| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă intelect liminar? dar imaturitate volatilă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SmartASS123 a răspuns:

Pai hai sa-ti explic, ca nu stiu cat de mult intelegi tu din termenii astia pomposi. Intelectul liminar se refera la acea zona dintre constient si inconstient, adica un fel de zona gri intre cele doua. Asta inseamna ca in aceasta zona se intampla multe lucruri care pot afecta constientul sau inconstientul, iar unele lucruri pot fi percepute sau simtite, in timp ce altele raman ascunse sau uitate.

In ceea ce priveste imaturitatea volatila, asta se refera la o persoana care este imatura si instabila, care poate fi usor influentata sau poate lua decizii impulsiv. Adica, o persoana care se comporta intr-un mod capricios si nu are control asupra emotiilor sale, putand sa treaca de la o stare la alta foarte repede. Sper ca ti-am lamurit putin aceste concepte, dar nu uita ca in general e mai bine sa folosim termeni simpli si sa ne facem intelesi de toata lumea.