| Superior a întrebat:

Ce credeti despre scoala si sistemul de invatamant?
Eu cred ca ne sclaveste si ca ne robotizeaza :
-Invatam materii inutile,cum ar fi fizica de exemplu,cred ei ca devii mare fizician. NU! Fizica,la fel ca istoria si geografia,trebuie sa fie o materie care sa te pasioneze pe tine. Daca nu esti bun la ea nu sau nu-ti place nu ar trebui ca viitorul tau sa depinda de asta.
-Cerintele exagerate la care elevii sunt supusi. Fie ca invat la istorie,geografie,chimie,mate si dau test la toate maine din toata materia, si vine ora de fizica pentru care nu ai avut timp sa te pregatesti si te scuzi, proful iti trece 3 zicand "Dar care e datoria unui elev in afara de a invata? Pai ne batem joc de scoala...". IN PRIMUL RAND DATORIA UNUI ELEV E SA NU INVETE SI SA SE **** PE EA DE SCOALA. Copilul ala are si el activitati la care vrea sa ia parte,evenimente la care nu poate lua parte ca sa stea sa invete,familie alaturi de care sa stea, nu sa boceasca la materia ta.
-Te face o masina de memorat si iti strica creativitatea. Trebuie sa inveti fix cum scrie in caiet, nu poti folosi sinonime sau profesorii te tin si toata ora in picioare. Sa nu uit ca la matematica un elev a gasit o rezolvare la o problema mult mai usoara si la fel de logica ca cea propusa de minister dar i-a fost taiata lucrarea cu nota 1. Baiatul a fost pasionat de matematica incat a gasit o metoda de calcul mai eficienta iar sistemul l-a penalizat ca a fost destept.
-Iti fura tot timpul liber, pe langa ca stai 8 ore la scoala 5/7 zile pe saptamana, mai primesti si teme cu carul care de asemenea daca nu le faci, esti penalizat. Pe langa teme trebuie si sa inveti la 9 materii diferite. Ce-mi pasa mie de ce au facut astia in antichitate? Daca ma pasioneaza ma documentez singur daca daca nu-mi pasa de ce trebuie sa fiu penalizat?
-Mai sunt si inca 6 motive dar cred ca am zis destul.

Răspuns Câştigător
| Xaya a răspuns:

Era o chestie destul de virala pe insta... o intrebare pe care si-o pun mai toti elevii care sufera de pe urma scolii, o intrebare ce suna cam asa: "Daca profesorii nu pot preda decat o singura materie, de ce elevul trebuie sa le invete pe toate?!"

75 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru Superior):

Cei drept este necesara o scimbare, asta nu poate nega nimeni

| JackR a răspuns:

"IN PRIMUL RAND DATORIA UNUI ELEV E SA NU INVETE SI SA SE **** PE EA DE SCOALA"

Din pacate, se pare ca multi, foarte multi gandesc sau au gandit asa.

Nu vreau sa comentez opiniile voastre despre fizica (ar insemna sa fiu subiectiv, avand in vedere ca am facut Facultatea de Fizica happy ), nici utilitatea sau inutilitatea celorlate materii enumerate (Geografie, Istorie etc.), desi cred cu convingere ca un minim de informatii de cultura generala nu pot sa strice nimanui, dar pot si vreau sa comentez despre o cerinta minima: invatarea si folosirea corecta a limbii romane si a gramaticii ei! In fiecare zi, citind intrebari si raspunsuri aici, pe acest site, pierd o gramada de timp "traducand" din romana in romana. Si nu pot sa nu ma intreb, de ce trebuie sa fac asta. Unul dintre raspunsuri, din nefericire, este in fraza cu care am inceput aceasta postare.

| T0T a răspuns:

Vai de noi ce generație vine din urmă. Chiar sper ca de data asta să greșesc și să fac o generalizare tâmpită, deși din ce văd eu majoritatea gândesc ca tine. Dacă toți ar fi ignoranți ca tine tu nu te-ai mai bucura de internet și poate că ar fi un lucru bun că ți-ai găsi alte activități, cum ar fi învățatul, iar atunci ai avea suficient timp să afli la ce și de ce folosește fiecare informație. Vrei probabil să iei note bune și să treci clasa dar tu nici nu știi la ce îți e utilă materia, dapoi să o mai și înțelegi. Poate în alte țări copiii or fi mai deștepți și mai conștienți și numai românii se tâmpesc că la fel erau și marii noștri actuali "specialiști" la școală că de aia se întâmplă atâtea prin spitale și de aia e nevoie să chemăm de exemplu specialiști străini ca să stingă un incendiu că noi nu mai suntem în stare. Dacă după tine incompetența e profitabilă, îți spun că nu e și produce nu numai pagube la nivelul dezvoltării și culturii tale personale, dar mai produce și pagube financiare.

| Raducons a răspuns:

A fost si mai greu si nu o murit nimeni din prea multa scoala si nu sunt chiar 8 ore pe zi cel mult 6 sau 7.fizica chiar e buna, dupa parerea mea religia e in plus, educatia fizica. Acum e usor sa faci scoala pentru ca gasesti tot pe internet si poti sa inveti si singur

| Nemessys a răspuns (pentru relian):

1. Tare mult as vrea sa am si eu talentul ala in care poti sa stii totul despre o persoana chiar daca nici nu ai stat de vorba cu ea.
2. Mai invata sa scrii.
3. Stiu si eu foarte bine ca job-ul ti-l cauti tu.winking Dar asta se intampla cand nu citesti cu mare atentie ceea ce scriu eu. happy
4. Ce fizica nu are legatura cu meciul inconjurator? Aia predata la scoala cu formule si probleme. happy
5. Tu comentezi si te dai mai destept, dar prin ce ai scris tu, esti mai prost decat mine rolling on the floor.

O zi buna! happy

| relian a răspuns (pentru Nemessys):

Eu nu ma dau destept deloc, chestia este ca unia ceara se dau prosti pe aici asta e mai rau laughing. Daca nu-ti place scoala aia nu inseamna ca este inutila.In sf eu am spus parerea mea, tu pe a ta, dara de ce a trebuit sa jignesti tu singur stii, ori poate atata poti, atata faci normal.Asta fac cei ca tine atunci cand altii nu-s de acord cu ce ei gandesc sau spun, treceti la jigniri si vocabular murdar.Asta e astia sunteti altii nu-s.

| Reddfox a răspuns:

Daca as fi inventat eu scoala/sistemul sau cum vreti sa ii ziceti, as fi lasat fiecare elev sa aleaga vreo 2-3 materii la care nu ar fi nevoit sa stea.

| Nonameagain a răspuns (pentru Superior):

La fel ca si tine!

| AndreiWeisz a răspuns (pentru anonim_4396):

Al ardelenilor desigur.

| BlackRose03 a răspuns (pentru relian):

Intoarce-te la scoala si invata sa scrii.Momentan te consider inferior mie mintal.Nu am nevoie de o dovada in plus dupa ce am vazut acest raspuns. laughing

| Xaya a răspuns (pentru Vanishgold):

Faza e ca sistemul nostru e praf. In America cum se face? Fiecare elev isi alege materiile secundare pe care vrea sa le invete si isi face singur orarul, iar geografia... Parca prea indesata cu batul e prea multa materie, chiar nu cred ca resursele unej tari si locurile fixe de unde provin acestea sunt lucruri pe care ar trebui sa le invete un elev din scoala gimnaziala, capitale? atractii turistice? nimeni nu a zis ca nu sunt lucruri folositoare, insa pentru resurse, tipuri de roci, altitudini maxime si altele exista ghid

| relian a răspuns (pentru BlackRose03):

Ne am intersectata cumva pe undeva noi? Ma stii de undeva sau ti-a fost adresat tie mesaj c eva? Uite asa se trezesc unia din somn nici nu stiu ce i-a lovit laughing Nu stii pe ce planeta stai, in ce tara locuiesti dara te pricepi deja sai comentezi pe altii.Cattati de tigaile tale, lasa pe altii, comenteaza strict celui care intreaba ceva.

| BlackRose03 a răspuns (pentru relian):

Gramatica te bate.Si fara sa te cunosc in viata reală dupa felul in care scrii imi pot da seama cu usurinta la ce nivel esti mintal (sub medie).Si nu a fost un singur comentariu scris de tine plin de greseli gramaticale si lipsit de sens la aceasta intrebare ci toate comentariile tale adresate altor utilizatori pana acum aici, chiar si ce mi-ai scris acum.
Patetic. laughing

| VibeTrix a răspuns:

Asa este, esti obligat sa inveti ca un robot, iti preda putin si a doua zi iti da test din ceea ce nu ti-a predat. Iau pastile pentru memorie, mereu stau cu stres, teze nu mai zic, vine simularea, vai de noi laughing dupa examenul crying Asta-i Romania