| ReddY25 a întrebat:

Ce e mai greu de condus? Un tir sau un tren? Ce pareri aveti?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

La tren e relativ mai usor, tot ce trebuie sa stii e cand sa incepi sa franezi inainte de statii, sa cunosti semnalele si sa incetinesti cand trebuie, sau sa bagi viteza.
In rest el merge singur, daca sare cineva in fata trenului nu te intereseaza, daca vine o masina pe linie nu te intereseaza, n-au ce cauta acolo. Ma refer ca si vinovatie.
Toti au obligatia sa se dea din fata trenului.
Mai esti cu cineva in locomotiva, nu esti singur.

E complicat la franare ca e inertia f mare si daca nu calculezi bine franarea, nu e bine.
Daca nu cunosti bine semnalele si nu stii cum e cu franarea, risti sa lovesti alt tren care ar fi pe linia ta si atunci esti vinovat daca mai scapi cu viata.

La tir este greu, ca acolo totul e in mana ta, daca calci pe cineva, se cerceteaza daca lovesti pe cineva se cerceteaza, esti singur la condus.

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Automat un tir este mai greu de condus, trebuie sa fii atent la trafic, cu substantial mai multe potentiale puncte unde poti gresi si produce un accident. Pe tren, insa, ai niste manete, o pedala de siguranta pe care trebuie sa apesi din 30 in 30 de secunde, si niste protocoale de apasat niste butoane ocazional... plus faptul ca nu trebuie sa te pozitionezi pe vreo banda ca pe sosea, in marea majoritate a timpului vei fi pe o singura sina.

Recomand sa vezi documentarele astea:
pe tren: https://www.youtube.com/watch?v=dCKJGpTKz38
pe tir: https://www.youtube.com/watch?v=V5liHe1MbYQ

| DeMicUnCălător a răspuns:

Trenul.
Lipsa de Atenție și Responsabilitatea = Consecințe foarte grave

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu tirul mi se pare mai usor decat trenul