| Jean_2915 a întrebat:

Ce este Armaghedonul despre care vorbeşte Biblia? Cine sau ce va fi distrus la Armaghedon?

Răspuns Câştigător
| n30x a răspuns:

Armaghedonul este un teritoriu in realitate e in Israel. Aici se spune ca anticristul si satan vor aduna toti conducatorii lumii si ii vor intoarce unu impotriva altuia pentru a pornii cel mai mare razboi.

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Armageddon este denumirea unui munte, locul unei batalii descrisa in crestinism ca marcand "sfarsitul timpurilor". In greaca veche este numit Harmaghedon, iar in ebraica "Har Megiddo".

Conform credintei crestine originale, in aceasta batalie Mesia se va reintoarce pe pamant pentru a infrange Antichristul.

Termenul ebraic Har Megiddo inseamna muntele Megiddo. Acest munte (sau deal, loc inalt) strajuieste Via Maris – calea principala care lega in antichitate Egiptul de imperiile nordice Siria, Anatolia si Mesopotamia (respectiv Iranul, Irakul, Turcia si Siria din zilele noastre. Important este faptul ca acest cuvant, Armaghedon, desi este o denumire a unei locatii geografice oarecum controversate, este astazi asociat cu batalia finala a sfarsitului acestor timpuri.

| Miranda29 a răspuns:

Armaghedon este locul biblic unde a avut loc mărturisirea apostolului Ioan din Cartea Apocalipsei. Acest eveniment este considerat de teologi ca o răscruce și în același o biruință decisivă a atotputernicului. În teologia modernă izbânda de la Armaghedon nu mai joacă un rol atât de important ca în trecut, ea fiind mai mult reflectată în opera unor pictori ca o temă despre sfârșitul lumii, care să ne reamintească de viața noastră trecătoare.
Funda?

| dragos21 a răspuns:

Inceputul sfarsitului, poate! Sfarsitul in sine, nu stie nimeni cand anume va fi.
Mergand grabit pe drumul marcat de altii, preocupati doar de nevoile primare (hrana, adapost, siguranta), am uitat complet cine suntem si de unde venim. Urmarea e naturala: nu stim incotro ne indreptam.

Iar sfarsitul – ce inseamna de fapt sfarsitul lumii?

Nu ati auzit niciodata spunandu-se despre cineva ca "traieste intr-o lume a lui"?

Sfarsitul lumii nu inseamna sfarsitul omenirii si/sau al planetei Pamant; inseamna doar ca se va pune capat starilor de lucruri de azi, cu obiceiurile, "valorile" si pasiunea irezistibila a omului de a se autodistruge.

Sfarsitul lumii inseamna de fapt sfarsitul unei epoci, sfarsitul unei stari de lucruri si a unor obiceiuri de viata de care, probabil, multora dintre noi le este rusine.