măsori cuvintele." - George Eliot

"Prieten e acela care îţi cunoaşte cântecul inimii tale şi poate să-l cânte atunci când ai uitat cuvintele." - Anonim

"Fă bine prietenului tău pentru a-l feri, şi duşmanului pentru a-l cuceri." - Benjamin Franklin

"Singura prietenie de preţ este cea care s-a născut fără motiv." - Arthur van Schendel

" Într-o prietenie, lucrul cel mai greu nu este de a ne da pe faţă defectele dinaintea unui prieten, ci de a-l face să şi le vadă pe ale lui." - François de la Rochefoucauld

7 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

Un prieten adevărat iubeşte tot timpul, şi este un frate care s-a născut pentru ziua necazului.

| Ea12345 a răspuns:

•Prietenia este egalitate armonioasa. – Pitagora
•Prietenia inseamna a fi frate si sora, doua suflete ce se ating fara sa se confunde, doua degete ale aceleiasi maini. – Victor Hugo
•Prietenia este inchisoarea sufletului de buna voie in trup strain. – Dimitrie Cantemir
•E mai rusinos sa nu ai incredere intr-un prieten decat sa fii inselat de el. – Arthur Schopenhauer
•E bine sa te induiosezi de nenorocirea prietenilor tai, dar mai bine este sa le vii in ajutor. – Voltaire
•Virtutea este fundamentul amicitiei; pentru a o pastra nu este nevoie decat de caritatea reciproca. Aceasta este simpla si nu are nevoie de farduri, nu cere nimic din cele exterioare. Si daca ea gaseste multe avantaje fara a le cauta (caci cine ar putea enumera foloasele si farmecele prieteniei?), caritatea n-are nevoie de stimuli exteriori, este multumita de ea insasi, ea este pentru sine un pinten si o recompensa. – Francesco Petrarca
•Acordul felului de a gandi naste prietenia. – Democritus
•Frecventarea prietenilor sa-ti fie ca o scoala si convorbirea cu ei, invatatura. Fa-ti din prietenul tau un invatator si uneste prin el foloasele intructiei cu placerea conversatiei. – Baltasar Gracian
•Alaturi de un prieten adevarat este cu neputinta sa ajungi la neznadejde. – Honore de Balzac
•Prietenia indoieste bucuriile si injumatateste necazurile. – Francis Bacon
•Prietenia inseamna un suflet in doua trupuri. – Aristotel
•Tine-ti prietenii aproape, iar dusmanii – si mai aproape. – Sun Tzu
•Vor exista mereu oamenic are te vor rani, asa ca trebuie sa-ti pastrezi increderea si doar sa ai mai multa grija in cine ai incredere si a doua oara. – Gabriel Garcia Marquez
•Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima. – Gabriel Garcia Marquez
•Fereste-te deopotriva de prietenia dusmanului si de dusmania prietenului. – Nicolae Iorga
•Un prieten seamana cu o haina. Trebuie sa-l parasesti inainte de a se fi uzat. Daca nu, te paraseste el. – Jules Renard
•Nu-ti ofensa prietenul, imprumutandu-i merite daruite de noi. – Rabindranath Tagore
•Un bun si sigur prieten e constiinta ta: n-o ucide.

| Mjdolhfi a răspuns:

Valoarea unui prieten nu o cunosti decat atunci cand il pierzi.
2.Totul trece dar nu totul se uita.
3.Pentru a castiga totul o fiinta trebuie sa stie sa piarda.
4.Nu uita ca si cei mai frumosi trandafiri au spini.
5.Prietenia nu o poti lega in lanturi insa ea te leaga.
6.Nu iubi cu adevarat decat pe cine respecti cu adevarat.
7. Fericirea nu-i decat un vis durerea este intotdeauna reala.
8.Prietenia e un cuvant pe care multi il rostesc dar putini il inteleg.
9.Nimic nu doare mai tare decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.
10.Bruma ucide florile asa cum uitarea ucide prieteniile!
11.In iubire nu asculta sfaturile altora fa cum te indeamna inima!
12. O clipa de fericire e mai puternica decat 16 ani suferinta!
13. Daca iubesti pe cineva iubeste-l(o) asa cum este nu cum a-i dori sa fie!
14. Fericirea este o minge de fotbal cand este aproape o lovesti cu piciorul cand este departe alergi dupa ea!
15. Dragostea nu este nici odata mai puternica decat atunci cand te faci sa suferi!
16.Cand suferi nu privii in urma cu teama ci in jur cu intelegere.
17. Cel mai dureros lucru din lume este sa te simti in plus acolo unde odata erai totul.
18.Sa traiesti cand viata iti scoate in cale durerea si mahnirea!
19.Sa iubesti cand inima iti este mai trista si mai singuratica ca oricand!
20.Sa plangi cand trebuie sa fii mai tare ca Sfixul.
21.Sa ierti cand stii ca nu-i de iertat.
22.Sa pleci cand stii ca trebuie sa ramai.
23.Sa speri in orice caci insasi viata e o speranta!
24.Numai nebunii si sfintii nu se contrazic!
25.Defectele sunt mari cand dragostea e mica!
26. A iubi inseamna a nu cunoaste orgoliul si ura!

27. Iubirea adevarata poate sa sufere dar nu sa moara!
28.Cine-ti arata multa dragoste nu te iubeste!
29.Separa-ti sufletul de trup si iubeste fara a te gandi la consecinte!
30. Iubeste ca sa poti trai!
31.Cuvintele frumoase incanta prostii!
scuze daca unele nu sunt despre prieteniebig grin

| iauru a răspuns:

Good friends don’t let you do stupid things… alone(one of my favourites)

A friend is someone who accepts your past, supports your present and encourages your future

Friendship is like the relation between hands and eyes. When the hand gets hurt, the eye cries, and when the eye cries the hand wipes its tears

| jony a răspuns:

Prietenii sunt facuti genetic sa te insele sa te corupa dar tot ei te si educa.happy

| Antonik a răspuns:

Prietenia este o comoara ce nu-si va pierde lacatul niciodata