| Superior a întrebat:

Ce credeti despre scoala si sistemul de invatamant?
Eu cred ca ne sclaveste si ca ne robotizeaza :
-Invatam materii inutile,cum ar fi fizica de exemplu,cred ei ca devii mare fizician. NU! Fizica,la fel ca istoria si geografia,trebuie sa fie o materie care sa te pasioneze pe tine. Daca nu esti bun la ea nu sau nu-ti place nu ar trebui ca viitorul tau sa depinda de asta.
-Cerintele exagerate la care elevii sunt supusi. Fie ca invat la istorie,geografie,chimie,mate si dau test la toate maine din toata materia, si vine ora de fizica pentru care nu ai avut timp sa te pregatesti si te scuzi, proful iti trece 3 zicand "Dar care e datoria unui elev in afara de a invata? Pai ne batem joc de scoala...". IN PRIMUL RAND DATORIA UNUI ELEV E SA NU INVETE SI SA SE **** PE EA DE SCOALA. Copilul ala are si el activitati la care vrea sa ia parte,evenimente la care nu poate lua parte ca sa stea sa invete,familie alaturi de care sa stea, nu sa boceasca la materia ta.
-Te face o masina de memorat si iti strica creativitatea. Trebuie sa inveti fix cum scrie in caiet, nu poti folosi sinonime sau profesorii te tin si toata ora in picioare. Sa nu uit ca la matematica un elev a gasit o rezolvare la o problema mult mai usoara si la fel de logica ca cea propusa de minister dar i-a fost taiata lucrarea cu nota 1. Baiatul a fost pasionat de matematica incat a gasit o metoda de calcul mai eficienta iar sistemul l-a penalizat ca a fost destept.
-Iti fura tot timpul liber, pe langa ca stai 8 ore la scoala 5/7 zile pe saptamana, mai primesti si teme cu carul care de asemenea daca nu le faci, esti penalizat. Pe langa teme trebuie si sa inveti la 9 materii diferite. Ce-mi pasa mie de ce au facut astia in antichitate? Daca ma pasioneaza ma documentez singur daca daca nu-mi pasa de ce trebuie sa fiu penalizat?
-Mai sunt si inca 6 motive dar cred ca am zis destul.

Răspuns Câştigător
| Xaya a răspuns:

Era o chestie destul de virala pe insta... o intrebare pe care si-o pun mai toti elevii care sufera de pe urma scolii, o intrebare ce suna cam asa: "Daca profesorii nu pot preda decat o singura materie, de ce elevul trebuie sa le invete pe toate?!"

75 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Aici s-au adunat toate frustrarile tale din anii petrecuti la liceu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://i.imgur.com/q91dckv.png - Ok, sa nu uitam, hai sa ne aducem aminte. O sursa? Eu nu cred asa ceva.

| Superior explică (pentru Nemessys):

Eo cred ca varsta nu conteaza cand vine vorba de maturitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Pai daca te intereseaza pe tine WW1 si WW2 ce te opreste sa ITI IEI O CARTE PE SUBIECTUL ASTA? Traiesti in secolul 21, acum e suficient doar sa iti doresti, informatia e la tot pasul.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa-ti aud si tie argumentul. Sau stii doar sa votezi cu eronat si nefolositor?

Poti nega tot ce am spus eu acolo?winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Sa inveti la toate materiile ar fi o munca sisifica, cui ii trebuie note?
Spui ca tu nu inveti pentru scoala, foarte bine, nici eu nu o fac, dar cate carti ai citit tu pana acum? Sau si asta e inutil?
De ce ar trebui sa vina cineva sa-ti spuna ce probleme o sa intalnesti in viata si cum sa treci peste ele? Crezi ca stie cineva asta? Mergi la scoala, nu la psiholog.

| Nemessys a răspuns (pentru Superior):

Spune-le asta profesorilor. happy

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Cititul cartilor, nu este inutil. Depinde si ce fel de carti. happy
De ce ar trebui sa vina? Pai nu asta este treaba profesorilor? Intr-adevar nu stie el de ce profeblema o sa dea fiecare. Dar totusi, exista cateva comune. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Deci...treaba profesorului de matematica este sa ghiceasca in globul de cristal ca peste cativa ani tu vei avea o problema si sa iti spuna cum sa treci peste ea?

| CleanHeart a răspuns (pentru VictorFenrir):

Bine spus, un raspuns inteligent si folositor.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti total pe langa cu ce zic eu aici...

| Sn4k3 a răspuns:

Si crezi ca ai scris ceva nou aici sau are vreun rost? Inveti pentru cultura generala restul materiilor care nu-ti plac sau nu o sa-ti trebuiasca si nu inseamna ca trebuie sa inveti tot, asa cum ti se cere, ca lor nu le pasa ca nu o sa iti trebuiasca tie fizica, inveti cat sa te descurci, asa a fost mereu si peste tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar iti pierzi vremea argumentand inutil cu putorile astea la intrebarea celei mai mari dintre ele...
Cine sunt aceste putori de fapt?

https://www.youtube.com/watch?v=P22_ZAdkFbQ

https://www.youtube.com/watch?v=hpRyoan4tSg

https://www.youtube.com/watch?v=_nIuC67Tm9E

https://www.youtube.com/watch?v=kqtqMtdSqXs

https://www.youtube.com/watch?v=Z6NMk7i_21c

| Superior explică (pentru Sn4k3):

Chiar daca inveti de un 7 si apoi inveti mai prost profesorul zice "Apai crezi ca treci cu nota asta? Ia ca-ti trec eu 2 si sa vad cum inveti pe semestrul 2!" Si asta chiar i s-a intamplat unui coleg la istorie... acum 2-3 ani.

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Deci pana si marele Einstein e o putoare? I-a fost lene sa faca scoala si a renuntat la ea dar cu pasiunea lui pentru fizica a ajuns unul dintre cei mai destepti oameni din lume. Auzi putoare, sunt curios cati ani ai, 40? Pana si tataie de 72 de ani stie ca scoala e useless,ba chiar nociva in unele cazuri.
Zi tu ma, ZI DIN CAPUL TAU, un motiv pentru care eu trebuie sa invat fizica, istoria, matematica (doar 50% din ce am invatat la mate pana acum mi se pare util),si literatura limbii romane (despre poeti,scriitori,etc). Ca trebuie? Ca cultura generala? Cultura generala e SHITTTT,cui ii pasa ca tu stii aia sau aia? CUI II PASA? CU CE TE UMILESTE ASTA? A da,e un principiu al societatii,nu? Si din acea societate faci tu parte, nu? Ai omori omu, i-ai scoate creierii, i-ai baga ochii si inima in lance ca nu stie cultura omu' daca ai putea, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Si tu ce vrei sa faci? Einstein invata acasa, tu acasa scrii frustrari pe internet. Nu vad niciun motiv pentru care trebuie sa inveti, absolut niciunul, fiecare se descurca asa cum crede ca e bine.

| Nonameagain a răspuns:

Nimic nu e inutil de la scoala.
O cucoana care lucra in Banca, a crezut ca e suficient sa studieze doar contabilitatea extrabugetara. Si, mi-a trimis un act la Suceava, crezand ea ca orasul Corabia este in acel judet. Nici dupa nume nu s-a gandit ca e pe malul Dunarii. Ei, nu i-a trebuit geografie in scoala. Ca doar lucreaza la Banca, nu se face... nu stiu ce.
Matematica, nu? Uite asa te inseala orice vanzator!
Chimie! Cel mai bun exemplu de utilizare a ei, este cand pui muraturi, sa stii ce sa amesteci.
Si, ti-am dat cel mai elementare exemple. Dar pot fi si mai importante.
Cat despre fizica, nu ma mir. Aproape nici unul dintre voi nu stiu cum circula curentii de aer. De ce, unde si cand se deschide un geam. Asta tine de fizica! Sa mai vorbim de curentul electric, frecare (uzura), forta sau altele? Toate sunt neesare intr-o gospodarie.
Asa ca, invata baiete. Invata util, nu papagaliceste. Si iti va fi de ajutor in viata.

| Superior explică (pentru Nonameagain):

"Chimie! Cel mai bun exemplu de utilizare a ei, este cand pui muraturi, sa stii ce sa amesteci." aia e gastronomie
"Nici dupa nume nu s-a gandit ca e pe malul Dunarii. Ei, nu i-a trebuit geografie in scoala. Ca doar lucreaza la Banca, nu se face... nu stiu ce." daca e proasta si nu se intereseaza de locatia respectiva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Chiar nu-mi bat capul cu tine. Ti s-a explicat de atatea ori, chiar eu ti-am mai explicat mai demult. Nu e prima oara cand iti etalezi frustrarile despre scoala pe TPU.
Daca erai tu geniul ala neinteles si pasionat care n-avea nevoie de scoala ca mai mult il incurca chiar iti dadeam dreptate, insa nici vorba de asa ceva. Abia daca legi corect doua fraze, ai numai conceptii jalnice despre scoala si viata.
Ca e sistemul de invatamant deficitar la multe chestii, ca nu ofera reteta ideala de formare a generatiilor viitoare si ca nu sunt profesorii platiti bine si isi varsa frustrarile pe voi nu e deloc ceva strain! Toti am trecut prin asta. Unii am depasit faza, altii s-ar putea sa ramana ca tine cu sechele toata viata.
E problema ta.
Dar poate vine o zi cand vei realiza ca iti trebuie scoala aia la ceva si nu e total inutila si trebuie desfiintata...intre timp rezuma-te la GTA V, anime-uri si alte prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pãi vezi ca este cãutatã, este putin mai adanc de atat si iti spun cã nu este eronatã, este doar energie imagineazãti cã baietii sunt energia luminii din univers, ei merg inainte au un firmware din interior in exterior(lumea din jur) dar la fete energia femininã este invers, energia intrã in interior cum este si in mare parte scoala. Nu zi cã baietii nu ar trebui sa mearga la scoala dar ei de mici trebuie sa isi aleaga cu propriile gânduri lucrurile care le vor de la viatã.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aoleu, nu mai fuma prostii!
Sau e de la prea mult caltabos, piftie si carnati?

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Zicand ca gta-ul si animeurile mele sunt prostii imi dau seama cat de indoctrinat esti, marioneta perfecta pe care sistemul o doreste ca rezultat final. Practic ai zis ca daca mie-mi place aia sunt prost, trebuie sa fiu o baza de cunostinte care nu va ajuta pe nimeni atata timp cand exista calculatoare si TOT VOI INTRA IN PAMANT CU CACATURILE PE CARE LE ACUMULEZ, corect? Haha happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia-ti toate manualele de fizicã, matematicã, romana etc si spune de la câte femei ai invatat ceva. Tu inveti legea lui Newton predatã din perspectiva unei femei, intelegi unde bat...

| Sn4k3 a răspuns (pentru Superior):

Vorbeam de invatat, depinde si de profesor, daca e unul pus pe lasat corigenti, n-ai ce face, nenoroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

As intelege unde bati cand voi fuma/bea cat dumneata.

| AC4S4 a răspuns:

Nu scoala te robotizeaza, ci faptul ca orice citesti pe internet, crezi. Ai aceleasi argumente pe care le aduce toata lumea (materii inutile, teme multe, "de ce fac fizica daca eu nu vreau sa ma fac fizician?"). Le-ai citit sau le-ai auzit pe undeva si ai decis ca ii fain sa te iei de sistemul de invatamant (efect de turma - mai nou toti copiii o fac).
Voua la 15 ani v-ar placea sa invatati doar unde se afla principalele orase din Romania (nu cumva sa stiti geografie universala), sa faceti calcule simple si notiuni de baza ale stiintei.
Poate nu o sa ajungi niciodata sa folosesti direct notiunile mai complexe de la fizica sau informatiile de la istorie/geografie. Dar o sa ai cultura generala, o sa fii educat, o faci pentru tine. Daca te multumesti cu a sti putin, poti sa iei usor 5 si sa treci.
Nu e perfect sistemul nostru de invatamant, dar nu e nici rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Haha, zic că meriți să rămâi așa cum ești. happy
Ai capul prea pretios ca sa fie poluat cu atata informație redundantă de la școală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Lor le-ar placea sa li se predea la scoala cum sa mai faca un level la GTA V sau sa creeze un mod de Minecraft.

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Ma jur, tu esti de neinteles...e o diferenta dintre un lucru obligatoriu care nu face nimic mai mult decat sa-ti umple memoria de chestii care nu le folosesti si o metodalitate de a-ti petrece timpul intr-un mod relaxant.

| relian a răspuns (pentru Nemessys):

Cu gandirea care o ai no sa faci nimic in viata asta.Toti or sa te ocoleasca, pentru ca tu esti impotriva tuturora laughing nu esti asa doara cu scoala esti asa de felul tau, deci eu zic sa stai linistit si sa vorbesti mai putin, ceara daca nu-ti plac multe chestii.Citii ce batui tu campurile mai jos ca la 22 deani te plimbi tu pe strada vine unu hai frate nu vrei sa lucri la laborator de chimie?laughing ma "desteptule"lucru til cauti tu, sunt si care vin sa te ia de pe marginea drumului dara aia te ia la hamaleala pricepi, sa faci munca cu carca.Tu cautand asa de lucru pe net cum spui uite o sa dai de anunturi genu ala cautam la laborator de chimie si exact asa o sa spui is praf la chimie ca am fost gica contra toata viata mea laughing, sincer nici nu stiu de ce mai incearca unia pe aici sa stea de vorba cu tine.Sincer nici nu meriti atentia nimanui la ce idei ai in scafarlia aia.Te duci pe goole repede si ai gasit ce cauti laughing pai asta faci daca te duci la un interviu pentru un job? Te intreaba ala ceva, orice, ce faci ii spui stai frate sa intru pe google si imediat iti zic?laughing vai de tine omule, stiu exact ce fel de om esti mai am cateva exemplare pe aici pe linga mine laughing
Tu inveti fizica care are legatura cu mediu inconjurator? Dara care fizica n-are egatura cu mediu inconjurator arata si noua laughing
Tu se pare nimic nu-i bun din ce se invata sau ar trebuie sa se invete la scoala.Fizca extrascoala cei aia?laughing Exista google map? Pai eu poate vreau sa angaje pe unu fara google map ce faci? Fara scoala nu te baga nimeni in sama,si fara cunostinte dupa ce esti bagat in sama ti se da liber,cand o sa vada ca esti parf, o sa isi dea seama ca ai trecut prin scoala ca rata prin apa laughing
Ce inveti la scoala nu trebuie neaparat sa aplici in afara scoli, chestiile alea is puse acolo pentru ca iti poate deschide mintea, am spus POATE pentru ca la tine sigur nu o sa are ce deschide laughing dara altora cu siguranta o sa leo deschida, or sa vada lucrurile altfel, deci chestia asta nu se vede peste noapte are loc asa treptat.In sf sincer cu tine nu se poate discuta, imi pare rau sa o spun dar esti deja o cauza pierduta ca de altfel multi genul tau. Daca tu ajungi psiholog eu o sa fiu popa laughing