| emasilv a întrebat:

Ce este "Dictionarul Robert"? multumesc.

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Spre deosebire de Larousse, in Robert gasesti si transcrierea fonetica a cuvintelor, astfel incat sa ai idee cam cum se pronunta.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

E un dicţionar al limbii franceze(Dictionnaire alphabétique et analogique de la langue française), creat/realizat de Paul Charles Jules Robert, mai cunoscut sub numele Paul Robert, fiindcă era nemulţumit de dicţionarele existente până atunci.Mai multe detalii găseşti aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Paul_Robert