| maryyyaaa a întrebat:

Ce credeti despre fetele din zodia berbec?

Răspuns Câştigător
| Emena a răspuns:

Femeia Berbec stie întotdeauna sa-si farmece admiratorii. Dornica sa împartaseasca sentimentele de dragoste cu cineva (sentimente care, la ea, sunt un izvor nesecat), ea pierde imens de mult timp în fata oglinzii, nu neaparat pentru ca este o stilata, ci pentru ca are un interes imediat: acela de a fi centrul atentiei cuiva.

Elementul Foc care sustine structura energetica a nativilor Berbec este dinamic, ceea ce face ca femeia Berbec sa fie tot timpul plina de initiativa, prinsa mereu în câte o actiune care nu suporta amânare sau animata de un real zel de a începe ceva. Iar atunci când nimeni nu vrea, nu poate sau nu are chef sa înceapa împreuna cu ea sa cladeasca o lume mai buna, singurul lucru care poate fi început este o relatie. Daca relatia va dura sau nu, asta numai bunul Dumnezeu stie.

Desi femeia Berbec este de obicei o dezordonata sau o neatenta, atunci când îsi doreste o relatie devine brusc parfumata, fardata, eleganta.

Daca ea va fi cea care cucereste, acest lucru îi va scoate la lumina feminitatea nebuna, plina de ardoare, chiar exploziva, ce poate ameti de-a binelea un barbat, mai ales daca el face parte dintre cei care considera ca femeia nu mare are secrete pentru ei. În acest caz, al femeii care cucereste, singurul pericol pentru cuplu este tendinta - constienta sau nu - a femeii Berbec de a pastra "conducerea".

Daca femeia Berbec va fi ea cucerita, va face uz de întregul arsenal cu care a înzestrat-o planeta Marte (guvernatorul zodiei Berbec), tocmai pentru ca aceasta energie a Începutului sa fie traita cât mai intens: "mai nu vrea si mai se lasa" (cum spune poetul), "du-te-ncolo, vino-ncoace / sezi binisor, nu-mi da pace" (cum spune o vorba populara), spiritul de contradictie, declaratia de dragoste totala si înflacarata si canalizarea întregii energii catre nevoia de a fi împreuna.

Femeia din acest semn pare mult mai complicata decat este in realitate. Pare complicata pentru ca este emotiva, pasionala si deci capricioasa. Este usor ca persoanele din preajma ei, cautand sa o inteleaga, cand in realitate este foarte simplu de inteles, ajunge o singura vorba urata, o lipsa de amabilitate si capricioasa femeie din Berbec se dezlantuie. Micile nemultumiri o pot face sa-si iasa din fire, marile dificultati o gasesc insa puternica. Chiar la 50 de ani isi mai pastreaza inca emotivitatea adolescentina, deoarece are un tip de sensibilitate juvenila care o face simpatica si chiar usor vulnerabila. Este permanent in avangarda, niciodata invechita, participand activ la viata culturala a mediului sau. Citeste mult si cauta sa se documenteze despre toate problemele de actualitate, o preocupa politica. Nu-i place disciplina scolastica, prefera sa studieze singura, fiind deseori autodidactica.

Femeia din Berbec este foarte sanatoasa. Oricum, natura sa generoasa, activitatea ei neobosita o face sa abuzeze de propriile-i forte, fapt pentru care va suferi de migrene si oboseala ochilor. Are in permanenta nevoie sa-si controleze vederea. In fapt, semnul Berbecului guverneaza capul si tot ceea ce il priveste, chiar si dintii sunt albi si superbi, incep sa-i dea dureri groaznice chiar din copilarie. Marea emotivitate ii provoaca o extrema labilitate a sistemului nervos. Nu o sfatuiesc sa lucreze noaptea, avand in vedere si tendinta congenitala la insomnie, care poate fi in acest dezvoltata. berbecul este un imprudent, sofeaza cu mare viteza, asumandu-si mereu un mare risc si este la fel de temerara in orice sport practic.

1 răspuns:
| Emena a răspuns:

Si ce vrei sa iti fac Zuzu? esti berbec, descrie`te!