| AndreaDanci a întrebat:

Ce e cu obsesia asta a romanilor de a se plange de mancarea din comert ca e plina de chimicale? Daca totusi e pe piata cumva a trecut prin niste evaluari, de ce n-ar omori cineva intentionat in loc sa ne hraneasca si sa ne munceasca ca pe niste sclavi? De cate ori intreb un bucatar cum i se pare mancarea din comert zice: stai linistit ca in restaurante e mai rea si ca chipsurile si chestiile facute acasa nu sunt cu nimic mai sanatoase

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

E relativ greu de justificat, in functie de cum a fost crescut fiecare.De exemplu, eu consider ca mancarea super procesata din hipermarketuri nu este deloc ok, asa ca anumite alimente + legume/fructe le cumpar din piata. Incerc sa cumpar ce gasesc la producatorii locali sau fermieri, iar la restaurant mananc rar.

Daca vorbesti de teoriile conspirationiste, da, extremul cu care prezinta situatia nu ne face bine. Iar majoritatea populatiei de peste 50 de ani e predispusa sa accepte aceste teorii. Daca au avut si parinti sau bunici cu gradina, au stat la casa, etc atunci mi se pare justificata aceasta credinta/obsesie.

Cred ca fiecare restaurant foloseste pentru unele feluri din meniu si produse gata preparate, sau doar arunca ceva ingrediente super procesate impreuna, ca apoi sa ti le serveasca(iar daca cumperi tu produsele si iti faci acasa evident iesi mult mai ieftin). Oare cate portii de paste au sosul de rosii facut pe loc, de la 0? etc etc

Atat timp cat mananci mancarea pe loc si nu o procesezi de n ori, plus condimentezi cu conservati ca sa ramana valabila intre 1 si 3 ani la raft, eu cred ca tot e mai ok sa faci acasa niste chipsuri sau orice altceva.

Mai apoi, fiecare firma care produce alimente poate face si lucruri ilegale. Daca sunt atat de multe cladiri construite fara autorizatie, nu au siguranta la incendiu etc etc, crezi ca atunci cand vorbim de siguranta alimentara lucrurile merg bine 100%? Cineva tot face niste afaceri si vinde produse care nu ne omoara, dar ne dauneaza pe termen lung. Acele evaluari etc sunt facute pentru un singur produs, dar daca tu consumi astfel de produse zilnic, cel putin 10-20, atunci nu crezi ca poate deveni o problema reala?

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e doar a romanilor ca si americanii se plang si au dreptate. Peste e plin de mercur, carnea plina de hormoni de crestere, restul pline de alte mizerii

| AdioTPU a răspuns:

Si tutunul a trecut testele si e liber pe piata? Asta inseamna ca e mai putin nociv? Nu.

| DonEnnioSalieri a răspuns:

Muncesti tu ca un sclav in Romania, baietii destepti muncesc timpul trece leafa merge.