| anonim_4396 a întrebat:

Ce este mai important pentru voi cand acceptati prietenia cuiva? Inteligenta sau omenia? Adica poate fi o persoana nu prea dotata dpdv intelectual, dar cu un suflet mare.Sau extra inteligenta, dar fara prea multa omenie...

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

De ce "sau"si nu "si"? Inteligent si omenos.Caci specia exista si nu e deloc rara.Mai degraba cred ca sunt rari oamenii inteligenti si fara suflet sau prosti dar cu suflet mare. Extremele sunt rare, personalitatile complexe sunt cel mai frecvent intalnite.Nimeni nu e in totalitate bun de pus la rana, cum se spune, nici rau pe deplin.De aceea e lumea frumoasa pentru ca suntem in doze diferite si buni si rai.Si,pana la urma, ne imprietenim cu cine semanam... Daca ar fi sa exemplific printr-o experienta peronala, n-as pleca niciodata intr-o calatorie de la care ma astept sa fie incantatoare, cu un tovaras prost oricat de bun ar fi la suflet...inteligenta neagresiva e sarea vietii...toate ar fi sarbede si plictisitoare fara ea...Nu degeaba s-a scris povestea"Sarea in bucate"... Te saturi pana la urma sa auzi la orice intrebare raspunsul plin de bunatate:'"Ai dreptate, papusica mea"! Nu-i vorba ca nici replica":Toanto, nu stii sa faci o mamaliga!" nu e de acceptat. Cel mai bine ar suna:"Nu stii sa faci o tocanita? Nici eu, dar haide sa aflam impreuna cum se face!"...Asadar nu"SAU" ci"SI", zic eu! Oricine are dreptul la o parere...

12 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Sufletu este importantwinkingDegeaba este inteligent daca nu are suflet happy

| SweetCandy a răspuns:

Sa fie un om in adevaratul sens al cuvantului, dar in general acesti oameni sunt si ei iesiti in lume nu sunt extrem de necultivati din punct de vedere intelectual...big grin
eu asa cred ca sta treabahappy

daniela
| daniela a răspuns:

Daca e inteligent dar infumurat si enervant... la ce-i folosete. Mai bine un om simplu care stie sa-ti fie prieten.

mira
| mira a răspuns:

Pentru prietenie este de preferat omenia.Pentru dialoguri si stimularea intelectului este mai indicat un om cult, inteligent.Este bine sa-i ai pe amandoi in preajma fiindca nu se exclud. Sper ca nu este vorba despre iubire pentru ca atunci lucrurile se complica si nu mai este vorba de o alegere pur rationala.

| Yly a răspuns:

Sufletul pentru mine e mai important...cu inteligenta ce sa fac? sfaturi una alta. dar daca nu are suflet? oamenii nepasatori dau sfaturi de ***laughing

| Crisu_8081 a răspuns:

Prefer marinimia, decat inteligenta iesita din comun.Majoritatea psihologilor spun ca omul este om prin ratiune/intelect...insa mai sunt si unii care sustin ca omul este om prin afectivitate.Eu sunt de acord cu cei din urma. Un om bun este acela care isi arata valorile sufletesti, nu cele intelectuale.

| alinaandrei a răspuns:

Sa aibe un suflet mare sa fie om...love struck

| marsy a răspuns:

Omenia desigurlove struck

| cucubauuu a răspuns:

Sa fi om e lucru mare, sa fi domn e o intamplare... Daca te referi doar la o simpla prietenie... e important sa fi om in primul rand... daca vrei mai mult, o relatie, atunci inainte de inteligenta iti mai trebuie cateva ingrediente...sa te atraga...

| irimescumanole_2488 a răspuns:

Eu cred.mai antai omenia si iubirea sufleteasca nu trebui sa fii prea destept sa stii sa respecti si sa iubesti

| girl2 a răspuns:

De obicei persoanele extra inteligente stiu atat de multe incat nimic nu le mai impresioneaza si ajung la fel ca persoanele cu bani care nu stiu nimica. Parea mea este ca lucrurile in exces, de orice fel, dauneaza si este bine sa ai cate putin din toate.

As prefera ca prietena mea sa aiba suflet, dar sa nu fie luata de proasta si sa aiba putina cultura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din partea mea cand accept prietenia cuiva pentru mine este mai important ca acea pers sa aiba un suflet mare insa sa aiba niste cunostinte happy