| NumelePeCareIlVroiamELuat a întrebat:

intru clasa 11 si m-am saturat de scoala!
Fac numai aberatii, tampenii, chestii care nu ma intereseaza.
Eu vreau sa lucrez programator sau inginer (sunt indecis, caci scoala nu a fost in stare sa ma pregateasca, sa ma ajute sa ma descopar, m-a pus sa invat poezii si sa-mi chinui mintea pe capitole de matematica inutile sau care nu ma intereseaza in domeniul dorit).
De cand la liceu, am avut tot timpul consumat, cate 7 ore pe zi + drumul de o ora = > oboseala, timp pierdut. Am incercat sa invat cat de cat, uneori chiar am depus eforturi mari dar din media 7, 50-8 anual nu ma scoteam.
La istorie ne dadea sa scriem lectii acasa ca cica nu avem ore destule sa cuprindem materia dupa care trebuia sa invatam. La mate ne preda ceva sau ne punea sa ne documentam din carte si dupa test din mai greu decat ce ne-a precizat profesorul.
D.p.d.v fizic am devenit o leguma, ca trebuie sa stau intr-una acasa sa invat sau sa scriu la teme, iar cand termin tot ce fac e sa dorm sau sa ma joc ca distrusul jocuri pentru ca mintea mea deja e bulversata de atatea materii de care deja trebuie sa tii cont. Daca nu ai facut la una ca ai avut foarte multa treaba la alta, proful zice "nu imi pasa, nota 2","e datoria ta de elev sa faci". Datoria mea in primul rand era sa nu fiu elev, caci elev inseamna sa fii un robot care memoreaza prostii fara sens. Cu ce ma ajuta in munca mea de viitor, fie ca voi fi inginer, medic, programator (habar nu am ce sa devin, scoala nu s-a ocupat de dezvoltarea mea precum trebuia sa o faca) daca stiu la ce ora se scula, ce manca si cu cine se imperechea Ion din nu stiu ce roman?
La romana m-am pus cu capul pe banca ca imi era rau de la oboseala si profa cica "de ce adormi? nu ti-e rusine?". Ma scoate la ascultat, aveam noroc ca stiam lectia precedenta si am luat 6. Dar ce o interesa daca eram sau nu atent? Tot acasa invat ce ne preda (nu dormeam, aveam capul pe banca dar scriam).
Doar profesorii de religie, geografie, franceza, info si fizica sunt buni si intelegatori.
Am reusit sa fac cate ceva vara asta legat de viitorul meu, dar nu suficient.
Acum au avut tupeul sa scurteze vacanta, setand intervalul de incepere a scolii cu o saptamana mai devreme, scotand o saptamana de vacanta (vacanta inter-semestriala) si incepand vacanta de vara viitoare undeva cu 2 saptamani mai tarziu.
Simt ca imi explodeaza capul...
Ceva sfaturi?

11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Termina liceul, ca e bun acolo. Ceva mai bun la 18 ani nu ai sa faci, esti inca un copil.
Poti termina liceul fara sa faci nimic, eu asta am facut. Am fost mereu in ultima banca, cu gandul departe, castile in urechi... Nu era nimic de ascultat acolo.

| Meme10Memu a răspuns:

Asa e copilaria.

| TheGentleman a răspuns:

Puștiule, programarea este matematică pură. Așa că matematica aia inutilă de care vorbești este baza a ceea ce urmează să faci

| NumelePeCareIlVroiamELuat explică (pentru TheGentleman):

Nu prea cred.
Programarea necesita putina matematica si nimic mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ești primul

''Acum au avut tupeul sa scurteze vacanta, setand intervalul de incepere a scolii cu o saptamana mai devreme, scotand o saptamana de vacanta (vacanta inter-semestriala) si incepand vacanta de vara viitoare undeva cu 2 sapamani mai tarziu.''

de fapt elevii au cerut asta rolling on the floor

| NumelePeCareIlVroiamELuat explică (pentru anonim_4396):

Ce? Care elevi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NumelePeCareIlVroiamELuat):

Federația elevilor rolling on the floor
https://adevarul.ro/......index.html

vezi ca la anul vor sa inceapa de la 1 ai incurcat-o

| Horus35 a răspuns:

Te plângi că ai de scris și memorat niște lecții banale dar sunt curioasă ce o să faci în sesiune.
Te plângi că școala nu se ocupă de dezvoltarea ta dar asta înseamnă că trebuie să-ți încrucișezi brațele și să aștepți răspunsul din cer? Tu ești responsabil de tine, să te descoperi, să aflii ce îți place să faci și să alegi cum vrei să arate viitorul tău.
Spui că înveți de nu mai poți dar sunt curioasă dacă ai citit în întregime romanul Ion. Înțeleg că nu ți a plăcut, dar nici măcar Enigma sau Ultima noapte?
Sistemul de învătamânt e așa cum îl știm toți. Tu trebuie să faci în așa fel încât să nu ajungi o victimă a acestuia.

| NumelePeCareIlVroiamELuat explică (pentru Horus35):

Cum sa mai am timp de mine cand scoala mi-l incarca pe tot?
Si da,era datoria scolii sa ma pregateasca. Degeaba stiu eu ce-mi place daca scoala nu imi pune la dispozitie posibilitati prin care sa vad cu ce se mananca o meserie sau sa-mi arate daca m-as descurca la asta. Multi vor sa fie piloti de avion,dar nu toti se vor descurca.
Tu crezi deci ca invatarea unui comentariu despre un roman care are mai multe pagini ca romanul in sine e utila?
In alte tari nu e asa, in alte tari materiile iti dezvolta creativitatea, se fac calatori cu clasa spre locuri de munca pentru a inspira elevii, oferta educationala e mult mai mare, profesorii mai intelegatori.

| Arrakis a răspuns:

Citeste asta:
https://www.piticigratis.com/......i-licenta/
Te va face sa te simti mai bine
Ce pot sa zic, da, trebuie macar sa faci minimul necesar sa inveti macar la matematica, informatica si fizica, astea-ti trebuie la facultate, mai ales daca cochetezi cu ideea de inginerie (fie ea in IT).
Bine, nu e nici cum a aberat unul inainte cum ca programarea e matematica pura, dar nici ca matematica e inutila. Da, poate se preda intr-un mod didactic destul de defectuos acolo la tine, dar trebuie destul de bine inteleasa pentru ca-ti trebuie in facultate. Asa la modul general nu are nicio treaba programarea cu matematica intrucat nu peste tot ai de aplicat/creat algoritmi, iar acolo nu-ti trebuie neaparat matematici superioare, in schimb iti trebuie matematica in domeniile mai ingineresti (gen procesare de semnal, sunet, imagini, etc.) unde trebuie sa mai stii sa faci o suma sau o integrala.

| NumelePeCareIlVroiamELuat explică (pentru Arrakis):

Multumesc de intelegere si sfat.
De asta si fac eforturi si nu abandonez scoala, ca stiu ca oricat de stupida e programa, imi trebuie ca sa pot face ceva in viata.