| thebestyes565 a întrebat:

Ce e intelect liminar?

1 răspuns:
| Theo94 a răspuns:

Intelect de limita.
"Intelectul de limita defineste o categorie eterogena de forme si grade de manifestare, a caror trasatura comuna in fenomenul decompensarii scolare la varsta de 11-12 ani urmata de aparitia unor reactii nevrotice si comportamentale consecutive insuccesului scolar.

D.p.v.psihopedagogic, exista cateva elemente definitorii dupa care copilul cu intellect laminar poate fi usor identificat, mai ales in procesul educational din scoala:
-raspunsurile sunt realizate intr-o maniera inegala, adesea lacunara, putand fi asemanate atat cu raspunsurile unui copil normal, cat si cu cele ale unui copil cu deficienta mintala;

-are nevoie de un anumit interval de timp pentru a-si mobilize capacitatile intelectuale, ceea ce explica realizarea in etape a unui raspuns correct, cu sprijinul unor intrebari suplimentare insotite de atitudinea deschisa si incurajatoare din partea educatorului;" etc.
https://www.qreferat.com/......ice655.php

" Intelectul de limită – între normal şi deficientul de intelect - se interpune o categorie specifică şi anume intelectul de limita sau liminar cu un QI între 80-85-90. Acesta marchează graniţe dintre normalitate şi handicap. Se menţionează existenţa unui decalaj între vârsta mentală şi vârsta cronologică de cca.2 ani și jumătate la vârsta de 10 ani, decalaj ce creşte treptat până la 5 ani la vârsta de 15 ani, iar în jurul vârstei de 10-12 ani are loc o plafonare psiho-intelectuală în planul dezvoltării proceselor cognitive superioare."
https://www.didactform.snsh.ro/......-de-limita