| Superior a întrebat:

Ce credeti despre scoala si sistemul de invatamant?
Eu cred ca ne sclaveste si ca ne robotizeaza :
-Invatam materii inutile,cum ar fi fizica de exemplu,cred ei ca devii mare fizician. NU! Fizica,la fel ca istoria si geografia,trebuie sa fie o materie care sa te pasioneze pe tine. Daca nu esti bun la ea nu sau nu-ti place nu ar trebui ca viitorul tau sa depinda de asta.
-Cerintele exagerate la care elevii sunt supusi. Fie ca invat la istorie,geografie,chimie,mate si dau test la toate maine din toata materia, si vine ora de fizica pentru care nu ai avut timp sa te pregatesti si te scuzi, proful iti trece 3 zicand "Dar care e datoria unui elev in afara de a invata? Pai ne batem joc de scoala...". IN PRIMUL RAND DATORIA UNUI ELEV E SA NU INVETE SI SA SE **** PE EA DE SCOALA. Copilul ala are si el activitati la care vrea sa ia parte,evenimente la care nu poate lua parte ca sa stea sa invete,familie alaturi de care sa stea, nu sa boceasca la materia ta.
-Te face o masina de memorat si iti strica creativitatea. Trebuie sa inveti fix cum scrie in caiet, nu poti folosi sinonime sau profesorii te tin si toata ora in picioare. Sa nu uit ca la matematica un elev a gasit o rezolvare la o problema mult mai usoara si la fel de logica ca cea propusa de minister dar i-a fost taiata lucrarea cu nota 1. Baiatul a fost pasionat de matematica incat a gasit o metoda de calcul mai eficienta iar sistemul l-a penalizat ca a fost destept.
-Iti fura tot timpul liber, pe langa ca stai 8 ore la scoala 5/7 zile pe saptamana, mai primesti si teme cu carul care de asemenea daca nu le faci, esti penalizat. Pe langa teme trebuie si sa inveti la 9 materii diferite. Ce-mi pasa mie de ce au facut astia in antichitate? Daca ma pasioneaza ma documentez singur daca daca nu-mi pasa de ce trebuie sa fiu penalizat?
-Mai sunt si inca 6 motive dar cred ca am zis destul.

Răspuns Câştigător
| Xaya a răspuns:

Era o chestie destul de virala pe insta... o intrebare pe care si-o pun mai toti elevii care sufera de pe urma scolii, o intrebare ce suna cam asa: "Daca profesorii nu pot preda decat o singura materie, de ce elevul trebuie sa le invete pe toate?!"

75 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu e vorba de acele materii si modul de cum sunt predate,intelese de catre elevi,mie personal mi-a placut chimia,fizica,biologia,geografia doar in liceu,in generala aveam profesori prosti care credeau ca suntem papagalii, eu am avut norocul sa fiu la seral asa ca noi mai mult discutam cu profi, eram si putini in clasa asa ca puteam conversa cu ei, la fel si limba engleza in generala o uram la liceu am inceput sa imi placa, deci nu exista materie inutila si doar profesori inutili, la facultate am dat iar de profi papagali, toata ziua teorie

| T0T a răspuns:

Vai de noi ce generație vine din urmă. Chiar sper ca de data asta să greșesc și să fac o generalizare tâmpită, deși din ce văd eu majoritatea gândesc ca tine. Dacă toți ar fi ignoranți ca tine tu nu te-ai mai bucura de internet și poate că ar fi un lucru bun că ți-ai găsi alte activități, cum ar fi învățatul, iar atunci ai avea suficient timp să afli la ce și de ce folosește fiecare informație. Vrei probabil să iei note bune și să treci clasa dar tu nici nu știi la ce îți e utilă materia, dapoi să o mai și înțelegi. Poate în alte țări copiii or fi mai deștepți și mai conștienți și numai românii se tâmpesc că la fel erau și marii noștri actuali "specialiști" la școală că de aia se întâmplă atâtea prin spitale și de aia e nevoie să chemăm de exemplu specialiști străini ca să stingă un incendiu că noi nu mai suntem în stare. Dacă după tine incompetența e profitabilă, îți spun că nu e și produce nu numai pagube la nivelul dezvoltării și culturii tale personale, dar mai produce și pagube financiare.

| relian a răspuns:

Nu nimic inutil la scoala,problema din scoli sunt profesorii, aia e cea mai mare problema, aia in loc sa fie profesori sa caute sa invete elevu, sa il faca sa pricepa, vine acolo doara sa isi ia malaiu, sa aiba si el un job.Nu uitati ca oamenii nu-s toti la fel, fiecare om este unic, fiecare are un mod dea percepe anumite lucruri, fiecare retine, pricepe mai rapid sau mai incet, deci un adevarat profesor trebuie sa se faca inteles pentru toti elevii.De aici vine si plictiseala,lipsa interesului pentru acele materii ce nu le intelegi ce nu le pricepi. Ceva ce nu intelegi greu iti vor starni interesu,deci vror deveni neplacute,apoi o sa spui materia aia e inutila.Tu ai dat un exemplu cu fizica laughing asta ceara ca e aberatie, fara fizica nu faci nimic nicaeri, ficia este folosita la tot pasu, oriunde si cand mergi pe strada, doara cineva trebuie sa tio arate sa iti zica uite asta e fizica, sa faca explicatia astfel incat sa fiinplacut surprins de explicatie si sa iti ramana in minte.Eu asa vad situatia.O masina de memorat ce spui tu doara memoreaza, aia nu si ratioaneaza, deci nu te face o masina indiferent care ar fi acea masina.

| Nemessys a răspuns (pentru relian):

Fix asa a spus si profa de fizica in a10-a. Ca dai de ea oriunde, oricand. Acum vii si tu cu asta? Frate. eu nu dau de probleme sau de formule sau de mai stiu eu ce. Eu nu invat fizica care are loc cu meciul inconjurator, eu invat fizica pe care o folosesc doar la ore!

| relian a răspuns (pentru Nemessys):

Cu gandirea care o ai no sa faci nimic in viata asta.Toti or sa te ocoleasca, pentru ca tu esti impotriva tuturora laughing nu esti asa doara cu scoala esti asa de felul tau, deci eu zic sa stai linistit si sa vorbesti mai putin, ceara daca nu-ti plac multe chestii.Citii ce batui tu campurile mai jos ca la 22 deani te plimbi tu pe strada vine unu hai frate nu vrei sa lucri la laborator de chimie?laughing ma "desteptule"lucru til cauti tu, sunt si care vin sa te ia de pe marginea drumului dara aia te ia la hamaleala pricepi, sa faci munca cu carca.Tu cautand asa de lucru pe net cum spui uite o sa dai de anunturi genu ala cautam la laborator de chimie si exact asa o sa spui is praf la chimie ca am fost gica contra toata viata mea laughing, sincer nici nu stiu de ce mai incearca unia pe aici sa stea de vorba cu tine.Sincer nici nu meriti atentia nimanui la ce idei ai in scafarlia aia.Te duci pe goole repede si ai gasit ce cauti laughing pai asta faci daca te duci la un interviu pentru un job? Te intreaba ala ceva, orice, ce faci ii spui stai frate sa intru pe google si imediat iti zic?laughing vai de tine omule, stiu exact ce fel de om esti mai am cateva exemplare pe aici pe linga mine laughing
Tu inveti fizica care are legatura cu mediu inconjurator? Dara care fizica n-are egatura cu mediu inconjurator arata si noua laughing
Tu se pare nimic nu-i bun din ce se invata sau ar trebuie sa se invete la scoala.Fizca extrascoala cei aia?laughing Exista google map? Pai eu poate vreau sa angaje pe unu fara google map ce faci? Fara scoala nu te baga nimeni in sama,si fara cunostinte dupa ce esti bagat in sama ti se da liber,cand o sa vada ca esti parf, o sa isi dea seama ca ai trecut prin scoala ca rata prin apa laughing
Ce inveti la scoala nu trebuie neaparat sa aplici in afara scoli, chestiile alea is puse acolo pentru ca iti poate deschide mintea, am spus POATE pentru ca la tine sigur nu o sa are ce deschide laughing dara altora cu siguranta o sa leo deschida, or sa vada lucrurile altfel, deci chestia asta nu se vede peste noapte are loc asa treptat.In sf sincer cu tine nu se poate discuta, imi pare rau sa o spun dar esti deja o cauza pierduta ca de altfel multi genul tau. Daca tu ajungi psiholog eu o sa fiu popa laughing

| Nemessys a răspuns (pentru relian):

1. Tare mult as vrea sa am si eu talentul ala in care poti sa stii totul despre o persoana chiar daca nici nu ai stat de vorba cu ea.
2. Mai invata sa scrii.
3. Stiu si eu foarte bine ca job-ul ti-l cauti tu.winking Dar asta se intampla cand nu citesti cu mare atentie ceea ce scriu eu. happy
4. Ce fizica nu are legatura cu meciul inconjurator? Aia predata la scoala cu formule si probleme. happy
5. Tu comentezi si te dai mai destept, dar prin ce ai scris tu, esti mai prost decat mine rolling on the floor.

O zi buna! happy

| relian a răspuns (pentru Nemessys):

Eu nu ma dau destept deloc, chestia este ca unia ceara se dau prosti pe aici asta e mai rau laughing. Daca nu-ti place scoala aia nu inseamna ca este inutila.In sf eu am spus parerea mea, tu pe a ta, dara de ce a trebuit sa jignesti tu singur stii, ori poate atata poti, atata faci normal.Asta fac cei ca tine atunci cand altii nu-s de acord cu ce ei gandesc sau spun, treceti la jigniri si vocabular murdar.Asta e astia sunteti altii nu-s.

| BlackRose03 a răspuns (pentru relian):

Intoarce-te la scoala si invata sa scrii.Momentan te consider inferior mie mintal.Nu am nevoie de o dovada in plus dupa ce am vazut acest raspuns. laughing

| relian a răspuns (pentru BlackRose03):

Ne am intersectata cumva pe undeva noi? Ma stii de undeva sau ti-a fost adresat tie mesaj c eva? Uite asa se trezesc unia din somn nici nu stiu ce i-a lovit laughing Nu stii pe ce planeta stai, in ce tara locuiesti dara te pricepi deja sai comentezi pe altii.Cattati de tigaile tale, lasa pe altii, comenteaza strict celui care intreaba ceva.

| BlackRose03 a răspuns (pentru relian):

Gramatica te bate.Si fara sa te cunosc in viata reală dupa felul in care scrii imi pot da seama cu usurinta la ce nivel esti mintal (sub medie).Si nu a fost un singur comentariu scris de tine plin de greseli gramaticale si lipsit de sens la aceasta intrebare ci toate comentariile tale adresate altor utilizatori pana acum aici, chiar si ce mi-ai scris acum.
Patetic. laughing

| Sn4k3 a răspuns:

Si crezi ca ai scris ceva nou aici sau are vreun rost? Inveti pentru cultura generala restul materiilor care nu-ti plac sau nu o sa-ti trebuiasca si nu inseamna ca trebuie sa inveti tot, asa cum ti se cere, ca lor nu le pasa ca nu o sa iti trebuiasca tie fizica, inveti cat sa te descurci, asa a fost mereu si peste tot.

| Superior explică (pentru Sn4k3):

Chiar daca inveti de un 7 si apoi inveti mai prost profesorul zice "Apai crezi ca treci cu nota asta? Ia ca-ti trec eu 2 si sa vad cum inveti pe semestrul 2!" Si asta chiar i s-a intamplat unui coleg la istorie... acum 2-3 ani.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Superior):

Vorbeam de invatat, depinde si de profesor, daca e unul pus pe lasat corigenti, n-ai ce face, nenoroc.

| Nemessys a răspuns:

1. Materiile, ca idee nu sunt inutile. Sunt inutile cum se predau la scoala. Tu dai ca exemplu fizica. happy Mie imi place cea care trebuie eu sa caut pe net si care are legatura cu ce vad in jurul meu, nu cea predata la scoala cu tot felul de formule, teorii si nu mai stiu eu ce. Pentru ca alea nu le folosesc si cand ies din clasa. big grin.
2. Eu sa mor de invat sau de-mi fac temele. In clasa a10-a ne-a zis profa de romana,, nu va mai dau teme pentru ca oricum nu le faceti". Dar ghici ce, acum in a11-a, ii cerem sa ne dea teme. happy Pentru bac, nu de alta. La istorie nu fac nimic 3 ani si ma pun sa invat din clasa a12-a. happy Aici la fel si cu profesoara de istorie : copii astia 3 ani sunt cum sunt, dar din a12-a, intru tare in voi, ca sa luati bac-ul, clar?"

Care-i faza cu asta? Eu invat cand trebuie. Daca fac asa, diferenta intre mine si unul care invata zi de zi, nu este prea mare. happy

Am avut in clasa a7-a o profesoara de chimie. batrana rau de tot si din cauza ca era batrana, bineinteles ca avea si mintea inapoiata. Si. la un moment dat intreaba un coleg,, da ce ne trebuie noua chimie?" Si profa ii raspunde,, poate o sa ajungi sa lucrezi la un laborator de chimie si tu atunci ce spui ca nu ai invatat chimie? Sa spui,, doamne. prost am fost ca nu am invatat la timp. uite acum puteam sa lucrez aici si sa am salariu bun".

La fel si cum franceza,, pai. poate te cheama cineva la munca in Franta si atunci ce spui? ca nu ai invatat franceza?"

Asta a fost cu cativa ani in urma. Daca era mai recent chiar intram in vorba cu ele si le-as fi zis eu cate ceva, chiar daca eram considerat golan pentru asta si mi se scadea nota la purtare. Ca si cum,, domana profesoara, acel,, poate" nu trebuie niciodata ignorat". Ma rog. nu cred ca o sa sa ma plimb pe strada la 22 de ani si sa vina unu la mine si sa-mi zica,, Salut, nu stiu cine esti sau ce faci si nici ca imi pasa, dar uite am nevoie de angajati la un laborator de chimie din, se plateste foarte bine, asa ca hai! nu mai are rost sa te intreb daca ai invatat chimie sau pentru ca amandoi stim ca ai invatat. big grin ".

Eu vad scoala ca pe ceva nu chiar useless, dar macar te ajuta sa-ti descoperi o pasiuse care poate sa-ti placa una din materiile predate si sa devii ceva in acel domeniu. Eu de exemplu in clasele 5-8, am avut ca diriginta o profesoara de fizica. Si cum in a5-a nu se face fizica, am facut astronomie care Jessus... mi-a placut la nebunie. Intr-adevar. nu ma ajuta pe mine deloc sa stiu la ce distanta se afla pamantul de neptun sau ce temperatura se afla in interiorul soarelui, dar uite ca astronomia este un domeniu din care pot invata foarte mult intr-un timp foarte scurt. happy Si acum mai tin minte lectiile. Sunt informatii pe care le-am auzit o singura data dar pe care si acum le tin minte. big grin Am si citit o tona de informatii ani buni. Care tot la fel sunt nefolositor, dar totusi am facut-o. happy
3. Asa este. Sa zicem ca eu sunt pasionat de fotbal si asta vreau sa ma fac cand o sa ajung mare. Mhm. Termin eu scoala la 2. vin acasa ma schimb, dorm, mananc. Se face 4/5. De la 5 incep sa invat si sa-mi fac temele la toate materiile pentru ziua de maine. Se face 8. Dupa de la 8 ce fac? poate mai vreau si eu sa ies afara sau sa ma mai uit la ceva pe net. Anyway. se face 10, ora de culcare. Ca apoi sa o iau de la capat. Ma rog, programul asta e putin cam exagerat cu orele dar totusi, cat timp as avea eu pentru pasiunea mea? Sa ma duc si eu la un antrenament sau ceva de genu'. Sa devin cat mai bun. Dar totusi, trebuie sa le fac pe plac parintilor,,, daca invat o sa ajung cineva in viata". Si daca nu fac iese scandal. happy Pentru ce? Ca vreau sa fac ceva ce-mi place? Dupa aia cand ti-ai bagat **** in pasiunea ta si ai ales sa la faci pe plac lor termini tot, liceu, facultate, note mari, diploma, apoi ce? Te duci undeva unde lucrezi cu cea mai mare scarba, doar pentru niste bani. Cand in trecut puteai sa fii un de ala care lua 5-6-7, te duceai zilnic la antrenament, deveneai foarte bun, te duceai si mai departe, iar asa faci ce iti place si esti platit (om de succes). Parintii si profesorii nu inteleg ca suntem diferiti. :/ Nu suntem toti facuti pentru acel lucru. Ia pune tu pestele sa se suie intr-un copac. Ce zici poate? Nu poate? Atunci nici eu nu pot sa fiu bun la materia X. happy

Dar sa nu uitam de profesori si ca clasica lor vorba.,, ca o sa te ajute in viata". Daca o sa mai aud asta vreodata de la un profesor, sa mor de nu-i zic.,, dar doamna, dumnevoastra stiti ce vreau eu sa fac cu viata mea?". Adica eu poate vreau sa ma fac frizer. na., imi trebuie geografie? Incep sa-i fac la ala freza cu Romania sau ce?

Mie imi place proful de matematica. Mai ales cand ne-a zis,, copii, eu nu va stresez cu matematica pentru ca nu va trebuie. Si asa nu dati bac-ul din ea, asa ca decat sa va mai deranjez si eu, mai bine va las sa va concentrati pe alte materii mai imporatante". cand am auzit asta. daca aveam o medalie, i-o dadeam.

Slava domnului ca nu am parinti de aia care sa ma streseze.,, invata, invata, invata, invata! ". Mama mereu mi-a zis,, inveti cat poti, dar eu vreau sa te vad cu bac-ul luat." Ok mama, asa o sa fie. big grin Si eu ma invart in jurul notelor de 6-7-8. :/ Iau si mai mult dar si mai putin.winking. Cat despre facultate, nu ma obliga deloc, o fac din placere. Si ma bucur ca ma sustine in ceea ce fac si ca ma lasa sa ma merg pe drumul ales de mine. Nu ca genul ala de parinti care copilul lor vrea sa se faca fotbalist si ei sa fie ceva gen,, Vai de mine. ce? copilul meu sa fie un ratat de ala care alearga pe teren si da cu piciorul intr-o minge? Nu nu nu. Sa se faca doctor ca aia e meserie adevarata! PUNE MANA SI INVATA, LENESULE! "

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Aici s-au adunat toate frustrarile tale din anii petrecuti la liceu?

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa-ti aud si tie argumentul. Sau stii doar sa votezi cu eronat si nefolositor?

Poti nega tot ce am spus eu acolo?winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Sa inveti la toate materiile ar fi o munca sisifica, cui ii trebuie note?
Spui ca tu nu inveti pentru scoala, foarte bine, nici eu nu o fac, dar cate carti ai citit tu pana acum? Sau si asta e inutil?
De ce ar trebui sa vina cineva sa-ti spuna ce probleme o sa intalnesti in viata si cum sa treci peste ele? Crezi ca stie cineva asta? Mergi la scoala, nu la psiholog.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Cititul cartilor, nu este inutil. Depinde si ce fel de carti. happy
De ce ar trebui sa vina? Pai nu asta este treaba profesorilor? Intr-adevar nu stie el de ce profeblema o sa dea fiecare. Dar totusi, exista cateva comune. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Deci...treaba profesorului de matematica este sa ghiceasca in globul de cristal ca peste cativa ani tu vei avea o problema si sa iti spuna cum sa treci peste ea?

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti total pe langa cu ce zic eu aici...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar iti pierzi vremea argumentand inutil cu putorile astea la intrebarea celei mai mari dintre ele...
Cine sunt aceste putori de fapt?

https://www.youtube.com/watch?v=P22_ZAdkFbQ

https://www.youtube.com/watch?v=hpRyoan4tSg

https://www.youtube.com/watch?v=_nIuC67Tm9E

https://www.youtube.com/watch?v=kqtqMtdSqXs

https://www.youtube.com/watch?v=Z6NMk7i_21c

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Deci pana si marele Einstein e o putoare? I-a fost lene sa faca scoala si a renuntat la ea dar cu pasiunea lui pentru fizica a ajuns unul dintre cei mai destepti oameni din lume. Auzi putoare, sunt curios cati ani ai, 40? Pana si tataie de 72 de ani stie ca scoala e useless,ba chiar nociva in unele cazuri.
Zi tu ma, ZI DIN CAPUL TAU, un motiv pentru care eu trebuie sa invat fizica, istoria, matematica (doar 50% din ce am invatat la mate pana acum mi se pare util),si literatura limbii romane (despre poeti,scriitori,etc). Ca trebuie? Ca cultura generala? Cultura generala e SHITTTT,cui ii pasa ca tu stii aia sau aia? CUI II PASA? CU CE TE UMILESTE ASTA? A da,e un principiu al societatii,nu? Si din acea societate faci tu parte, nu? Ai omori omu, i-ai scoate creierii, i-ai baga ochii si inima in lance ca nu stie cultura omu' daca ai putea, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Si tu ce vrei sa faci? Einstein invata acasa, tu acasa scrii frustrari pe internet. Nu vad niciun motiv pentru care trebuie sa inveti, absolut niciunul, fiecare se descurca asa cum crede ca e bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Chiar nu-mi bat capul cu tine. Ti s-a explicat de atatea ori, chiar eu ti-am mai explicat mai demult. Nu e prima oara cand iti etalezi frustrarile despre scoala pe TPU.
Daca erai tu geniul ala neinteles si pasionat care n-avea nevoie de scoala ca mai mult il incurca chiar iti dadeam dreptate, insa nici vorba de asa ceva. Abia daca legi corect doua fraze, ai numai conceptii jalnice despre scoala si viata.
Ca e sistemul de invatamant deficitar la multe chestii, ca nu ofera reteta ideala de formare a generatiilor viitoare si ca nu sunt profesorii platiti bine si isi varsa frustrarile pe voi nu e deloc ceva strain! Toti am trecut prin asta. Unii am depasit faza, altii s-ar putea sa ramana ca tine cu sechele toata viata.
E problema ta.
Dar poate vine o zi cand vei realiza ca iti trebuie scoala aia la ceva si nu e total inutila si trebuie desfiintata...intre timp rezuma-te la GTA V, anime-uri si alte prostii.

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Zicand ca gta-ul si animeurile mele sunt prostii imi dau seama cat de indoctrinat esti, marioneta perfecta pe care sistemul o doreste ca rezultat final. Practic ai zis ca daca mie-mi place aia sunt prost, trebuie sa fiu o baza de cunostinte care nu va ajuta pe nimeni atata timp cand exista calculatoare si TOT VOI INTRA IN PAMANT CU CACATURILE PE CARE LE ACUMULEZ, corect? Haha happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Haha, zic că meriți să rămâi așa cum ești. happy
Ai capul prea pretios ca sa fie poluat cu atata informație redundantă de la școală.

| AC4S4 a răspuns:

Nu scoala te robotizeaza, ci faptul ca orice citesti pe internet, crezi. Ai aceleasi argumente pe care le aduce toata lumea (materii inutile, teme multe, "de ce fac fizica daca eu nu vreau sa ma fac fizician?"). Le-ai citit sau le-ai auzit pe undeva si ai decis ca ii fain sa te iei de sistemul de invatamant (efect de turma - mai nou toti copiii o fac).
Voua la 15 ani v-ar placea sa invatati doar unde se afla principalele orase din Romania (nu cumva sa stiti geografie universala), sa faceti calcule simple si notiuni de baza ale stiintei.
Poate nu o sa ajungi niciodata sa folosesti direct notiunile mai complexe de la fizica sau informatiile de la istorie/geografie. Dar o sa ai cultura generala, o sa fii educat, o faci pentru tine. Daca te multumesti cu a sti putin, poti sa iei usor 5 si sa treci.
Nu e perfect sistemul nostru de invatamant, dar nu e nici rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Lor le-ar placea sa li se predea la scoala cum sa mai faca un level la GTA V sau sa creeze un mod de Minecraft.

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Ma jur, tu esti de neinteles...e o diferenta dintre un lucru obligatoriu care nu face nimic mai mult decat sa-ti umple memoria de chestii care nu le folosesti si o metodalitate de a-ti petrece timpul intr-un mod relaxant.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Cei drept este necesara o scimbare, asta nu poate nega nimeni

| Superior explică:

Un coleg a intrebat "d-apai domana de ce invatam asta?". Profesoara a zis "pentru ca trebuie", pai "de ce trebuie","auzi taci sau iti scad nota la purtare". M-AM LAMURIT... Aici https://youtu.be/zJ0SLePNJFE?t=1 apare cel mai bine ce voiam sa zic.

| VibeTrix a răspuns:

Asa este, esti obligat sa inveti ca un robot, iti preda putin si a doua zi iti da test din ceea ce nu ti-a predat. Iau pastile pentru memorie, mereu stau cu stres, teze nu mai zic, vine simularea, vai de noi laughing dupa examenul crying Asta-i Romania

| JackR a răspuns:

"IN PRIMUL RAND DATORIA UNUI ELEV E SA NU INVETE SI SA SE **** PE EA DE SCOALA"

Din pacate, se pare ca multi, foarte multi gandesc sau au gandit asa.

Nu vreau sa comentez opiniile voastre despre fizica (ar insemna sa fiu subiectiv, avand in vedere ca am facut Facultatea de Fizica happy ), nici utilitatea sau inutilitatea celorlate materii enumerate (Geografie, Istorie etc.), desi cred cu convingere ca un minim de informatii de cultura generala nu pot sa strice nimanui, dar pot si vreau sa comentez despre o cerinta minima: invatarea si folosirea corecta a limbii romane si a gramaticii ei! In fiecare zi, citind intrebari si raspunsuri aici, pe acest site, pierd o gramada de timp "traducand" din romana in romana. Si nu pot sa nu ma intreb, de ce trebuie sa fac asta. Unul dintre raspunsuri, din nefericire, este in fraza cu care am inceput aceasta postare.

| Elena9328 a răspuns:

Materiile nu sunt inutile. Sunt foarte utile, cum ți e nu ți place o materie, altuia îi place. Cum tu nu vrei sa devii doctor, altul vrea și îi face utila biologia și chimia. Și așa mai departe. Unii profesori au acel "tact" de a preda in cat îți crează no imaginație uimitoare și ți provoacă interesul spre a cunoaște mai mult. Alții nu prea îl au. Și de aceea tu că elev, trebuie să ți cauți materialul daca chiar îți trebuie. Spui că e aiurea că înveți cuvânt cu cuvânt. Pai ia-o logic. Vrei sa ansamblezi ceva, vrei sa te întorci acasă, nu trebuie să știi pas cu pas? Nimic nu i ușor în viața. De aceea profesorii presează și nu i au in calcul rezolvările ușoare. Vor sa fi bun. Sa poți trece peste toate. Crezi că un profesor de matematică nu știa și metodă aceea de calcul? Nu fi ferm convins că nu știa. Și nu ești obligat să înveți 9 materii. Învață la 8 să treci clasa daca nu ți place. Și învață una care ți place bine de tot. Poate pe tine nu te interesează istoricul, însă unii sunt fascinați. Ia sa vizitezi muzee din țara noastră și nu numai, să vezi cate frumuseți se ascunde în lumea asta.

| drutzix a răspuns:

laughing sigur.
Problema sunt profesorii si elevii lenesi. nu sistemul.

Fizica (si restul materiilor) te ajuta sa iti faci o idee despre cum functioneaza lumea din jur (pana la urma asta e scopul scolii), daca esti pasionat de o anumita materie atunci mergi mai departe in facultate cu ea.
Nu e vina sistemului ca elevii sunt cretini. Iar multi profesori sunt vai de ei.

-Cum dracu vrei sa iti dai seama ca esti bun la fizica daca nu ai facut fizica niciodata?
-Nu sunt cerintele exagerate, elevii sunt prea prosti. Daca erau cerintele prea mari atunci nu existau persoane care sa se descurce ok.
-Eu cand am fost la liceu dateam testele la fizica cu cartea pe banca, pentru ca profesorul stia ca nu memorarea formulii este importanta ci aplicarea ei.
-Vaai, iti fura timp liber? Incearca sa fi adult sa vezi cat timp liber ai. Daca stii sa iti faci treaba la timpul ei ai avea timp liber.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda.Fizica e cel mai bun exemplu de materie inutila.
"Cerinte exagerate"?laughingTot ce intra in programa si nu depaseste standardele clasei e mediocru.Nu ridica nicio dificultate si necesita un minim de efort.E ca o joaca.
Ca sa intelegi prezentul si sa poti anticipa viitorul e esential sa cunosti trecutul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate in mare masurã dar sa iti spun, scoala a fost facutã mai mult pentru fete, sunt putin cam misogin la chestiile astea deoarece singurele relatii cu femei incerc sa le am in relatii si familie, restul nu existã. Nu am ce invãta de la o femeie, in fine Ce vreau sa spun Este cã scoala este facutã pentru fete deoarece noi suntem mai creativi si trebuie sa ne urmãm singuri drumul in viatã.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesanta perspectiva. Chiar daca eronata si aberanta. Dar stii ca undeva ai dreptate, insa unde nu ai nimerit.
Meseria de profesor este cautata in mai mare masura de fete.winking Din motive lesne de inteles.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pãi vezi ca este cãutatã, este putin mai adanc de atat si iti spun cã nu este eronatã, este doar energie imagineazãti cã baietii sunt energia luminii din univers, ei merg inainte au un firmware din interior in exterior(lumea din jur) dar la fete energia femininã este invers, energia intrã in interior cum este si in mare parte scoala. Nu zi cã baietii nu ar trebui sa mearga la scoala dar ei de mici trebuie sa isi aleaga cu propriile gânduri lucrurile care le vor de la viatã.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aoleu, nu mai fuma prostii!
Sau e de la prea mult caltabos, piftie si carnati?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia-ti toate manualele de fizicã, matematicã, romana etc si spune de la câte femei ai invatat ceva. Tu inveti legea lui Newton predatã din perspectiva unei femei, intelegi unde bat...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

As intelege unde bati cand voi fuma/bea cat dumneata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnisorule AlexGamer2, iar ai inceput cu lamentarile tale despre scoala? Nici in vacanta asta de iarna nu te lasa in pace?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://i.imgur.com/q91dckv.png - Ok, sa nu uitam, hai sa ne aducem aminte. O sursa? Eu nu cred asa ceva.

| Raducons a răspuns:

A fost si mai greu si nu o murit nimeni din prea multa scoala si nu sunt chiar 8 ore pe zi cel mult 6 sau 7.fizica chiar e buna, dupa parerea mea religia e in plus, educatia fizica. Acum e usor sa faci scoala pentru ca gasesti tot pe internet si poti sa inveti si singur

| AndreiWeisz a răspuns:

Ooo Doamne, alt copilas suparat ca nu a luat nota mare in teza la mate, sau? laughing
Da, sunt de acord ca educatia in Romania are lipsuri grave. Profesorii nu au atitudinea corespunzatoare, se pune prea mult accent pe memorare mecanica si este prea multa materie. Ideea de la liceu cu a-ti alege un profil e buna, partea proasta e ca degeaba esti la mate-info, tot faci 4 ore de romana pe saptamana, tot trebuie sa inveti o mie de comentarii pentru bac. Doar cei de la filo poti sa zici ca relativ fac mai multa romana, istorie etc si lasa chimia, fizica, mate etc de-o parte.
Faptul ca treci prin toate materiile la un moment dat este ok, in special in generala, te ajuta sa iti dai seama ce iti place si ce nu. Ca dupa continuam in acelasi ritm pana in clasa a 12-a e o prostie, e adevarat.
Partea cu "creativitatea"...nu stiu ce sa zic. Nu prea te ajuta oricum scoala la capitolul asta, poate doar iti pune niste baze, fie ca vorbim de arte sau de stiinte exacte. Tu pe cont propriu dupa iti dezvolti aceasta creativitate, gasesti grupuri care sustin ceea ce faci tu, persoane cu interese similare etc.
La final, la partea cu istoria nu iti dau dreptate. Este important sa stii un minim de istorie, pentru a te putea numi o persoana educata. Cultura generala chiar se formeaza in scoala si e important sa o avem toti. Ce-ti pasa de istorie? Poate sa nu-ti pese, dar atunci nu prea ai niciun cuvant de spus in subiectele care tin de istorie si crede-ma ca sunt multe, inclusiv dispute politice, gen al cui e Ardealul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Al cui e Ardealul?

| AndreiWeisz a răspuns (pentru anonim_4396):

Al ardelenilor desigur.

| Nonameagain a răspuns:

Nimic nu e inutil de la scoala.
O cucoana care lucra in Banca, a crezut ca e suficient sa studieze doar contabilitatea extrabugetara. Si, mi-a trimis un act la Suceava, crezand ea ca orasul Corabia este in acel judet. Nici dupa nume nu s-a gandit ca e pe malul Dunarii. Ei, nu i-a trebuit geografie in scoala. Ca doar lucreaza la Banca, nu se face... nu stiu ce.
Matematica, nu? Uite asa te inseala orice vanzator!
Chimie! Cel mai bun exemplu de utilizare a ei, este cand pui muraturi, sa stii ce sa amesteci.
Si, ti-am dat cel mai elementare exemple. Dar pot fi si mai importante.
Cat despre fizica, nu ma mir. Aproape nici unul dintre voi nu stiu cum circula curentii de aer. De ce, unde si cand se deschide un geam. Asta tine de fizica! Sa mai vorbim de curentul electric, frecare (uzura), forta sau altele? Toate sunt neesare intr-o gospodarie.
Asa ca, invata baiete. Invata util, nu papagaliceste. Si iti va fi de ajutor in viata.

| Superior explică (pentru Nonameagain):

"Chimie! Cel mai bun exemplu de utilizare a ei, este cand pui muraturi, sa stii ce sa amesteci." aia e gastronomie
"Nici dupa nume nu s-a gandit ca e pe malul Dunarii. Ei, nu i-a trebuit geografie in scoala. Ca doar lucreaza la Banca, nu se face... nu stiu ce." daca e proasta si nu se intereseaza de locatia respectiva...

| Nonameagain a răspuns (pentru Superior):

La fel ca si tine!

| VictorFenrir a răspuns:

In general problema vine de la profesorii cu mentalitatea de pestera, aia care iti dau mult prost si fara rost de invatat, iti preda in scarba si tu tot cu scarba aia inveti, nu inveti cu drag. Daca ar da mai putin de invatat si din chestiile alea putine sa fie ceva care chiar conteaza ar fi altceva, asa ei iti dau 1001 date inutile pe care le vei uita imediat ce incepe sa iti predea alta lectie.

| CleanHeart a răspuns (pentru VictorFenrir):

Bine spus, un raspuns inteligent si folositor.

| Vanishgold a răspuns:

Fizica e inutilă? De ce crezi că e atât de inutilă? Consideri că nu ai nevoie nici măcar de minimul de cunoștințe ca să știi și tu cum funcționează lucrurile pe planeta asta?
Geografia e inutilă, nu? Normal, pleci într-o vacanță, dar habar nu ai ce capitală are tara respectiva, ce are special locul respectiv, etc.
Tot ce se învață in școala generală e elementar, adică ai nevoie mai devreme sau mai târziu. E adevărat că uneori înveți lucruri inutile, dar tu ca și elev trebuie să știi să-ți sortezi informația pe care o bagi la cap.
Eu nu cred în "întâmplările" relatate de tine. Tot adevărat este că sistemul nostru nu investește în copii asa cum trebuie, dar dacă copilul ăla are voință și ambiție, se ridică singur. Nu mai dați vina pe cei din jur și învățați cum și ce să învățați în așa fel încât sa nu mergeți degeaba la școală. Problema e lenea, nu volumul temelor, pentru că întotdeauna copiii români au avut mult de învățat și comparativ cu cei din alte țări, la sfârșitul celor 8 ani de școală generală( elementară cum o numesc ceilalți), copiii noștri le dau peste nas celor din afară pentru că deși la noi cu practica merge greu, suntem buni la teorie, iar ei fac multa practică, dar nu știu să explice și chestia asta am trăit-o pe pielea mea. E important să înțelegi teoria apoi să practici.

| Superior explică (pentru Vanishgold):

E altceva sa stii ca atunci cand cade un mar e gravitatia si ai vazut "fizica" si sa faci probleme de fizica de alea grele happy

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Fara acele probleme fizica nu ar avea sens

| Vanishgold a răspuns (pentru Superior):

Dar ca să știi că mărul cade datorită gravitației, trebuie mai întâi să știi ce e aia. Nu-i așa?

| Superior explică (pentru RAY):

Probleme de fizica nu te ajuta deloc sa intelegi, ci doar sa aflii cat de mare e o forta sau ceva de genul.

| Nemessys a răspuns (pentru Vanishgold):

1. Fizica PREDATA LA SCOALA este inutila! Mie imi place foarte mult cea extra-scolara. happy
2. Exista google map. Nu cred ca te duci tu la aeroport si spui,, doamna dati-mi un bilet oriunde ar fi. Bineinteles ca poti da un search pe google sa vezi ce si cum.
3. Eu niciodata nu am folosit in viata mea, o informatie invata la scoala. (cu exceptia la engleza de acum si la romana din clasele 5-8 ).
4. Din moment ce copiii nu sunt interesati de un lucru, bineinteles ca apare dezinteresul si clasica,, lene". happy. Mie nu imi place matematica si daca mi-ai da 5 exercitii sa le rezolv, la sfarsit as fi,, vai de capu' meu" si bineinteles ca nu as mai avea chef de altele. Dar daca mi-a da sa fac ceva ce-mi place, as putea lucra la acel lucru si ore intregi. happy Aici cum de nu intervine lenea?

| Vanishgold a răspuns (pentru Nemessys):

Sunt curioasă câți ani aveți voi ăștia de vă plângeți de școală și afirmați ca nu ați folosit nimic în viata asta lunga a voastră, din ce învățați la școală!

| Nemessys a răspuns (pentru Vanishgold):

Dar tu ai folosit? big grin
Eu am aproape 17. happy Nu ma plang de scoala. Adica nu imi place dar nu acum acum sa comentez sau mai stiu eu ce. Si totusi e suportabila. happy. Doar ca eu vreau mai mult sa invat, vreau ceva util, vreau genul ala de profesor care sa vina la noi si sa ne spuna,, Copii, eu ma numesc X-ulescu si astazi am venit la voi pentru a va spune ca pe la 21-22 de ani, o sa dati de problema...,, asta". Acum haideti sa va zic cum sa o rezolvati sau sa o evitati" Eu nu am avut parte niciodata de un profesor de asta. Sau sa ne zica cum sa ne alegem partenerul de viata, cum sa avem grija de noi in lumea asta nebuna. Nimic nimic nimic. Eu tot ce am invatat la scoala, am folosit la scoala. Informatiile alea le-am zis unui profesor pentru o amarata de cifra si gata. Din cauza ca nu o mai foloseam bineinteles ca am uitat-o happy fara nici cel mai mic regret.
Crezi ca astia care sunt milionari stiu toate lectiile predate cuvant cu cuvant? Cativa nici macar nu au bac-ul si uite unde au ajuns. S-au folosit de scoala? Nu! Si-au folosit capul. Au fost oameni inteligenti si au stiut ce si cum sa fac. Dar daca unul se **** pe bancile facultatii, ajunge sa traiasca decent. happy
Nu merge treaba aia,, cu cat ai note mai mare cu atat salariul va fi mai mare". Sau,, invata ca sa ajungi cineva". Da pe naiba. Adica, da, merge. Dar trebuie sa-ti gasesti o pasiune si sa inveti din acel domeniu. Nu trebuie sa inveti ce-ti da la scoala. Eu de exemplu daca ma pasioneaza psihologia si vreau sa ajung ceva in acest domeniu, nu trebuie sa ma bazez mai mult pe asta decat pe scoala?

| Vanishgold a răspuns (pentru Nemessys):

Eu nu ți-am zis că o să dai în viață de probleme la fizică și o sa le rezolvi cu ajutorul formulelor, dar mi se pare destul de important să știi ce înseamnă anumite lucruri ca să-ți poți explica fenomene și întâmplări. Cum am mai zis, nu înveți tot ce ți se dă, tu ca și elev trebuie să-ți sorteze informația pe care o bagi la cap.

| Superior explică (pentru Vanishgold):

Tie ti se pare happy

| Superior explică (pentru Nemessys):

E suportabila, dar uneori devine si opusul, mai ales daca il aveai pe proful meu de fizica din clasa 8, despre care am zis cate ceva in intrebarea propriu-zisa. Sa nu uit ca parca ne facea si saraci, sa ne cumparam creier, etc laughing) (si cativa copii din scoala din ce tin minte au dezvoltat boli pe baza de stres pentru care au fost internati in spital, din cauza lui ca fie daca stiau de 10, facea cumva sa le puna 8-9 si ei traind in iluzia ca "notele conteaza",ii deranja mult,sa adaug si batjocura) Sunt in X-a si regret toate orele de istorie legate de Greci si ce or mai fi fost,ca am uitat cam tot. Stii,sunt segmente din istorie care ma intereseaza si care nu. De exemplu pe mine ma intereseaza foarte mult primul si al doilea razboi mondial (heil).
La fel si cu orele de geografie,aici da-o **** ei de treaba, stiu ca trece o Dunare, stiu unde e Dambovita dar acum imi vorbesti si de Africa? Serios? Ce legatura are China cu asta? Aici oricat ai invata, nici pe strada nu te ajuta ca indiferent de situatie ai folosi o mapa/gps. Pasiunea mea e de a desena, pana acum puteam sa o explorez la maxim si sa devin designer cu acte in meserie, dar termin tot ce e legat de scoala la 10 noaptea, mai ai atunci chef sa desenezi? Nuuu ma bag la animeuri sau joc ceva gta v singuratic cu hackuri si imi bat joc de lumea (ca asta ma mai distreaza in jocul ala) sau joc rainbow six siege, csgo cu prietenii daca-s on. Profesorii nu te scuza nici o clipa fie ca vine unchitu din Spania o data la 3 ani si tu vrand sa stai putin cu el stai dar maine n-ai invatat la geografie, 3. "Pai ce datorie are alt elev in afara de a invata?" Cand aud am ganduri neortodoxe ce implica gore+demoni+viermi+tortura, eu fiind demonu.

| Nemessys a răspuns (pentru Superior):

Eu nu suport profesorii care se cred asa superiori si sunt ceva gen,, eh. sunt copii, ce sa stie ei?"

| Superior explică (pentru Nemessys):

Eo cred ca varsta nu conteaza cand vine vorba de maturitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Pai daca te intereseaza pe tine WW1 si WW2 ce te opreste sa ITI IEI O CARTE PE SUBIECTUL ASTA? Traiesti in secolul 21, acum e suficient doar sa iti doresti, informatia e la tot pasul.

| Nemessys a răspuns (pentru Superior):

Spune-le asta profesorilor. happy

| Xaya a răspuns (pentru Vanishgold):

Faza e ca sistemul nostru e praf. In America cum se face? Fiecare elev isi alege materiile secundare pe care vrea sa le invete si isi face singur orarul, iar geografia... Parca prea indesata cu batul e prea multa materie, chiar nu cred ca resursele unej tari si locurile fixe de unde provin acestea sunt lucruri pe care ar trebui sa le invete un elev din scoala gimnaziala, capitale? atractii turistice? nimeni nu a zis ca nu sunt lucruri folositoare, insa pentru resurse, tipuri de roci, altitudini maxime si altele exista ghid

| ColdHeart a răspuns:

Sper ca se schimba si prostia asta de invatamant, pana atunci.
Taci si invata laughing

| Nemessys a răspuns (pentru ColdHeart):

Eu o sa mor de ciuda cand o sa vreau sa-i cumpar caiete la copilul meu si dupa o sa-mi zica,, dar tata acum nu mai este cu caiete ca pe vremea ta, noi am acum scriem pe laptop-uri. Si invatam chestii interesante la scoala. "

Cred ca o sa-mi dau un facepalm atunci...

| ColdHeart a răspuns (pentru Nemessys):

Iti dai seama laughing
In viitor se va renunta la scrisul de mana si la alte tampenii care doar ne epuizeaza timpul.

| Reddfox a răspuns:

Daca as fi inventat eu scoala/sistemul sau cum vreti sa ii ziceti, as fi lasat fiecare elev sa aleaga vreo 2-3 materii la care nu ar fi nevoit sa stea.

Răspuns utilizator avertizat