| Clorox a întrebat:

Ce este iubirea pentru voi? Fiti sinceri happy

Răspuns Câştigător
| deeeaqq a răspuns:

Ceva ce dorești mult, ai pentru scurt timp și pentru care suferi o viață
ceva ce te face să te simți ca dintr-o altă lume, dar are și o întorsătură groaznică
ceva în care te încrezi ușor și ajungi să regreți după
un sentiment care te va direcționa spre durere și regrete

Mai pe scurt, este un sentiment neprevăzut

| Clorox explică (pentru deeeaqq):

Stiu, dar merita sa incerciwinking

| deeeaqq a răspuns (pentru Clorox):

Am încercattt.

*vorbeam în general, nu în cazul meu...

44 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O iluzie care da un scop vieti, iubirea este eliberearea dopaminei in creier lucru care determina dependenta fata de persoana iubita

| Drimmero a răspuns:

Cel mai frumos sentiment din lume!
Slavit fie sentimentul de iubire/

| Clorox explică (pentru Drimmero):

Stiu ce zici :3
Dar doare rau cand persoana de care iti place nu te place sad

| Drimmero a răspuns (pentru Clorox):

Asta este,, are balta peste!

| Clorox explică (pentru Drimmero):

Are, are! Nu-mi fac griji pentru asta laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Clorox):

Pai vezi,, fete exista cu duiumul in lume, te lasa una, te duci la alta/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Ba n-are, nu vezi ca multi se ineaca?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se ineaca pestii si nici sansele nu scad!

| T0T a răspuns:

Ce este iubirea pentru mine nu contează căci este aproape imposibil de găsit asemenea iubire.

| Mayhem666 a răspuns:

Cand voi afla, te voi anuntawinking
Nu pot sa-mi fac o impresie, doar din manga-urile pe care le-am citit si din anime-urile pe care le-am vazut laughing

| Florentina9210 a răspuns:

Nu cred ca pot descrie in cuvinte. E mai mult un sentiment placut, si spun placut deoarece, il simti doar atunci cand ai gasit persoana potrivita. Persoana cu care imparti totul, persoana care te intelege si te sustine. As mai continua, dar mi-a inceput filmul! Night!

| Clorox explică (pentru Florentina9210):

Stiu perfect ce zici! :3

| PersonajFictiv a răspuns:

laughing Observ ca tu si cel caruia i-ai dat funda,aveti perceptii negative despre iubire.
Exista relatii de iubire sanatoase,benefice pentru amandoi, de durata si puternice, am vazut ca exista. Aia e iubirea.
Se confunda des iubirea cu obsesia ( care implica si o posesivitate dusa la extrem plus multe altele).
Stiu ca ai intrebat subiectiv, dar nu trebuie sa fii descurajata si sa incepi sa crezi ca iubirea e ceva ce iti aduce suferinta pentru ca asa s-a intamplat in trecut. Au putut altii sa aiba o relatie benefica pentru amandoi, s-au iubit si au avut incredere unul in altul, deci se poate si la tine si la oricine.

| Clorox explică (pentru PersonajFictiv):

Nu vad iubirea ca pe un lucru negativ, sunt constient de cauze, dar si de beneficii, stiu ce zici la faza cu iubire si obsesie! Am rabdare, mai am timp sa gasesc persoana potrivita.
Si cat timp o caut, trebuie sa fiu tare!

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Clorox):

Incearca sa devii fericit intai singur,sa ajungi unde vrei,sa faci ce iti place,etc. Ocupa-te de tine o perioada lunga, schimba la tine ce nu iti place, poti sa o faci adica, sunt oamenii care au avut exact problemele tale si au scris asta intr-o carte, deci documenteaza-te.
Faci in fiecare zi pasi mici.
Ideea e ca, nu trebuie sa te gandesti ca "daca o sa intalnesc pe cineva o sa fiu fericit " pentru ca te bazezi pe o persoana, iar cand pleaca, daca o va face, nu mai ramai cu nimic.
Deci trebuie sa ai "baza ta " de fericire.
Pe langa ce ai intrebat, dar poate te ajuta.

| Clorox explică (pentru PersonajFictiv):

Stiu ce zici, sunt bazat, singur ma fac fericit, sunt fericit mai mereu, n-am nevoie de nimeni ca sa ma faca asa, stiu ca o persoana speciala in viata mea nu o sa strice in viitor, dar pana atunci am grija de mine happy

| RAY a răspuns (pentru Clorox):

Pe baza a ce mi-ai dat eronat si nefolositor?

| Clorox explică (pentru RAY):

Mai bine sa nu stiiwinking

| syd a răspuns:

Baby don't hurt me

| Clorox explică (pentru syd):

Ceva de genu'

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un sentiment care nu se pierde, chiar daca persoana respectiva nu mai face parte din viata mea din anumite motive tot continui sa o iubesc. Consider ca iubirea nu se pierde. Fie ca e vorba de rude, persoane care-mi sunt simpatice, prieteni etc. Dau cel mai simplist exemplu : tanti de la magazin pe care n-am mai vazut-o de cateva luni, tot imi ramane simpatica si pot sa zic ca o iubesc pentru personalitatea si pozitivitatea ei - mereu zambesc cand ma gandesc la ea ^^

Răspuns utilizator avertizat
| LolaMona a răspuns:

Momentul acela cand o iei razna

| CryLulu a răspuns:

Pierdere de timp. Sunt realistă.

| Clorox explică (pentru CryLulu):

Nu ai dreptate!

| RAY a răspuns (pentru Clorox):

De unde sti ca nu are dreptate? e dreptul ei sa se exprime cum doreste

| Clorox explică (pentru RAY):

Pentru ca stiu, s-a inselat in privinta asta, sunt sigur ca n-are mai mult de 20 de ani si inca n-a trecut prin viata ca sa cunoasca iubirea. Cum nici eu n-am intrecut inca!
In fine, las-o asa, am o dispozitie proasta si n-am chef de argumente!
Daca ai de zis ceva, fa-o intr-un mod corect, bine punctat si relevant.

| RAY a răspuns (pentru Clorox):

Nici nu sti ce e iubirea in fine

| Clorox explică (pentru RAY):

Tu stii? Argumenteaza-mi de unde crezi tu ca nu stiu ce este iubirea, ce te-a facut sa crezi asta? laughing

| RAY a răspuns (pentru Clorox):

Iubirea este eliberarea de dopamina in creierul uman ceea ce determina o obsesie compulsiva pentru persoana iubita

http://medlive.hotnews.ro/......-orba.html

| Clorox explică (pentru RAY):

Stiam asta, ti-am dat eronat din alt motiv!

| RAY a răspuns (pentru Clorox):

Sunt curios din ce motiv? ca am scris ca iubirea da un scop vieti? sa facem un studiu sa vezi ca iubirea te face sa ai un scop sa traiesti? iubirea are un rol reproductiv pentru specia umana

| Inceputul a răspuns:

Este cea care iti goleste creierul si iti umple inima

Răspuns utilizator avertizat
| Dededededededede a răspuns:

Un că*** big grin

| Clorox explică (pentru Dededededededede):

Interesant... De ce crezi asta?

| Dededededededede a răspuns (pentru Clorox):

Pentru că nu înțelegem faptul că oamenii n-au putere asupra noastră, ci că noi le-o dăm. Pentru că suntem posesivi și avem impresia că unii oameni ne aparțin, ceea ce nu e adevărat. Oamenii, fundamental, sunt liberi. Ei nu sunt dependenți de nimic. Doar pentru că temporar avem o experiență de cuplu cu cineva, nu înseamnă că aparținem unul altuia. Ne naștem și murim la fel de singuri, doar că în timpul în care trăim ne acompaniem de diverși oameni, mai mult sau mai puțin, doar știm că nimic nu e permanent. Oricum, dacă ceva nu e permanent, nu înseamnă că nu merită. Mai e și chestia că iubim egoist. Când cineva ne părăsește pentru că nu mai e fericit lângă noi, încercăm să-l ținem aproape și motivul e întotdeauna că îl iubim, când de fapt ne iubim pe noi și persoana aia reprezintă sursa noastră de fericire, și dacă el pleacă, noi nu o să mai fim la fel, de asta tot încercăm să-l facem să ne rămână alături. Dacă e fericit în altă parte, ar trebui să-l lăsăm să fie în locul în care el se simte așa. Pentru că dacă iubim sincer, ne gândim doar la fericirea persoanei respective și e vorba doar de ea, așa că indiferent de ce alege, nu trebuie să te afecteze, pentru că indiferent că e fericit cu tine sau în altă parte, nu o să conteze. Dacă persoana pe care o iubești face ceva ce nu are legătură cu tine, tu n-ai cum să fii gelos pentru că e despre ea, nu despre tine. Nu trebuie să facem din niște oameni totul pentru noi, majoritatea sunt cu tine doar pentru o perioadă de timp, iar fericirea noastră vine doar de la noi. Am fost bine înainte să îi cunoaștem, o să fim și după. Și ultima chestie tâmpită e că ne atașăm, ceea ce ne face oarecum dependenți de omul respectiv și asta e de c****.
De asta e așa cum am zis, pentru că nu știm să iubim.