| EstiFericitaSauTrista a întrebat:

Ce distanta e pana Alaska?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Cauţi o hartă care să cuprindă şi România şi Alaska.
Măsori pe hartă cu o riglă şi apoi faci calculele aferente.
Acuma, mai este o problemă...
Pămîntul e rotund. Tu pe care sens ai vrea să măsori această distanţă? Către vest, traversînd Oceanul Atlantic, sau spre est traversînd toată Rusia şi apoi prin strîmtoarea Bering?
Pe a doua variantă, eu am măsurat şi am socotit că ar fi 8100 de kilometri ( cu aproximaţie) în linie perfect dreaptă. Dacă, să presupunem, mergi cu un avion, faci o escală la Moskova, apoi o adoua în insula Novaia Zemlia( paralela de 75 de grade)şi de aici, următorii 4800 de kilometri, pe deasupra Mării Laptev cu ultima oprire la Anchorage, unde de fapt şi aterizezi, pe Ted Stevens International Airport.