| anonim_4396 a întrebat:

Ce e o personalitate? Cum se creeaza o personalitate? Cate personalitati poti avea?

2 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Personalitatea este ceea ce definește identitatea personală a individului. Ea e formată din pasiunile, comportamentul și raționamentul individului. Se formează în special în copilărie și depinde mult de anturaj, dar și de gene. Un copil e în mare ca o foaie albă, pe care poți scrie ce vrei tu. Sau ca o bucată de lut moale, pe care o modelezi cum îți poftește inima.
Individul sănătos psihic are doar o personalitate. Există boli care provoacă mai multe personalități unui individ, dar sunt excepția de la regulă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa parerea mea, personalitatea e acel cumul de gesturi, comportamente, trasaturi de caracter care definesc o persoana.

Personalitatea se dezvolta incepand din copilarie si de cele mai multe ori e mostenita de la una dintre rude, fie de gradul | sau, in cazuri mai rare, de gradul || sau |||.

La persoanele cu tulburari de personalitate, cum ar fi de exemplu, tulburarea bipolara sau tulburarea disociativa, putem intalni doua sau mai multe personalitati.