| AmberMyth1 a întrebat:

Ce credeti despre Romania? [funda pentru raspunsul pe care il consider corect ]winking

Răspuns Câştigător
| Andreea_1745 a răspuns:

Romania este o tara bogata care nu isi poate valorifica resursele din cauza lipsei de perspectiva.Majoritatea romanilor sunt delasatori, indiferenti, niste autisti sociali, inexistenti in propria lor viata.Romania este reprezentata de noi, de atitudinea noastra fata de societate astfel fiecare individ contribuie la formarea unei imagini a Romaniei.

11 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Frumoasa tara, pacat ca e plina de romaniwinking

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu vad de ce-ai mai pus intrebarea, daca stii deja raspunsul.

Răspuns utilizator avertizat
| andrei a răspuns:

Eu ce cred despre Romania?

eu cred ca Romania este o tara minunata, o tara care ar scoate mai multi bani din turism decat germania, mai multi bani din vinuri ca franta, mai multi bani dinporumb, grau, cartofi decat orice tara est-europeana.
Dar...trebuie sa fie si un "dar":d din cauza conduceri suntem considerati de catre tarile vest-europene o tara inapoianta o tara de rromi de cersetori de nesimtiti...

Eu cred ca Romania este femeie foarte frumoasa dar acoperita de saluri si de multe faine sad iar peste 20, 30 ani Romania o sa fie o femeie numai in costum de baiehappy

| lovenotsex a răspuns:

Romania-"giuvaerul nedescoperit sau intretinut, cand a fost cat de cat remarcat"...Romania hmm, tarisoara asta a noastra, frumoasa si plina de femei frumoasehappy. Acum sa fim seriosi.Deci aceasta tara din punct de vedere al asezarii si pozitiei geografice are dreptate Andrei. Dar tot datorita pozitiei geografice(in apropiere unei super puteri mondiale:Rusia), Romania a fost nevoita sa intrerupa relatii cu vestul. A fost nevoita sa treaca din tabara in tabara ca sa poata supravetui ca natie(in cele 2 razboaie, de partea Rusiei, dar si a Germaniei). Aceasta nu este condusa si nu a fost condusa niciodata corect, din punctul meu de vedere atata timp cat am vazut acum o multime de oameni "Era mai bine inainte de revolutie", e ceva grav zic eu, sa se spuna asa ceva. Evident cei ce au tinut fraiele tarii atatia nu cred ca au dorit binele tarii, ci doar binele lor, si imbogatirea lor, cum este si in prezent. Poate sunt multi tineri care incearca sa intre printre ei sa faca cat de cat dreptate, dar cum se zice "un lup rezista printre oi, dar o oaie printre lupi nu", asta este sunt multi oameni destepti in aceasta tara, care ar putea sa schimbe soarta tarii daca ar fi lasati, dar asa e Romania, exemplul acelei fete ce a fost refuzata in Romania si a luat premii la Harvard, pentru cea mai buna teza in doctorat si numeroase olimpiade, dar asta este.Romania o tara lasata de izbeliste, cumparata de straini(CFR, Rosia Montana, etc)... Iar in cativa ani daca nu se vor trezi, nu ne vom trezi ca si noi suntem parte din viitor"desteapta-te romane", ne vom trezi ca, trebuie sa dam bani sa mergem cu masina in propria tara.Tragic, dar adevarat.Romania multe, foarte multe posibilitati turistice si istorice, dar nefructificate, mereu am fost dominati, atacati, n-am stiut sa fim noi cei care decidem, care ne decidem soarta.Alti ne-au decis-o si ne-o vor decide.Romania trebuie sa-si lase valorile sa-si puna mintea la contributie pentru tara nu sa-i indeparteze ca sunt prea buni pentru ei.Trebuie sa accepte, sa se dea laoparte daca nu-s capabili.Si inca ceva nu vom fi niciodata ca si Germania, sa ne regeneram din propria cenusa, cum au facut ei, dupa pierderea lui Hitler. Ei au renuntat la o generatie(15 ani, cei cu salariu au acceptat sa primeasca in loc de bani, haine si mancare )doar pentru a trai bine copii lor, nepotii, cei din ziua de azi.De aceasta este o forta.Noi nu avem mentalitatea lor, cati ar face acest sacrificiu. Din punctul meu de vedere nimeni, nu-si sacrifica viata, chiar si pentru copii lor. Da Romania te iubim, dar nu vom mai avea ce, daca se continua asa.Pacat.

| Criss001 a răspuns:

Sincer hai sa recunoastem da Romania e o tara frumoasa dar sa nu exageram ca noi suntem cei mai tari din lume da imi iubesc tara e si logic dar sa nu facem mare tam-tam singurul lucru care strica Romania suntem noi si cei care ne conduc nu stiu daca o sa recuperam vrodatata tot ce am pierdut ex. Bucurestul micul Paris...(chiar daca a fost cu mult timp in urma) si nici populatia nu e cea mai draguta din lume(nu ma refer ca celelalte taari sunt chiar extraordinare chiar daca e mai bine decal la noi) da pentru unii Romania e ca si Vieana si poate ca tiganii mai strica(mai mult dar sa nu ne abatem)Romania, dar sa nu dam vina pe ei si noi cu totii suntem vinovati poate credeti ca nu am dreptate si nimeni nu va obliga dar asa e aste e Romania...:-

| Criss001 a răspuns:

Andreea are dreptatewinking

| szilard45 a răspuns:

Sincer Romania are cel mare potential dar cu nistelideri ca astia nu suntem de nimic in stare ma rog doar sa fim pe lucu 2 ca tara cu hackerilaughing

| BlackMan a răspuns:

E plina de ciorilaughing

| xdIoanaBuzilaxd a răspuns:

România este o țară situată în sud-estul Europei Centrale, pe cursul inferior al Dunării, la nord de peninsula Balcanică și la țărmul nord-vestic al Mării Negre.[2] Pe teritoriul ei este situată aproape toată suprafața Deltei Dunării și partea sudică și centrală a Munților Carpați. Se învecinează cu Bulgaria la sud, Serbia la sud-vest, Ungaria la nord-vest, Ucraina la nord și est și Republica Moldova la est, iar țărmul Mării Negre se găsește la sud-est.

De-a lungul istoriei, diferite porțiuni ale teritoriului de astăzi al României au fost în componența sau sub administrația Daciei, Imperiului Roman, Imperiului Otoman, Imperiului Rus sau a celui Austro-Ungar.

România a devenit stat suveran în 1859 prin unirea dintre Țara Românească și Moldova condusă de Alexandru Ioan Cuza și a fost recunoscută ca țară independentă 19 ani mai târziu. În 1918, Transilvania, Bucovina și Basarabia s-au unit cu România formând România Mare sau România interbelică, care a avut extinderea teritorială maximă din istoria României (295, 641 km2).

În ajunul celui de-al Doilea Război Mondial (1940), România Mare (Reîntregită), sub presiunea Germaniei condusă de Hitler și colaborarea guvernului pro-nazist condus de Gigurtu, a încetat să mai existe prin cedarea de teritorii Ungariei (nordul Transilvaniei), Bulgariei (Cadrilaterul) și Uniunii Sovietice (Basarabia, Herța și Bucovina de nord). După abolirea regimului lui Antonescu de la 23 august 1944 și întoarcerea armelor contra Puterilor Axei, România s-a alăturat Puterilor Aliate (Anglia, Statele Unite, Franța și Uniunea Sovietică) și a recuperat nordul Transilvaniei, fapt definitivat prin Tratatul de pace de la Paris semnat la 10 februarie 1947.

La momentul destrămării Uniunii Sovietice și a înlăturării regimului comunist instalat în România (1989), țara a inițiat o serie de reforme economice și politice. După un deceniu de probleme economice, România a introdus noi reforme economice de ordin general (precum cota unică de impozitare, în 2005) și a aderat la Uniunea Europeană la 1 ianuarie 2007.

România este o republică semi-prezidențială. Este a noua țară după suprafața teritoriului (238 391 km²) și a șaptea după numărul populației (peste 22 milioane locuitori)[3] dintre statele membre ale Uniunii Europene. Capitala țării, București, este și cel mai mare oraș al ei și al șaselea oraș din UE după populație (1, 9 milioane locuitori). În 2007, orașul Sibiu a fost ales Capitală Europeană a Culturii[4]. România este membru al NATO (din 29 martie 2004), al Uniunii Europene (de la 1 ianuarie 2007), al Uniunii Latine, al Francofoniei și al OSCE.

funda?